Zmiana zachowań związanych z e-commerce jest najbardziej widoczna w kontekście klasycznego modelu ROPO - aż o 5 proc. wzrósł odsetek osób szukających informacji o produktach Internecie, którzy następnie kupowali je w fizycznych punktach sprzedaży. Wskazuje to na zwiększenie się racjonalnych zachowań - przemyślanych zakupów z uwzględnieniem Internetu. Ten trend wyraża się również w zwiększonej częstotliwości korzystania z porównywarek cenowych - zarówno na komputerach stacjonarnych (wzrost o 5 proc.), jak i urządzeniach mobilnych (wzrost o 4 proc.). Ale te przemyślane zakupy - jak się okazuje - nie dotyczą podręczników.
W grupie najczęściej poszukiwanych kategorii ponownie znalazły się ubrania i kosmetyki; konsumenci kupowali je przez Internet rzadziej niż w wakacje. Kosmetyki to zresztą jedna z przegranych kategorii zakupowych ostatniego miesiąca - spadł wtedy odsetek zarówno jej szukających, jak i kupujących.
Największe wzrosty w zakupach online odnotowała kategoria urządzeń mobilnych - nadal szuka ich jedna trzecia internautów (wzrost o 2 proc. w porównaniu z sierpniem), a zakupu online dokonało w tej kategorii 16 proc. internautów (wzrost o 3 proc.). Konsumenci preferują zakupów nowych urządzeń mobilnych wraz z nadejściem nowego sezonu, tj. po wakacjach.
W kontekście e-commerce warto jeszcze zwrócić na pozycje dużych graczy. Z jednej strony grupa QXL konsekwentnie dąży do przetasowania - spadają udziały zakupów podejmowanych na Allegro na rzecz Tablicy. Co oczywiste, wzrosła też nieco popularność Empiku (o 2 proc.), co jest związane z delikatnymi wzrostami w kategorii książek i multimediów.
We wrześniu zwraca uwagę jeszcze jedna zmiana - spadek częstotliwości korzystania z usług Poczty Polskiej jako dostawcy produktów. A przecież ten podmiot wprowadza obecnie nowe usługi dedykowane dla polskich sklepów e-commerce. Czy to dopiero początek ich działalności, czy nowa usługa jeszcze się nie przyjęła?
Fragment raportu:
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań