1. miejsce: STRAŻAK
2. miejsce: RATOWNIK MEDYCZNY
3. miejsce: PILOT SAMOLOTU PASAŻERSKIEGO
4. miejsce: PIELĘGNIARKA
5. miejsce: LEKARZ
6. miejsce: STRAŻNIK GRANICZNY
7. miejsce: FARMACEUTA / APTEKARZ
8. miejsce: PROFESOR UNIWERSYTETU
9. miejsce: GÓRNIK
10. miejsce: INŻYNIER PRACUJĄCY W FABRYCE
Już po raz piąty agencja badawcza SW Research zapytała Polaków o to, jakim poważaniem darzą przedstawicieli różnych zawodów. W tegorocznym zestawieniu pojawiło się aż 51 kategorii zawodowych, wśród których znalazło się 12 debiutantów. Tegoroczne wyniki wskazują na kontynuację pewnych trendów, ale również na zaskakujące zmiany na podium.
Bezkonkurencyjni pozostają strażacy, którzy kolejny raz zajęli pierwsze miejsce, ciesząc się zaufaniem aż 83,0% badanych. Drugie miejsce ponownie przypadło ratownikom medycznym z wynikiem 81,5%. Niespodzianką jest pojawienie się na trzecim miejscu debiutanta – pilota samolotu pasażerskiego, który uzyskał 81,0% społecznego poważania.
Wysoko oceniani są również przedstawiciele zawodów medycznych – pielęgniarki i lekarze, jednak różnica między podium a kolejnymi miejscami jest znacząca, wynosi średnio aż 8 punktów procentowych.
Dominacja zawodów ratowniczych oraz wysoki debiut pilota samolotu wskazują, że Polacy cenią profesje wiążące się z realną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i życie innych. Jest to wyraz społecznego zaufania, szczególnie ważnego w czasach różnych kryzysów
Piotr Zimolzak
wiceprezes SW Research
Na przeciwnym biegunie zestawienia znaleźli się influencerzy oraz youtuberzy, od lat zamykający ranking społecznego poważania. W tym roku ich oceny wyniosły odpowiednio 13,6% i 13,8%. Niewiele lepiej zostali ocenieni politycy – posłowie i deputowani do Europarlamentu uzyskali wyniki zaledwie nieco powyżej 20%.
Niskie noty dla influencerów i polityków świadczą o głębokim kryzysie społecznego zaufania do tych profesji. Polacy coraz częściej postrzegają je jako oderwane od rzeczywistości, skoncentrowane na autopromocji i mało autentyczne
Piotr Zimolzak
wiceprezes SW Research
Debiutanci zróżnicowani pod względem społecznego uznania
Wśród nowych zawodów, które pojawiły się w tegorocznym zestawieniu, warto zwrócić uwagę na bardzo dobry wynik strażnika granicznego (6. miejsce), a także umiarkowane notowania stewardów, stewardess (16. miejsce) czy psychoterapeutów (20. miejsce). Mniej popularne okazały się zawody artystyczne takie jak tancerz baletowy (33. miejsce) czy aktor (34. miejsce).
Tegoroczny ranking SW Research to nie tylko lista zawodów – to także barometr społecznych wartości i oczekiwań. Pokazuje, że Polacy doceniają zawody związane z realną pomocą i odpowiedzialnością, jednocześnie dystansując się od profesji postrzeganych jako oderwane od codziennych problemów obywateli.
Wyniki rankingu zawodów z edycji 2021 znajdziesz Tutaj
Wyniki rankingu zawodów z edycji 2022 znajdziesz Tutaj
Wyniki rankingu zawodów z edycji 2023 znajdziesz Tutaj
Wyniki rankingu zawodów z edycji 2024 znajdziesz Tutaj
Badanie wykonujemy co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Pomiar wykonujemy na reprezentatywnej próbie n=1000 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda, którą wykonujemy badanie to wywiady online, CAWI. Źródłem próby jest panel badawczy SW PANEL.
Lista zawodów obejmuje 51 profesji (+12 w edycji 2025 roku).
INFORMACJA PRASOWA: PRZEJDŹ DO STRONY