Zima 2015 w Polsce
Zima 2015 w Polsce
28/01/2015

Z badania przeprowadzonego przez SW Research na temat trwającej pory roku wynika, że prawie połowa badanych (44,8% wszystkich odpowiedzi) nie lubi zimy.

 

Badani deklarują, że nie lubią zimy przede wszystkim przez to, że jest zimno (77,8% wszystkich odpowiedzi), przez mroźne powietrze (55,9% odpowiedzi) oraz przez korki na drogach i spóźniającą się komunikację miejską (43,2%).  Prawie co trzeci badany Internauta (29,8%) nie lubi zimy przez śnieg. Zimna w zimie najczęściej nie lubią młode kobiety (w wieku do 24 lat), mieszkające w dużych miastach w województwach: opolskim, podlaskim i łódzkim. Inne powody, dla których badani nie lubią zimy to noszenie ciepłych (nierzadko wełnianych) swetrów, spędzanie wieczorów w pomieszczeniach oraz uprawianie sportów typowo zimowych (narty, łyżwy). Uprawiania zimowych sportów częściej nie lubią mężczyźni w wieku 35-44 lat mieszkający w dużych miastach.  

Mimo, że większość osób nie lubi zimy, to jednak co trzecia badana kobieta (35,6%) i 40,7% badanych mężczyzn lubi tę porę roku. Osoby te najczęściej lubią zimę za śnieg (72,7%  wszystkich wskazań; częściej kobiety niż mężczyźni), rześkie powietrze (46,7%); częściej lubią je mężczyźni) oraz wieczory spędzane w ciepłych pomieszczeniach (40,4% wszystkich odpowiedzi; niemal połowa wszystkich odpowiedzi kobiet i jedna trzecia odpowiedzi mężczyzn). Zima lubiana jest także za kuligi i sanki (39% wszystkich odpowiedzi, częściej wskazywane wśród kobiet), rozgrzewające napoje (22,8%) oraz otulające ubrania (17,9% zdecydowanie częściej kobiety).

Niemal co szósta badania osoba (17% wszystkich wskazań) nie potrafi określić, czy zimę lubi czy nie.

W badaniu zapytano także o różnice pomiędzy tegoroczną a poprzednimi zimami. Prawie połowa badanych (41,1% wszystkich odpowiedzi) twierdzi, że obecna zima różni się od poprzednich przede wszystkim tym, że nie ma śniegu (59,5% wszystkich odpowiedzi) oraz temperatury powietrza są dodatnie (55,6% odpowiedzi). Osoby poddane badaniu zwracają także uwagę na to, że nie ma pluchy – rozpuszczonego śniegu na chodnikach (28,8%) oraz ferie zimowe zaczynają się wcześniej (11% odpowiedzi. Najczęściej zauważają to mieszkańcy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego
– ferie w tych województwach zaczynały się jako pierwsze w Polsce). Mniej niż 10% badanych zauważa, że w porównaniu z ubiegłymi zimami – w tym roku mają do opłacenia wyższe rachunki za ogrzewanie.

Internauci na pytanie o ulubioną porę roku w zdecydowanej większości (54,4% wszystkich odpowiedzi) odpowiadali, że jest to lato. Prawie co trzecia badana osoba jako ulubioną porę roku wskazuje wiosnę (30,7%). Jesień wskazuje 5,4% badanych – tyle samo co osoby, którym trudno było się jednoznacznie zadeklarować. Zimę jako ulubioną porę roku wskazuje zaledwie 4,1% wszystkich badanych osób.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w terminie 07.-08.01.2015 r. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 16-64 lata. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 16-64 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Zima w Polsce 2015

<< Wstecz