Zakupy po wakacjach – podsumowanie września
Zakupy po wakacjach – podsumowanie września
29/10/2014

Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań branży e-commerce, wrzesień był miesiącem wzrostów. Powiększył się zarówno wskaźnik kupujących przez urządzenia mobilne, jak i poszukujących informacji o produktach w Internecie.

Wskaźnik ROPO (research online purchase offline) wzrósł o 5 procent w porównaniu do zeszłego miesiąca. Rośnie również popularność porównywarek cenowych – o 5 procent w segmencie tradycyjnych komputerów oraz o 4 procent w urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że konsumenci coraz racjonalnej dokonują zakupów – najpierw dokładnie sprawdzają ceny, później zaś decydują o kupnie konkretnego towaru.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kategorie zakupów, ponownie zwyciężyły ubrania i kosmetyki (odpowiednio 29 i 25 proc.), za nimi książki i multimedia (27 proc. kupowanych, wśród poszukiwanych zaś – 36 proc.). Coraz częściej online są poszukiwane i kupowane produkty z segmentu zdrowie – 32 procent respondentów kupiło, a 15 proc. poszukiwało informacji o tego typu towarach. Można powiedzieć, że ścisła czołówka pozostaje od długiego czasu niezmienna i nic nie wskazuje na zmianę tej sytuacji.

W tym miesiącu wzrost popularności zanotował Empik – o 2 procent. Niezmiennymi liderami sprzedaży w e-commerce pozostają Allegro (71 proc.) i OLX (dawniej Tablica.pl) – 21 proc. Coraz rzadziej konsumenci korzystają zaś z usług Poczty Polskiej jako dostarczyciela przesyłek – w tym miesiącu rynkowy gigant zanotował spadek o 5 proc. Klienci wybierają zamiast Poczty usługi kurierskie. W badanych widać, że trend ten jest coraz wyraźniejszy – Poczta Polska ma na ryku kilku konkurentów, którzy będą walczyć o jej klientów.

 

Zapoznaj się z raportem e-commerce wrzesień

<< Wstecz