Ile kosztuje badanie i analiza rynku?

Ile kosztuje badanie i analiza rynku?

Pytanie o cenę wykonania analizy rynku najczęściej pojawia się albo na początku kontaktu z agencją badawczą, albo jako ostatnie pytanie, po rozmowie i konsultacji dotyczącej potrzeb Klienta.
Jeśli informacja ta pojawia się na początku rozmowy - jesteśmy w stanie przeprowadzić pierwszą konsultację i zasugerować przeprowadzenie badania w dopuszczalnym przez Klienta zakresie cenowym. Oszczędzisz dzięki temu swój czas i czas konsultanta.

Widełki cenowe usług analiz rynkowych w ponad 80% przypadków można zamknąć w granicach 3 000-30 000 PLN netto. Według naszych obserwacji, w 2024 roku - mediana ceny pojedynczego badania rynku wynosi ok 8 000 PLN netto. Dotyczy to zarówno badań ilościowych (klasyczny sondaż online - N 1000), jak i jakościowych - 1-2 grupy fokusowe. Nie oznacza to, że nie da się wykonać projektów tańszych oraz droższych - zwykle nie ma górnej granicy, a najczęstszym czynnikiem wpływającym na drastyczny wzrost ceny w ramach tego samego projektu są:

1/ inna technika zbierania danych niż badanie online (w przypadku badań ilościowych) np. CAPI lub CATI zamiast CAWI
2/ zwielokrotniona próba badawcza np. 10 tys. wywiadów vs 1 tys. wywiadów, która nie zawsze ma metodologiczne uzasadnienie.

Od czego zależy cena badania rynku?

Ten podstawowy wskaźnik wyceny pokazuje, ile czasu średnio zajmie respondentowi udział w badaniu. Badanie może obciążać respondenta od kilku sekund (np. badanie NPS), do kilku godzin (wywiad indywidualny lub grupa fokusowa). Oczywiście, im zajmie więcej czasu, tym więcej trzeba zapłacić uczestnikowi i tym droższy jest sam projekt badawczy.

Im więcej potrzebujesz respondentów, tym droższy będzie projekt, ale (najczęściej, nie zawsze) - jednostkowy koszt wywiadu (CPI - Cost Per Interview) jest niższy.
Zazwyczaj zmniejszenie badanej próby o połowę nie oznacza, że badanie będzie dwa razy tańsze. Warto też rozważyć wykonanie pomiaru w etapach - najpierw wykonaj minimalną wielkość próby - przeanalizuj wyniki i zdecyduj, czy potrzebujesz większej próby badawczej.

zarówka

Czy wiesz, że >90% ilościowych badań rynku i opinii nie wymaga wyższych prób niż 1200 wywiadów? Wynika to z tzw. prawa wielkich liczb i sposobu obliczania maksymalnego błędu statystycznego pomiaru. Przykładowo, dla dorosłych mieszkańców Polski i próby 1067 wywiadów wynosi on 3.1 pkt. proc. a dla próby 2-krotnie wyższej, błąd redukuje się zaledwie o 1 punkt procentowy.

Dotarcie do "przeciętnych Kowalskich" jest dla większości firm badawczych rutyną. Problemy pojawiają się w momencie, gdy zawężamy grupę i chcemy dotrzeć do grupy o rzadkich cechach np. posiadaczy jakichś konkretnych, drogich przedmiotów / usług.
W obu przypadkach koszt jednego wywiadu, przy takiej samej jego długości, może różnić się nawet o rząd wielkości (1 PLN vs 10 PLN, 10 PLN vs 100 PLN).

.

Od czego zależy koszt dotarcia do grupy docelowej?



Od doświadczenia agencji badawczej - czy agencja wykonywała badanie na tej lub podobnej grupie i jest w stanie oszacować IR (incidence rate) - procent występowania w populacji lub określonej populacji np. ile jest osób posiadających Iphone w grupie 35-45 lat.

Od researchu danych dostępnych w internecie - np. sprawdzenie poziomu sprzedaży marki X, % występowania choroby Y w populacji lub zasięgu strony www, liczby sprzedanych produktów na Allegro etc.

Od Twojej sugestii - jeśli wykonasz research za agencję - z dużym prawdopodobieństwem - Twój szacunek zostanie uwzględniony w wycenie

Od intuicji wyceniającego - niektórych danych dotyczących zasięgu nie ma w internecie, ale można podejść do nich zdroworozsądkowo np. możemy założyć, że wykonanie projektu na posiadaczach jachtów klasy premium będzie awykonalne dla próby N 1000, ale 5 wywiadów IDI na tej samej grupie już tak.

Dlatego jeśli tylko możesz - poszukaj danych na temat występowania określonych cech w populacji i pomóż agencji oszacować trudność dotarcia do grupy docelowej.

Oprócz tego, że niektóre grupy respondentów są wąskie, ważna jest także możliwość realizacji na nich badania. Spodziewaj się wyższej wyceny, w przypadku, gdy badanie musi być wykonane na ściśle określonej bazie teleadresowej (np. Twojej bazie kontaktowej). A jeszcze wyższej, gdy określisz success rate (minimalną liczbę zrealizowanych wywiadów ze wskazanej grupy) na wysokim poziomie (np. powyżej 5%).

Analiza danych i sposób ich wizualizacji jest istotnym czynnikiem wpływającym na wycenę. Analizy o różnym stopniu skomplikowania mogą także znacząco różnicować cenę. Minimalny koszt opracowania raportu (w formacie pptx) to zazwyczaj 1,5 tys. PLN netto. Sprawdź jakie są możliwe do wykonania Analizy Statystyczne

Podobnie jak w wielu branżach - szybsze tempo realizacji badania to zwykle wyższa o 20-50% cena projektu. Wyjątkiem są badania omnibusowe, które z góry zakładają szybkie tempo realizacji sondażu. Jednak omnibus nie służy do wykonywania bardziej złożonych projektów i zwykle oferuje podstawowy zakres analiz bez pogłębionych raportów
Jeśli potrzebujesz wykonać projekt szybko i nie masz dużego budżetu - zapoznaj się z cyklicznymi badaniami omnibusowymi

Gorącym okresem w branży badawczej jest IV kwartał roku, który często powoduje kumulację wielu projektów. Dodatkowym wyzwaniem jest okres świąteczny, w którym zbieranie danych od respondentów jest utrudnione i wydłuża proces zbierania danych.
Jeśli możesz - zaplanuj realizację projektów w miesiącach nieświątecznych tj. nie w okolicy Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy.

Koszt wynagrodzenia respondentów w Polsce i innych krajach Europy środkowo wschodniej znacząco różni się od krajów Europy Zachodniej / USA. Wykonanie tego samego badania w Polsce i w USA może różnić się pod kątem ceny nawet 3-5 razy.
Pamiętaj. że jeśli uzyskałe(a)ś wycenę badania w Polsce, to nie znaczy, że wykonasz ten sam projekt w innym kraju w zbliżonym budżecie.

Im więcej firm pośredniczy w całym procesie, tym bardziej badania mogą się wydłużyć lub drożeć. Dlatego zawsze weryfikuj, czy Twoja agencja wykonuje badania swoimi zasobami (których jest właścicielem), czy jednak polega na swoich dostawcach.
Sprawdź na czym polega dostarczanie respondentów do badań.