Preferencje konsumentów dotyczące opakowań
Preferencje konsumentów dotyczące opakowań
03/10/2023

W dzisiejszym świecie coraz większą uwagę przywiązuje się do kwestii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Jednym z tych aspektów, jest ekologiczność opakowań, zwłaszcza w branży napojowej. Warto przyjrzeć się, jak konsumenci postrzegają ich ekologiczność, i jakie wyzwania stoją przed producentami.

 

Ekologiczność = Neutralność dla Środowiska

Klienci zwracają uwagę na kilka ważnych cech, takich jak niski ślad węglowy i brak toksycznych składników w opakowaniach. Ekologiczne opakowania są postrzegane jako krok w kierunku ochrony naszej planety.

Badanie SW Research pokazuje, że konsumenci są umiarkowanie elastyczni cenowo w kwestii ekologicznych opakowań. Co trzeci badany wyraża gotowość do płacenia więcej za produkt w ekologicznym opakowaniu. Niemniej jednak, około połowa tej grupy zmienia zdanie, gdy cena wzrasta o 20%. Okazuje się, że dla wielu konsumentów ważniejsza jest sama informacja o tym, czy opakowanie jest ekologiczne, niż cena.

Odpowiedzialność Producentów i Wyzwania Edukacyjne

Konsumentom zależy na ekologicznych opakowaniach, ale nie chcą zastanawiać się nad tym, czy opakowanie jest przyjazne środowisku czy nie. Oczekują, że to producenci powinni zadbać o ekologiczność opakowań. Jednakże, klienci są świadomi, że samo ekologiczne opakowanie to nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa efektywny recykling i prawidłowa segregacja odpadów.

Jednym z wyzwań, przed którymi stoimy, jest edukacyjna luka. Mimo że istnieje już od pewnego czasu system segregacji odpadów, to nie wszyscy konsumenci posiadają odpowiednie nawyki segregacyjne, szczególnie w przypadku nowoczesnych opakowań.


Metodologia

Badanie omnibusowe OmniWatch48, N=1052, reprezentatywna próba 18+, Sierpień 2023
EKObarometr V – na drodze do zielonego społeczeństwa, N=1500, Reprezentatywna próba 16+, Maj 2023

Fragment raportu:

Pobierz raport

i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań

Administratorem danych osobowych przekazanych na potrzeby pobrania raportu jest SW Research sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Jarosława Dąbrowskiego 64a, 02-561 Warszawa. Zostaną one przetworzone, zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych, w celach przekazywania informacji marketingowych i promocyjnych oraz w celach analitycznych.

<< Wstecz