Harmonogram badań rynku

Harmonogram badań rynku

Badanie rynku to proces, który można podzielić na etapy. Z kolei każdy etap wymaga określonego czasu, który można oszacować z większą lub mniejszą dokładnością.

Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, możemy przyjąć, że 80% projektów badawczych o charakterze ilościowym zamykamy w ciągu 2 tygodni roboczych.

Harmonogram ten może jednak wydłużyć się lub skrócić, w zależności od wyjściowego stopnia przygotowania procesu badawczego oraz oczekiwań wobec końcowych efektów projektu. Najbardziej istotny wpływ mają poniższe elementy:

Kwestionariusz

W przypadku ilościowych badań online, wykonywanych na standardowych próbach badawczych, najwięcej czasu poświęcamy na przygotowanie dobrego narzędzia badawczego (kwestionariusza). Od jego jakości zależą kolejne etapy badania.

Źle zaprojektowany kwestionariusz wpływa na czas realizacji kolejnych etapów i może je znacząco wydłużyć.

Na ten etap poświęcamy, w zależności od poziomu jego zaawansowania:

1/ Ok. 3-4 dni robocze na przygotowanie kwestionariusza „od zera”, np. na podstawie listy zagadnień, hipotez przesłanych przez Klienta

2/ 1-2 dni robocze na konsultacje metodologiczne i techniczne gotowego kwestionariusza dostarczonego przez Klienta

Wyniki

Szacowania ostatnich etapów tj. przygotowanie raportu, wizualizacja wyników, prezentacja u Klienta w dużej mierze wynikają od pierwszego etapu, tj. objętości kwestionariusza / scenariusza oraz oczekiwań Klienta ustalonych na etapie ofertowania.

Na ten etap poświęcamy, w zależności od poziomu jego zaawansowania:

1/ Od 3 do 5 dni roboczych na przygotowanie standardowego raportu, zawierającego wyniki ze wszystkich pytań kwestionariusza, ich interpretacje oraz wizualizację

2/ Ok 1-2 dni robocze na przygotowanie tabel z wynikami ze wszystkich pytań kwestionariusza przedstawionych ogółem oraz w podziale ze względu na cechy demograficzne lub inne, istotne dla Klienta. Czas przygotowania tabel może wahać się w zależności od konieczności przeprowadzenia dodatkowego data-processingu np. kodowania pytań otwartych, rekodowania wartości, obliczania istotności różnic między grupami itd.



Ile szacunkowo trwają pozostałe etapy procesu badawczego?

Załóżmy, że przychodzisz do nas z określonym celem badawczym, chcesz wprowadzić nowy produkt na rynek, nie wykonywałe(a)ś żadnych badań w Twojej firmie, nie znasz danych sprzedażowych podobnych produktów. Twoim celem jest poznanie potencjalnego zainteresowania Twoim produktem w kilku grupach docelowych. Wyniki z badania i rekomendacje musisz przedstawić swojemu szefowi w ciągu 30 dni. Przyjmijmy też, że nigdy wcześniej się z nami nie kontaktowałe(a)ś.

Zatem przejdźmy do oszacowania czasu potrzebnego na każdy etap badania.

W pierwszym etapie - zapewne najpierw się z nami skontaktujesz. Zawsze preferujemy krótką rozmowę, by lepiej poznać Twój biznes i Twoje cele. Następnie zastanawiamy się, czy jesteśmy w stanie Tobie pomóc. Jeśli tak - badamy dalsze potrzeby i zadajemy trochę pytań. Nie musisz być przygotowany(a) na tę rozmowę, ale warto byś przynajmniej znał(a) budżet jakim mniej więcej dysponujesz i potrafił(a) wskazać cel badania.

Wstępna rozmowa trwa ok 20 minut - jest niezobowiązująca. Po niej, nawet jeszcze tego samego dnia, otrzymasz drogą elektroniczną podsumowanie rozmowy wraz z propozycją wykonania projektu, ceną i harmonogramem. Jeśli potrzebujesz wycenę "na już" - wstępna kwota padnie się już w trakcie konsultacji. Na tym etapie otrzymasz też szczegółowy harmonogram.

Jeśli po Twojej stronie decyzja jest pozytywna - możemy rozpocząć realizację projektu i przejść do kolejnego etapu. Jeśli wymagasz od nas przygotowania umowy lub zlecenia - zajmie nam to do kilku godzin, ale w międzyczasie Twój projekt może przejść do kolejnego etapu.

zarówka

Jeśli nie dysponujesz wzorami umów, w tym na przetwarzanie danych osobowych lub przekazywanie praw autorskich - nie przejmuj się - posiadamy wiele wzorów umów i własną kancelarię prawną, która czuwa nad ich jakością.



Przed Tobą najważniejszy etap. Zostaje przydzielony Tobie Project Manager (PM), który będzie prowadził projekt od początku do końca. Wyznaczy on swojego zastępcę, a w razie nieobecności projektem zaopiekuje się też Team Leader.

Na tym etapie pracujecie wspólnie nad kwestionariuszem tj. zestawem pytań, które zostaną zadane uczestnikom badań (zarówno ilościowych jak i jakościowych). Twoje wsparcie na tym etapie będzie nieocenione, przynajmniej na etapie akceptacji narzędzia lub pytań dotyczących poszczególnych list odpowiedzi np. czy lista konkurencyjnych firm przygotowana przez nas obejmuje wszystkie pozycje? Czy dysponujesz filmami reklamowymi i czy możemy ich użyć w ankiecie.

W przypadku krótkich ankiet (do 20 pytań) proces tworzenia kwestionariusza może trwać nawet tylko jeden dzień, ale przy dłuższych, bardziej złożonych projektach badawczych - stworzenie dobrego narzędzia może się wydłużyć nawet do 5 dni.

Etap tworzenia/skryptowania ankiety internetowej wykonywany jest przez nas zespół zarządzany przez Twojego PMa. Efektem jest link do ankiety, który możesz (nie musisz) samodzielnie przetestować. Krótkie kwestionariusze wprowadzamy do systemu nawet poniżej jednej godziny. Nawet długie kwestionariusze (setki pytań) wprowadzamy w szybkim tempie, korzystając z wielu usprawnień naszego systemu ankietowego Ankieteo.

Każda ankieta przechodzi też nasz test jakości. Przeczytaj więcej o Scoringu i jakości ankiety.

Etap zbierania wyników w głównej mierze zależy od oczekiwanej liczby wywiadów oraz dostępności grupy respondentów. Zakładając, że całość próby badawczej możemy zebrać w panelu online i mamy do zebrania próbę do 2000 wywiadów - możemy przyjąć, że w przypadku 90% wszystkich projektów - proces gromadzenia danych potrwa od 2 do 5 dni (kalendarzowych). W tym czasie możemy zacząć prace nad kolejnym etapem - analizą danych, gdyż zbieranie danych odbywa się automatycznie i opiera się na algorytmach bez potrzeby angażowania PMa.

W trakcie i po zebraniu danych - weryfikujemy jakość zebranych danych, odrzucamy wywiady niskiej jakości, przeklikane, sprawdzamy czasy wypełnień i sposób wypełniania ankiety przez poszczególnych respondentów.
Po tych czynnościach sporządzamy raport wewnętrzny na temat opracowania bazy wyników.

Po etapie data-processingu - zaczynamy prace nad analizami korzystając z programów do analiz statystycznych.

Na tym etapie chętnie zweryfikujemy stawiane przez Ciebie hipotezy np. Czy kobiety w wieku 40+ chętniej skorzystają z nowego produktu niż mężczyźni. Więcej informacji o możliwych analizach przeczytasz w: Analizach Statystycznych

Raport z badania jest jak mała praca dyplomowa lub artykuł naukowy. Zawiera szczegółowy opis metodologii, opisany kontekst badania, podsumowania rozdziałów, wnioski, wykresy, tabele, uwagi, rekomendacje. Na objętość i czas powstawania główny wpływ ma objętość kwestionariusza. Drugim powodem są wybrane przez Ciebie analizy - niektóre wymagają znacznie więcej czasu niż inne (pamiętaj, że my również zasugerujemy, które analizy warto wykonać). Proces powstawania raportu może wydłużyć też stosowanie formatki Klienta lub dodatkowe wytyczne.

To jest ten etap, na który rzadko mamy wpływ. Jeśli w procesie akceptacji raportu jest wiele osób po stronie Klienta - ten etap może się znacznie wydłużyć. Dlatego wstępne prace nad raportem warto zacząć od razu po przygotowaniu kwestionariusza, by nie było wątpliwości co finalny raport powinien zawierać.

Przeczytaj więcej o tym co kształtuje cenę badania rynku