Aktualny ranking najbardziej poważanych zawodów (2023)
Prezentujemy najnowsze zestawienie najbardziej poważanych przez Polaków wykonywanych zawodów:
1. miejsce: STRAŻAK
2. miejsce: RATOWNIK MEDYCZNY
3. miejsce: PIELĘGNIARKA
4. miejsce: LEKARZ
5. miejsce: PROFESOR
6. miejsce: FARMACEUTA
7. miejsce: GÓRNIK
8. miejsce: INŻYNIER
9. miejsce: SPECJALISTA IT
10. miejsce: SZEWC

KOMENTARZ
Zawody z największym prestiżem: strażak i ratownik medyczny ponownie przodują w rankingu
Polacy największym poważaniem darzą strażaków oraz przedstawicieli zawodów medycznych, a najniższym osoby twórców internetowych i polityków
Strażak i ratownik medyczny – liderzy wyścigu
Polacy ponownie zdecydowali. Ranking prestiżu zawodów obejmujący blisko 40 kategorii, realizowany od trzech lat przez instytut badawczy SW Research pokazuje pewną stabilność nie tylko w czołówce najbardziej poważanych profesji, ale również wśród specjalności zamykających zestawienie. W roku 2023, podobnie jak w latach ubiegłych, podium zdominowane jest przez dwa zawody: strażaka oraz ratownika medycznego. Pierwszy z nich poważany jest przez 84% Polaków, drugi przez 83%. Trzecie miejsce od lat jest obszarem rywalizacji między zawodem pielęgniarki i lekarza, jednak w 2023 roku brąz przypadł pielęgniarkom, z wynikiem 75%. Pozostałe miejsca w czołówce zawodów cieszących się społecznym uznaniem objęli kolejno: lekarze (74%), profesorowie wyższych uczelni (69%), farmaceuci (68%), górnicy (62%) oraz inżynierowie (60%).
W ogonie stawki – twórcy internetowi i politycy
Na przeciwnym biegunie znajdują się zawody i specjalizacje, takie jak influencer, youtuber czy działacz partii politycznej. Analogicznie do podium, również w przypadku listy najmniej poważanych zawodów można mówić o pewnej stabilizacji w latach 2021-23. Ostatnie dwie pozycje wymieniają między sobie influencerzy i youtuberzy, których poważaniem darzy średnio 13% polskiego społeczeństwa. Pozostałe pozycje (od 36 do 32) z końca tabeli to domena polityków: działaczy partyjnych (14%), posłów (16%), ministrów (20%) oraz radnych (21%).

Specjaliści IT i adwokaci w górę, przedsiębiorcy i robotnicy w dół
Zarówno najbardziej, jak i najmniej poważane zawody utrzymały swoje zeszłoroczne pozycje. Co więcej, liderzy rankingu umocnili swoje miejsce, zyskując średnio 2-3 punkty procentowe społecznego poważania, względem roku 2022. Podobnie, najwięksi przegrani tego zestawienia pogłębili swoje końcowe lokaty, tracąc 3-4 punktów procentowych.
Jednak w środkowej części rankingu można zaobserwować pewną dynamikę. Na znaczeniu zyskał informatyk, analityk systemów komputerowych, który z miejsca 12. W 2021 awansował w roku na 9. pozycję. Jeszcze większy skok, choć nieco niżej, bo z 19. na 14. miejsce odnotował zawód adwokata.
Zauważalnie ku dołowi tabeli przesunął się za to właściciel dużej firmy, zajmując 22. pozycję i spadając aż o 6 oczek w rankingu względem 2022 r. Tendencja spadkowa dotyczy również zawodu robotnika wykwalifikowanego (np. tokarza, murarza), którego pozycja spada sukcesywnie od 2021 r. Wówczas zajmował on 6. pozycję, podczas gdy w 2023 r. dopiero 12.
PEŁNE ZESTAWIENIE EDYCJI 2023:

POPRZEDNIE EDYCJE RANKINGU ZAWODÓW:
Pełne wyniki rankingu zawodów z edycji 2022 znajdziesz Tutaj
Pełne wyniki rankingu zawodów z edycji 2021 znajdziesz Tutaj
W jaki sposób tworzymy ranking społecznie poważanych zawodów?
Badanie wykonjemy co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Pomiar wykonujemy na reprezentatywnej próbie n=1014 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda, którą wykonujemy badanie to wywiady online, CAWI. Źródłem próby jest panel badawczy SW PANEL.
Lista zawodów obejmuje 38 profesji (+4 w edycji 2023 roku).
Informacja prasowa:
Format .docx : Pobierz
Format .pdf : Pobierz