Nastolatki w Polsce bardziej smart niż w Hiszpanii i Turcji
Nastolatki w Polsce bardziej smart niż w Hiszpanii i Turcji
10/12/2019

Nastolatki w Polsce częściej niż w innych krajach korzystają ze smartfonów (71 proc.). Na drugim miejscu są Hiszpanie (59 proc.), podium zamykają Turcy (51 proc.) – wynika z raportu „Cyfrowi tubylcy.

Co warto wiedzieć o pokoleniu online?” opracowanego przez SW Research. Międzynarodowe badanie przeprowadzone na osobach w wieku 14-18 lat z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Brazylii pokazuje, że choć globalnie nastolatki funkcjonują w wirtualnym świecie i z nowymi technologiami są za pan brat, to różni ich podejście do urządzeń mobilnych.

 

 

Nowe technologie i wręcz nieograniczany dostęp do Internetu w znaczący sposób kształtują styl życia, sposób komunikacji oraz zachowania konsumentów, do których bez wątpienia należą nastolatki. Szczególnie, że tzw. cyfrowi tubylcy nadają tempo i kierunek wykorzystania urządzeń mobilnych.

Dostęp do urządzeń – Polska na tle innych państw

Smartfon, tablet, komputer stacjonarny, konsola do gier, laptop to urządzenia, które na stałe wpisały się w styl życia współczesnych nastolatków. Jednak jak pokazują dane zestawione w raporcie SW Research „Cyfrowi tubylcy. Co warto wiedzieć o pokoleniu online?” w zależności od kraju widoczne są znaczące różnice w podejściu młodzieży do urządzeń i technologii mobilnych. I tak nastolatki w Polsce częściej niż w innych krajach korzystają ze smartfonów (71%). Na drugim miejscu są Hiszpanie (59%), a podium zamykają Turcy (51%). W przypadku respondentów z Wielkiej Brytanii i Brazylii został odnotywany identyczny wynik (43%). Co ciekawe, nastolatki z Polski pozytywnie wyróżnia na tle innych badanych państw również fakt, że 29% ankietowanych korzysta ze Smart TV.

 

cyfrowi tubylcy - sw research

Ponadto sporym zainteresowaniem, w porównaniu z innymi badanymi krajami, cieszy się komputer stacjonarny. Korzysta niego ponad połowa polskich respondentów (53%), co na tle USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Brazylii daje najwyższy wynik. W korzystaniu z laptopa cyfrowych tubylców z Polski wyprzedzają nastolatki z Wielkiej Brytanii (49%) oraz Stanów Zjednoczonych (48%). Co ciekawe, tablet jest tak samo popularny w Wielkiej Brytanii, jak w Turcji (po 20%). Które urządzenia są najmniej popularne wśród polskich reprezentantów grupy wiekowej 14-18 lat? Z raportu „Cyfrowi tubylcy. Co warto wiedzieć o pokoleniu online?” wynika, że są nim właśnie tablety (18%) oraz przenośne konsole do gier (12%).

Mobilność w parze z rozrywką

Do czego służy smartfon? Nastolatki w Polsce najczęściej w swoich urządzeniach mobilnych instalują gry, co przyznało blisko 60 proc. respondentów. Ponadto 45 proc. stawia na programy związane z muzyką, a 37 proc. korzysta z aplikacji społecznościowych. W całym zestawieniu najmniej uwagi – jak dotąd – nastolatki poświęcają aplikacjom z kategorii transport (7%) i finanse (6%).

Jak pokazuje raport „Cyfrowi tubylcy. Co warto wiedzieć o pokoleniu online?” nastolatki z Polski
z urządzeniami mobilnymi są za pan brat. Dla osób urodzonych w erze cyfrowej telefon czy komputer to naturalne narzędzia służące do komunikacji z rówieśnikami, już nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Dzięki nim mogą nawiązywać znajomości, kreować swój wizerunek. To także narzędzia pomagające w nauce, pracy, ale przede wszystkim sprzyjające rozrywce. Urządzenia mobilne stopniowo przejmują rolę komputerów w przypadku słuchania muzyki (68%), rozmów ze znajomymi (66%) a także korzystania z portali społecznościowych (62%). Ma to odzwierciedlenie w tym, co osoby w wieku 14-18 lat instalują na swoich urządzeniach –
powiedział Piotr Zimolzak, Dyrektor ds. Badań i Analiz w SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii.

 

najpopularniejsze aplikacje hiszpania, turcja

 

Pod względem najpopularniejszych aplikacji preferencje użytkowników są bardzo podobne
we wszystkich sześciu badanych krajach. Zaskakujące jest jednak, jak niewielki odsetek nastolatków
z Hiszpanii (7%), USA (5%) i Wielkiej Brytanii (3%) korzysta z aplikacji społecznościowych. Częściej wskazywali oni na programy z gatunku rozrywka – taką odpowiedź wybrał średnio co trzeci respondent z tych krajów. W Polsce sporą popularnością cieszą się aplikacje dla miłośników filmów i seriali, w swoim telefonie posiada taką co piąty użytkownik.

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2019 roku i miało charakter pionierskiej eksploracji. SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii przygotowała narzędzie badawcze i zrealizowała badanie metodą CAWI (on-line) z wykorzystaniem platformy Internetowej ankieteo.pl. Za rekrutację międzynarodowej próby – kobiet i mężczyzn w wieku 14-18 lat – odpowiadał portal Gamekit.com. Dane pozyskano z 6 krajów: Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji, Brazylii. W ramach badania przeprowadzono 2 324 unikalne wywiady.

 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem:

https://swresearch.pl/raporty/swr-global-1-youth-in-digital-society

https://swresearch.pl/raporty/cyfrowi-tubylcy-co-warto-wiedziec-o-pokoleniu-online

 

Kontakt dla mediów

Paulina Góralczyk

ConTrust Communication

e-mail: p.gorlaczyk@contrust.pl

tel. +48 570 811 423

<< Wstecz