Przygotowania do świąt - wyniki badania
Przygotowania do świąt - wyniki badania
06/12/2023

Co czwarty Polak ma problem z wyborem prezentu dla drugiej połówki. Trudności pojawiają się także z zakupami świątecznymi dla dzieci (24%) i rodziców (23%)

 

Połowa dorosłych Polaków otwarcie mówi, jaki prezent chce dostać na święta

Przygotowania do świąt rozpoczęte! Według badania SW Research dla Allegro* największy odsetek badanych zamierza w tym roku wydać na prezenty świąteczne od 201 zł do 500 zł.


Wręczanie prezentów świątecznych to jedna z ulubionych tradycji praktykowanych w naszych domach. Jednak musimy się najpierw do tego  odpowiednio przygotować - jak to robimy? Badanie zwyczajów zakupowych Polaków na Święta Bożego Narodzenia przeprowadzone na zlecenie Allegro przez SW Research pokazało, że wielu z nas podchodzi do tematu prezentów strategicznie, odpowiednio wcześnie rozpoczynając zakupy. Blisko 6 na 10 Polaków kupuje prezenty świąteczne przed rozpoczęciem grudnia, a 27% na początku tego miesiąca. Jako powód badani wskazują chęć uniknięcia stresu związanego z poszukiwaniem prezentów na ostatnią chwilę (46%), szukanie inspiracji na ciekawsze prezenty (40%) lub trafianie na wyjątkowe promocje pozwalające zakupić produkt o lepszym stosunku jakości do ceny (38%). 


Niespodzianka czy pewny sukces?

Blisko 3 na 10 badanych stara się zaskoczyć swoich bliskich i nie pyta ich, co chcą dostać pod choinkę. Większość jednak, bo aż połowa dorosłych Polaków, otwarcie rozmawia o życzeniach prezentowych i chce mieć pewność, że druga osoba będzie zadowolona. Takie rozwiązanie widać przynosi zamierzony skutek, bowiem 3 na 4 badanych nigdy nie zwróciło do sklepu nietrafionego prezentu świątecznego. W Polsce zachowała się także tradycja pisania listów do świętego Mikołaja, którą praktykuje 16% badanych. Co 10 osoba wykorzystuje inne formy komunikacji, takie jak przesyłanie linków internetowych czy dzielenie się wskazówkami za pomocą mediów społecznościowych, e-maili lub SMS-ów.

 
Jak nie Święty Mikołaj, to kto?

Aż 60% badanych przyznało, że dostaje prezenty od Świętego Mikołaja - o pozostałych pamiętają kolejno: Gwiazdor (10%), Dzieciątko (7%), Gwiazdka (6%) i Aniołek (4%). Co ciekawe,12% Polaków wręcza podarunki bliskim w swoim imieniu. Dziewięciu na 10 Polaków rozpakowuje prezenty po kolacji wigilijnej. Jaka forma obdarowywania cieszy się największą popularnością? Prawie połowa badanych wyjmuje prezenty bezpośrednio spod choinki, a 3 na 10 Polaków wręcza je osobiście.. Zaledwie 15% przyznaje, że u nich podarki rozdaje sam Święty Mikołaj.


Najlepsze ceny pod choinką

Jak pokazało badanie SW Research poszukiwanie prezentów nie należy do najprostszych zadań - co czwarty Polak ma problem z wyborem prezentu dla drugiej połówki, dzieci i rodziców.


Jak znaleźć świąteczne oszczędności

Największy odsetek badanych (39%) planuje w tym roku wydać na prezenty między 201 a 500 zł. Blisko co czwarta osoba chce przeznaczyć na ten cel kwotę z przedziału 501-1000 zł, a ponad 1000 zł wyda blisko 1 na 10 osób. Wiele osób do obdarowania to spore obciążenie dla naszego budżetu, dlatego w trakcie świątecznych zakupów szukamy sposobów na oszczędności. 


Poczuj magię nadchodzących świąt…
1 grudnia ruszyła świąteczna kampania Allegro. W nowej reklamie pt.  “Dom” platforma zwraca uwagę, aby w święta podarować naszym bliskim troskę i miłość. Historia relacji starszego mężczyzny i jego syna pokazuje nam, że najpiękniejszym prezentem, jaki możemy dać drugiemu człowiekowi to sprawić, by poczuł się potrzebny i sprawczy. 

 

Metodologia

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej ogólnopolskiej grupie 1000 osób, w dniach 15-18 listopada 2023 roku.


Źródło: Allegro

 

<< Wstecz