Co to jest raport badawczy?
Co to jest raport badawczy?
Raport badawczy to standardowy, obok zbioru danych surowych czy rozkładów tabelarycznych, końcowy produkt całego procesu badawczego.
Zawiera najważniejsze wnioski z badania oraz prezentuje zebrane wyniki w jednym miejscu.
Stanowi zarówno podsumowanie wykonanych działań, jak i wyznacza kolejne etapy dotyczące Twoich strategicznych decyzji lub realizacji kolejnych badań.
Co znajdziesz w raporcie badawczym?
Kluczowe minimum standardowego raportu z badania rynku i opinii obejmuje następujące elementy:
Nazwa, logo, link do strony itp. Raport jest Twoją własnością i zawsze warto akcentować w nim Twoją markę.
W jakim celu realizowałe(a)ś projekt badawczy? Opis kontekstu jest ważny by uchwycić potencjalne niuanse np. wpływ niespodziewanych wydarzeń na wyniki (data wykonania badania), problem przed jakim stałe(a)ś w dniu realizacjia badania. Ta informacja jest szczególnie istotna dla osób, które zapoznają się z raportem w dalekiej przyszłości.
Mogą być to np. cele strategiczne, konkretne pytania badawcze lub hipotezy do weryfikacji
Zawierająca informacje o:
1/ Terminie realizacji badania
2/ Technice badawczej (np. CAWI)
3/ Próbie (wielkość i zastosowany schemat jej doboru), jej reprezentatywności i źródle (np. panel badawczy) - Przeczytaj więcej o próbach badawczych
4/ Narzędziach badawczych (np. kto przygotował kwestionariusz / scenariusz badania)
5/ Dodatkowej metodologii - np. na temat wykorzystania dedykowanych narzędzi badawczych (Conjoint, PSM, pomiar czasów reakcji itp.)
W zależności od celów badawczych, może być to zwięzły opis kluczowych wielkości lub zależności, mogą pojawiać się elementy interpretacyjne, a nawet rekomendacje dla dalszych działań (tzw. executive summary)
Nie tylko ułatwia nawigację po dokumencie, ale również prezentuje najważniejsze obszary poruszane w raporcie
Niezależnie czy raport przygotowany jest w formacie MS Word, Power Point czy innym, każde z pytań powinno mieć swoje odzwierciedlenie w postaci odpowiedniego wykresu lub tabeli. Zarówno wykresy, jak i tabele mogą być jedno lub wielowymiarowe,
w zależności od tego, czy chcemy skupić się na raportowaniu jednej wielkości czy np. badamy relacje między odpowiedziami respondentów.
Niezależnie od stopnia skomplikowania slajdu lub strony z wynikami, konieczne jest uwzględnienie następujących elementów:
1/ Pełna lub skrócona treść pytania, kierowanego do respondenta
2/ Typ pytania – np. informacja o tym, ile odpowiedzi mógł wybrać respondent, lub w jaki sposób odpowiadał na pytanie, czy odpowiedzi były podawane przez niego spontaniczne, czy wybierane z kafeterii itp.
3/ Wyjaśnienie, co oznaczają prezentowane wielkości (np. czy są to procenty, liczebności czy wartości średnie)
4/ Podstawa procentowania – do jakiej grupy respondentów kierowane było pytanie, np. czy dotyczyło one próby ogólnej, czy zawężonej na skutek działania filtra lub innego mechanizmu ograniczającego
Podsumowanie informacji o próbie, zawierające dane o istotnych cechach profilujących, np. płeć, wiek, województwo, wykształcenie, wielkość zatrudnienia, główne PKD itd.
Informacje o autorze / autorach raportu wraz z ich danymi kontaktowymi, w celu ułatwienia komunikacji, na okolicznych ewentualnych pytań do raportu
Niestandardowe i dedykowane elementy raportu
Jeżeli jest taka potrzeba lub wynika to założeń lub celów badania, standardowy raport rozszerzamy o dedykowane analizy.
Wówczas w takim niestandardowym raporcie można znaleźć opis, wizualizację oraz wyniki z następujących metod badawczych:
• Segmentacja
• Analiza funnelowa (tzw. lejki konsumenckie)
• Analiza korespondencji i inne techniki profilowania marek
• PSM (ang. Price Sensitivity Measurement) i inne testy cenowe
• Conjoint i inne testy jednoczesnego wpływu cech (np. MaxDiff)
• CSI (ang. Customer Satisfaction Index) i inne testy satysfakcji
• Macierze lojalności i usprawnień (np. analizę typu Importance – Performance)
• Elementy modelowania danych (np. SEM – ang. Structural Equations Models)
• Dodatkowe testy statystyczne i analizę istotności różnic między grupami
• Analiza czasów reakcji
• Wizualizacja z pytań i technik projekcyjnych – szczególnie w raportach z badań jakościowych
Dowiedz się więcej o powyższych metodach. Sprawdź Analizy zaawansowane
Jaki raport lub typ raportu wybrać?
Wersja raportu badawczego powinna być dostosowana zarówno do typu badania oraz celów badawczych czy komunikacyjnych.
Ogólnie można zróżnicować raporty według poniższych aspektów.
Najczęściej oczekiwanym typem raportu jest jego pełna wersja, zawierająca od kilkunastu do nawet kilkuset slajdów. Niekiedy jednak, z uwagi na szybkie tempo procesu decyzyjnego, możesz oczekiwać jego skróconej wersji – tzw. topline, który na kilku slajdach zawiera esencję najważniejszych wniosków płynących z badania.
Jeśli dane w badaniu zostały zebrane po to, aby dowiedzieć się czegoś nowego o danym zjawisku, wówczas raport ma charakter ad-hoc. Natomiast w przypadku, gdy raport dotyczy kolejnej fali badania (np. tracking, test pre-post itp.), ma on charakter porównawczy.
Oznacza to, że sposób prezentowania danych w takim raporcie powinien uwzględniać
nie tylko wynik z najnowszego pomiaru, ale również powinien zawierać odniesienie do pomiarów poprzednich i zwracać uwagę na dynamikę lub istotność zmian w wynikach.
W badaniach marketingowych najchętniej zamawianym formatem raportu, z uwagi na możliwość szybkiej edycji oraz integracją z innymi narzędziami, jest prezentacja MS Power Point. Niekiedy, w badaniach społecznych, gdzie wymagane są obszerniejsze opracowania, często spotyka się format MS Word.
Jest on również chętniej wskazywany, jeżeli końcowy raport ma być wydrukowany.
W ostatnim czasie na znaczeniu zyskują nowe formaty – np. e-booki imitujące książki lub bardziej interaktywne – np. dashboardy lub Power BI.
Jeszcze na etapie ofertowania, a na pewno przed przystąpieniem do pisania raportu, należy uzgodnić przyszłe losy dokumentu.
Przykładowo, jeżeli raport ma Ci służyć do jego wewnętrznych potrzeb (np. na spotkanie z zarządem, do podjęcia strategicznych decyzji),
preferowaną formą jest raport opisowy, zawierający możliwie dużo informacji i szczegółów.
Jeżeli jednak zwieńczeniem badania jest np. prezentacja wyników przed Twoim Klientem lub jako podstawa prelekcji na konferencji, wówczas lepiej sprawdzi się tzw. raport prezentacyjny, w którym akcenty mocniej położone będą na warstwę wizualną, a mniej np. na teksty lub niuanse metodologiczne.
Uwaga, niezależnie od przeznaczenia raportu, zawsze najpierw uzgadniamy, czy przygotowanie go nastąpi w oparciu o Twój czy nasz szablon. Jest to szczególnie istotne, gdy zależy Ci na utrzymaniu własnej identyfikacji wizualnej lub wynika to z zewnętrznych procedur (np. gdy projekt jest dofinansowany z programu UE). |
Raport nie zawsze musi oznaczać przygotowania obszernej prezentacji lub dokumentu – jeżeli jesteś zorientowany(a) na komunikację pojedynczych wyników w swoich kanałach komunikacyjnych (np. profil na LinkedIn, własna www), może się okazać, że najbardziej skuteczną forma będzie infografika, czyli atrakcyjna forma prezentacji wyników, łącząca w sobie tekst, dane oraz grafikę
Ile kosztuje raport badawczy?
Jak widać, raport raportowi nierówny i wiele zależy od jego zakładanych parametrów, np. objętości kwestionariusza, celu biznesowego, charakteru badania, finalnego przeznaczenia itd.
Najprostsze, standardowe raporty mogą kosztować poniżej 1.000 zł. netto, podczas, gdy te bardziej złożone i zaawansowane, nawet kilkanaście tysięcy zł. netto.
Nie zawsze mała liczba pytań w badaniu oznacza, że raport będzie krótszy – jedno pytanie może być analizowane na wiele sposobów
(np. w podziale ze względu na różne cechy respondentów, w różnych ujęciach czasowych, za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanych analiz itd.).
Pamiętaj, że raport jest produktem elastycznym – nawet, jeżeli zaoferowana kwota przekracza Twoje możliwości budżetowe, zawsze będzie istnieć przestrzeń, żeby porozmawiać z nami o jego finalnym kształcie.