Jakość, scoring ankiety

Jakość, scoring ankiety

Jakość ankiety jest, obok dobrze przygotowanego kwestionariusza, krytycznie ważnym czynnikiem wpływającym na rzetelność i wysoką wartość badania. Źle dobrane komunikaty i błędnie zaprojektowana ankieta spowoduje nie tylko wysoki poziom jej porzuceń, ale też może wpłynąć na błędnie udzielane odpowiedzi przez respondentów!

Szczególnie długie, składające się z dziesiątek pytań ankiety bywają niedostestowane, nie wszystkie ścieżki zostały przeklikane, nie zostały pobrane i sprawdzone próbne bazy wyników.
Są to typowe problemy braku czasu poświęconego na testy. Dlatego naszym rozwiązaniem jest system Scoringu ankiet oraz testy automatyczne, które znacznie usprawniają proces testowania ankiety utworzonej w naszym programie do ankiet - Ankieteo.

Testowanie ankiety jest dla naszego zespołu bardzo istotnym elementem procesu przeprowadzania badań i jest raportowane zgodnie z najnowszymi przepisami ESOMAR.

Współpracując z nami masz pewność, że Twoje ankiety będą zeskryptowane z wysoką starannością.

badania ux

Jak zrobić dobrą ankietę?

Oczywiście najprościej ocenić dobrą ankietę po jej statystykach, szczególnie po liczbie przerwań, jakości wypełnień lub medianie czasu wypełniania. Istnieje jednak kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę by poprawić te statystyki.

O tym czy ankieta jest odpowiedniej jakości świadczy wiele czynników, do których przede wszystkim należą:

Długie ankiety (pow 20 min / 50 wyświetlonych pytań) są nużące i mogą powodować "przeklikiwanie" ich przez respondentów. W przypadku, gdy ankieta nie jest wykonywana na panelu - szansa przerwania długiej ankiety przez internautę jest wyższa niż 50% (na panelu ta szansa wynosi poniżej 5%). Zdecydowanie zalecamy dzielenie długich ankiet na etapy, robienie przerw między etapami lub dobieranie do jej fragmentów osób o podobnych cechach (np. jednemu respondentowi losujemy 5 bloków pytań z dostepnych 15)

Procent wypełnień ankiety na urządzeniach mobilnych jest wyższy niż na dużych ekranach - to fakt. Dlatego powinniśmy przede wszystkim testować ankiety na telefonach lub w trybie mobilnym. Zapomnijmy o pytaniach typu drag i drop, które są niewygodne w trybie mobilnym. Nie korzystajmy z szerokich matryc - zastąpmy je karuzelami lub wieloma pytaniami zamkniętymi. Zalecamy też unikanie suwaków. Pamiętajmy o skalowaniu obrazów - muszą wyglądać czytelnie także na małych urządzeniach. Stosujmy duże czcionki i odpowiednie odstępy między elementami interfejsu, w tym szczególnie między odpowiedziami.

badania ux
(W trakcie tworzenia ankiet stosujemy równoległy, rzeczywisty podgląd ankiety)


Umieszczanie ciężkiego filmu reklamowego w formacie 4K jest zbrodnią na respondentach. Dbaj o transfery danych swoich respondentów i albo informuj ich o ciężkich plikach albo zmniejszaj pliki video. Pamiętaj, że samych modeli urządzeń z systemem Android jest kilkadziesiąt tysięcy. Nie jesteś w stanie sprawdzić, w jaki sposób te urządzenia odtworzą Twoje ciężkie multimedia. Zalecamy w ankietach stosowanie maksymalnie formatu Full HD (1080).

Pamiętaj, żeby dobrze dopasować język zaproszenia do ankiety do grupy docelowej. Jesli nie wiesz jak się zwracać do respondenta - pisz per Pan(i). Nie staraj się rozśmieszać respondentów - Twoim celem nie jest zdobycie ich sympatii tylko osiągnięcie celu = wypełnienie ankiety w sposób neutralny. Nie denerwuj też respondentów błędnymi komunikatami lub niepełnymi tłumaczeniami z obcych języków. Pamiętaj, żeby przetestować wszystkie komunikaty w wersji mobilnej. Jeśli odpowiednikiem matrycy w wersji mobilnej jest karuzela - komunikaty nie powinny zawierać słów :tabela/matryca.

Nie ma nic gorszego dla respondenta niż niekończące się i podobne wizualnie pytania skalowane (np. matryce). Jeśli już musimy je zadawać w jednym ciągu, to przynajmniej używajmy różnych kolorów, paska postępu, dodawajmy jedno pytanie na jednej stronie, albo przedzielajmy je innymi pytaniami. Jeśli ankieta jest długa i zawiera wiele filtrów - przetestuj szybkość jej ładowania korzystając np. z PageSpeed Insights. To narzędzie podpowie Tobie, nad czym warto popracować, by dośwadczenie respondenta z ankietą było jak najlepsze.

Czym jest scoring ankiety - test jakośći ankiety?

Scoring ankiety w Ankieteo to szybki, wielowymiarowy test, który na skali 0-100 pokazuje wynik informujący o jakości ankiety. Pomiar w ciągu kilku sekund wskazuje elementy ankiety wymagające poprawy lub uwagi badacza. Wynik poniżej 75 punktów dyskwalifikuje ankietę i taka ankieta w ogóle nie powinna być dopuszczona do zbierania danych. Dzięki automatycznej ocenie ankiety nasz zespół może zasugerować klientom zmiany w ankiecie, które wpłyną na lepsze doświadczenie respondentów i nie zaburzą wyników zebranych w ankiecie.

Puste pytania, Wyłączone elementy, Błędnie ustawione filry, piping, braki opisów (utrudniające zarządzanie projektem w zespole)

Wielkość czcionek, brak paska postępu, zbyt niskie kontrasty kolorów

Skrajnie duża liczba pytań (>250), wysoka liczba matryc i karuzel, pytania drag i drop, zbyt szerokie matryce lub karuzele.

Brak lub niepełne opisy projektu, brak opisywania filtrów

zarówka

Czy wiesz, że 100% badań ilościowych i wszystkie Sondaże SW Research wykonujemy w Ankieteo? To ok milion wywiadów i kilkaset zaprogramowanych ankiet rocznie.

badania ux
(Przykład testu i raportu z opisem błędów i uwag do ankiety)


Scoring ankiety jest dostępny także w wybranych planach systemu Ankieteo do samodzielnego wykorzystania. Skontaktuj się z nami w celu tej funkcji.

Marcin Styczyński
Marcin Styczyński

AnkieTheos

+48 739 970 388

m.styczynski@swresearch.pl