Badanie zdrowia psychicznego podczas pandemii COVID-19
Badanie zdrowia psychicznego podczas pandemii COVID-19
08/01/2021

Prezentujemy wybrane wyniki dotyczące obszarów dyskomfortu, których doświadcza polskie społeczeństwo w trakcie trwania pandemii koronawirusa. 

Podstawowe dolegliwości w obszarze emocji

Badanie obejmowało cztery obszary: emocjonalny, somatyczny, behawioralny i relacji społecznych. Wyniki badania ukazały znaczną powszechność występowania w społeczeństwie trudności w wyżej wymienionych sferach.


W monitorowanym okresie respondenci najczęściej wskazywali, że bardzo często lub często dotykają ich dolegliwości związane obszarem emocjonalnym: bycie zmartwiony (28%), nieustające poczucie zatroskania (27%), przytłoczenie negatywnymi myślami (26%) oraz bezsilność (26%). Jedna czwarta badanych czuła przygnębienie i martwiła się, czy nie stanie się im coś złego. Taki sam odsetek wskazywał na poczucie spięcia i smutku. Niepokój i roztrzęsienie towarzyszyło 23% badanych. 


Negatywne emocje zapewne wzmagało także poczucie osamotnienia, które doskwierało 24% respondentom.
Osobom biorącym udział w badaniu również nie obca była złość - 22% respondentów przyznawało, że czuje „podminowanie”.  

 

 

Patrząc na trend, możemy zauważyć, że poziom natężenia trudnych emocji był nieco wyższy w początkowym momencie pandemii, następnie obniżył się w okresie wakacyjnym. W VI pomiarze, który miał miejsce w pierwszej połowie lipca, możemy zaobserwować istotnie statystycznie niższy poziom niektórych wskaźników (Martwię się czy nie  stanie mi się coś złego, czuję się spięty(a)). Następnie ich natężenie znów rośnie od pomiaru VIII (II połowa listopada). Dotyczy do głównie zamartwiania się o własne bezpieczeństwo, smutku, spięcia, poczucia samotności.
 

 

Fragment raportu:

 

Metodologia pomiarów badania zdrowia psychicznego

 

Badanie jest realizowane od dnia 27 kwietnia 2020 roku w dwutygodniowych pomiarach. W lipcu nastąpiła przerwa w gromadzeniu danych. Kolejne pomiary zaczęto realizować od dnia 3.11.2020 roku. Do połowy grudnia przeprowadzono w sumie 10 393 wywiadów.

Szczegółowe terminy  realizacji poszczególnych pomiarów 
P I: 27-29.04, P II: 11-13.05, P III: 27-30.05, P IV: 9-15.05, P V: 26.06 – 1.07, P VI: 7-14.07, P VII: 3-7.11, P VIII: 16-20.11, P IX: 30.11 – 4.12, P X: 14-17.12. 

 

Badanie obejmuje reprezentatywną (pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania) próbę Polaków w wieku 18 +. 
W projekcie biorą udział głównie osoby posiadające średnie i wyższe wykształcenie. Dlatego nie możemy tutaj mówić o reprezentatywności próby pod względem wykształcenia. 

Badanie jest realizowane metodą CAWI, na panelu badawczym SWPanel.pl należącym do Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research - lidera badań online w Polsce.

Za warstwę merytoryczną projektu odpowiada zespół Szymon Kukanow (psycholog, psychotraumatolog) i Dominika Nawrocka (socjolożka, badaczka). Wsparcia analitycznego udzielił Piotr Ziewiec.

Pobierz raport

i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań

Administratorem danych osobowych przekazanych na potrzeby pobrania raportu jest SW Research sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Jarosława Dąbrowskiego 64a, 02-561 Warszawa. Zostaną one przetworzone, zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych, w celach przekazywania informacji marketingowych i promocyjnych oraz w celach analitycznych.

<< Wstecz