Imprezy w Zakopanem – albo nie chwalimy albo lekceważymy
Imprezy w Zakopanem – albo nie chwalimy albo lekceważymy
01/03/2021

6 na 10 Polaków uważa, że zachowania uczestników imprez w Zakopanem jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności 

Połowa badanych przyznaje, że dobrze rozumie potrzeby osób biorących udział w tego typu imprezach, a 3/4 przyznaje, że ostatnie wydarzenia pokazują, że Polacy stracili cierpliwość i mają dość obowiązujących obostrzeń.  


Podczas drugiego i trzeciego weekendu lutego w Zakopanem doszło do szeroko komentowanych w mediach imprez ulicznych z udziałem turystów zachęconych częściowym poluzowaniem obostrzeń epidemicznych. Wydarzenia te, będące ewenementem na skalę kraju, były szeroko komentowane w mediach i spotkały się z różnymi opiniami ekspertów – epidemiologów. Przykładowo, sytuację w Zakopanem ocenił w rozmowie 15.02.2021 r. z serwisem Medonet immunolog dr Paweł Grzesiowski, podsumowując, że „tego, co się stało w Zakopanem nie pochwalam, ale z drugiej strony się nie dziwię”  . Mimo, że wydarzenia miały charakter epizodyczny, to w kontekście początkowej fazy III fali pandemii COVID-19 stały się przyczynkiem do wymiany poglądów na temat luzowania lub surowszego egzekwowania obostrzeń. 

Komentarz dr. Grzesiowskiego zwięźle, ale zarazem trafnie oddaje nastroje panujące w polskim społeczeństwie, zdiagnozowane w ostatnim sondażu agencji SW Research. Z jednej strony, Polacy są przekonani o szkodliwym wpływie ulicznych imprez na Podhalu, z drugiej zaś doskonale rozumieją, co leży u źródeł takich zachowań. 

 

Starci Polacy gorzej oceniają zachowania uczestników imprez

Różnorodność opinii jest jeszcze bardziej widoczna w ujęciu demograficznym, a konkretnie ze względu na wiek ankietowanych. Im starszy respondent, tym mniejsza tolerancja dla zachowań łamiących zasady bezpieczeństwa epidemicznego – aż 7 na 10 Polaków powyżej 50. roku życia ocenia imprezy na Krupówkach jako przejaw skrajnej nieodpowiedzialności, podczas gdy wśród 18-24 latków z tym poglądem zgadza się mniej niż co drugi badany. I odwrotnie – 2/3 najmłodszych Polaków deklaruje zrozumienie dla potrzeb uczestników ulicznych zabaw, podczas gdy w najstarszej grupie taką postawę prezentuję 4 na 10 ankietowanych (43 proc.). 

 

Co trzeci respondent chciałby wziąć udział w imprezie ulicznej w czasie pandemii

 

Co ciekawe, 3 na 10 Polaków deklaruje, że w miarę możliwości chętnie wzięłoby udział w podobnej imprezie. W grupie 18-24 latków taką chęć wyraził aż co drugi badany (46 proc.), natomiast wśród osób 50+ zaledwie co piąty (20 proc.). 

 

imprezy uliczne w czasie covid - badanie

 

Niespełna rok po odnotowaniu w Polsce pierwszego przypadku COVID-19, obserwujemy wewnętrzną walkę społeczeństwa, w którym silne poczucie odpowiedzialności za zdrowie innych, ściera się z poczuciem niecierpliwości i chęci szybkiego powrotu do normalności – komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes Zarządu SW Research. Narastający dysonans powoduje ogromną frustrację, która z kolei objawia się w różnych grupach wiekowych z różnym natężeniem. Nie sposób w tym momencie zignorować alarmujących sygnałów wysyłanych do nas ze strony najmłodszego pokolenia Polaków.

 

Nota metodologiczna:

Dane pochodzą z badania omnibusowego OmniWatch48 zrealizowanego w dniach 23-24 lutego 2021 roku metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

Źródło: https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,immunolog-o-weekendzie-w-zakopanem--nie-przewiduje-szczegolnego-wzrostu-zakazen,artykul,28863086.html

<< Wstecz