Trzy czwarte Polaków regularnie korzysta z gier wideo – najczęściej na smartfonie - wyniki badania
13/10/2023

Gry wideo są w naszym kraju popularną formą spędzania wolnego czasu – Polacy grają chętnie i nie ma tu znaczenia wiek, wykształcenie czy poziom zarobków. Jak się okazuje, chcemy sięgać po ulubione tytuły zawsze, kiedy mamy na to ochotę, więc najczęściej gramy na smartfonach.

 

Najchętniej gramy w gry logiczne, karciane, zręcznościowe i strategiczne i przeznaczamy na to przeciętnie 30 minut lub godzinę. Co trzeci badany gra w każdej wolnej chwili lub po powrocie do tomu, a 2 na 5 graczy mobilnych gra przed snem.


Uwielbiamy grać w gry wideo

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Huawei CBG Polska pokazują, że gry wideo są popularną formą spędzania wolnego czasu przez Polaków – 73% z nas oddaje się temu rodzajowi rozrywki. Gracze znajdują się w każdej grupie wiekowej – zarówno wśród młodych dorosłych do 24 roku życia, jak i osób po 50 roku życia. Oznacza to, że gry wideo stanowią uniwersalną formę rozrywki, a świat gier ma w naszym kraju sporą społeczność. Gramy bez względu na poziom wykształcenia, pułap wynagrodzenia czy miejsce zamieszkania – we wszystkich przypadkach co najmniej 7 na 10 ankietowanych przynajmniej od czasu do czasu stawia na tę formę rozrywki. Nie stanowi zaskoczenia, że gry szczególnie popularne są wśród młodych odbiorców – w grupie osób do 24 roku życia graczami jest aż 93 % badanych.


Gramy najczęściej na smartfonach

44 proc. Polaków najchętniej oddaje się graniu na smartfonach. W drugiej kolejności sięgamy po laptopy (31%), a także mniej mobilne sprzęty wymagające bliskości gniazdka – konsole i komputery stacjonarne (odpowiednio 23% i 22%). Na kolejnym miejscu znajdują się tablety (13%). Wyniki wskazują na dużą potrzebę mobilności wśród graczy, którzy nie chcą grać wyłącznie w domu czy przywiązani do biurka. 


Dlaczego granie mobilne jest tak popularne?

Polacy uwielbiają mobilność i wygodę. W tej kategorii smartfony deklasują konkurencję, ponieważ można na nich grać wszędzie, czy w komunikacji miejskiej, kolejce do lekarza czy podczas wakacji. Ważna jest też łatwość i prostota korzystania z gier mobilnych. Najczęściej wystarczą dosłownie dwa kliknięcia do zainstalowania wybranego tytułu gry – jedno, by uruchomić sklep taki, jak Huawei AppGallery, a drugie, by zainstalować grę. Co ciekawe, mimo że możliwość grania wszędzie sprawia, że smartfony są w Polsce najpopularniejszą platformą dla tej rozrywki, to najczęściej jednak gramy na urządzeniach mobilnych w domowym zaciszu. Zdecydowanie najchętniej sięgamy po grę wieczorem, przed snem – odpowiedziało tak aż 40% ankietowanych. Niewiele rzadziej badani wskazują na czas tuż po powrocie do domu (33%), a niektórzy deklarują, że grają w każdej wolnej chwili (29%).

 


Największą popularnością w Polsce wśród graczy mobilnych cieszą się gry logiczne (49%), karciane (36%), zręcznościowe (34%) i strategiczne (31%). Polki stawiają przede wszystkim na gry logiczne i karciane (odpowiednio 58% i 42%), natomiast mężczyźni najchętniej wybierają tytuły sportowe i logiczne (po 36%) oraz strategiczne (33%). Wszystko wskazuje na to, że z mody wyszły tytuły wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (AR) – na tego typu pozycje decyduje się zaledwie 6% graczy mobilnych.


Polacy stawiają na bezpieczne źródła gier

Wybierając gry, większość użytkowników stawia na bezpieczne źródła ich pozyskania i łatwość instalacji. Ponad dwie trzecie graczy mobilnych wybiera swoje tytuły bezpośrednio z licencjonowanych sklepów z aplikacjami, takich jak Huawei AppGallery. Co ciekawe, 14% gra w produkcje zainstalowane wcześniej na urządzeniu przez dostawcę smartfona lub operatora sieci.


Jak długo gramy? Najczęściej do godziny

Gry, które możemy uruchomić kilkoma kliknięciami i dostępne są na wyciągnięcie ręki – bo wystarczy sięgnąć po nie do kieszeni czy torebki – są atrakcyjne i powszechnie używane przez Polaków, nawet kilka razy dziennie. 75% grających na smartfonach stawia na krótkie, maksymalnie godzinne sesje grania. Co trzeci badany gra na smartfonie kilka razy dziennie, a co piąty – raz dziennie lub 2-3 razy w tygodniu. W przypadku grania na tablecie gracze wybierają rozgrywki na nim rzadziej i największy odsetek – 37% – gra na nim 2 3 razy w tygodniu. A jeśli chodzi o czas, to robią to nieco krócej niż w przypadku smartfonów – 66% badanych gra na tablecie nie dłużej niż przez godzinę.

Metodologia:
Badanie wykonano w sierpniu 2023 roku na zlecenie HUAWEI CBG Polska przez SW Research metodą CAWI na grupie reprezentatywnej 1006 osób.


Źródło: Huawei

 

<< Wstecz

Kontakt

Sprzedaż / Biznes tel.: +48 535 987 335
tel.: +48 533 987 335
Sekretariat tel.: +48 535 987 102
Napisz do nas email: sw@swresearch.pl
Adres siedziby: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa
Fokusownia: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa