Co to jest Mixed Mode?

Co to jest Mixed Mode?

Mixed mode to stosowanie w ramach jednego pomiaru / jednego kwestionariusza dwóch lub więcej technik zbierania danych np. CAPI, CATI i CAWI. Techniki łączone możemy stosować w momencie pierwszego kontaktu z respondentem, na etapie rekrutacji lub w trakcie zbierania wywiadów.

Przyczyny stosowania badań mixed mode

Mixed mode można zastosować w razie ograniczonego budżetu - zakładając a priori, że większość próby badawczej przebadamy za pomocą techniki najtańszej (zazwyczaj CAWI), a pozostałą część techniką droższą. Często całe badanie można wykonać techniką najtańszą. Dlatego, kiedy tylko można, zalecamy zaczynanie projektu badawczego od badania online a następnie przejść na badanie telefoniczne CATI

Mixed mode pozwala znacząco przyspieszyć proces badania. Jeśli realizujemy równolegle badanie metodami CAWI i CATI, jesteśmy w stanie dotrzeć do różnych osób w tym samym czasie.

Istnieje bardzo duża grupa osób, która nigdy nie weźmie udziału w badaniu telefonicznym lub w wywiadzie osobistym. Jak również są osoby, które nie wypełnią nigdy ankiety online (szczególnie osoby 80+). Niektóre osoby preferują ankiety online, a niektóre lubią rozmawiać przez telefon. To właśnie w takich przypadkach warto stosować mixed mode - dając wybór osobie badanej, jaka forma kontaktu ją interesuje np. może wybrać rozmowę telefoniczną lub ankietę online.

O ile niektórzy respondenci mogą nawet preferować jedną z technik, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy np. ankieta pocztowa jest dobrą metodą ankietyzacji studentów. Czy osoby 80+ są w stanie rzetelnie wypełnić 30 min. ankietę online na smarftonie? Lub czy osoby niedosłyszące powinny być przepytywane za pomocą wywiadu telefonicznego.

Przykłady stosowania mixed mode w SW Research

Mixed mode pozwala dotrzeć do węższych grup decydentów B2B, niedostępnych w naszym panelu B2B. Zazwyczaj oprócz techniki CAWI stosujemy badanie telefoniczne, rzadziej CAPI.

Specyfika paneli i internautów w Polsce powoduje, że dotarcie do osób najstarszych metodą CAWI bywa trudne, dlatego w niektórych przypadkach posiłkujemy się badaniami telefonicznymi (zazwyczaj poniżej 10% całości próby)

Techniki łączone stosujemy również w badaniach na wąskich grupach osób, które mają trudności w udziale w ankiecie online. Mimo naszych starań i wielu dostepnych rozwiązań (np. wysokie kontrasty, czytanie tekstu), są sytuacje, w których szybciej i taniej dotrzemy do takich osób inną techniką - najczęściej z pomocą ankietera.

Dowiedz się więcej o badaniach online

Przeczytaj więcej o badaniach rynku