Prawie połowa Polaków chętnie spędziłaby święta poza domem
Prawie połowa Polaków chętnie spędziłaby święta poza domem
19/12/2023

Czas obalić mit o Polakach obawiających się opinii rodziny o tym, jak spędzają Boże Narodzenie. Wyniki najnowszego badania pokazują, że aż 73% respondentów nie martwi się opinią bliskich o spędzeniu Świąt poza domem.

 

Polacy coraz chętniej poszukują alternatywnych form świętowania, a jedną z nich jest odpoczynek w hotelu. 

 

Niemal połowa Polaków chce Świąt poza domem


Istnieje stereotyp Polaka, który niechętnie odchodzi od klasycznych tradycji, ale czas odłożyć ten stereotyp do lamusa. Wyniki najnowszego badania „Święta w hotelu” pokazują odwrót w tendencji: 45% respondentów mogłoby spędzić Święta Bożego Narodzenia poza domem, gdyby mogło podjąć wybór bez żadnych ograniczeń. Przeszkodą bywa więc odchudzony inflacją portfel lub indywidualna sytuacja danej osoby, ale nie jest nią nastawienie Polaków do modyfikacji świątecznych zwyczajów. 

 

Święta w hotelu? Motywatorem atrakcje i lokalizacja placówki


Głównym celem badania było zbadanie opinii i odczuć Polaków, związanych z celebrowaniem Bożego Narodzenia poza domem. Przyglądano się więc nie tylko samej chęci spędzenia tego czasu poza domem, ale również preferencjom – interesująco zarysowują się powody deklarowane przez badanych. Zdecydowanie króluje ciekawość i chęć przeżycia Świąt w inny, nowy sposób (42%), a zaraz za nią respondenci wskazywali chęć połączenia Świąt z dłuższym wypoczynkiem, np. Sylwestrem (28%) oraz mniejszą ilość pracy i zaangażowania w świątecznym rozgardiaszu (26%). 


Priorytety Polaków – co jest najważniejsze przy wyborze hotelu na Święta?


Respondenci badania „Święta w hotelu” zostali zapytani o czynniki wpływające na wybór placówki w okresie świątecznym. Wskazane zostały takie czynniki jak: oferta kulinarna i tradycyjna kolacja w hotelu, dodatkowe atrakcje jak kino lub koncerty, udogodnienia dla rodzin z dziećmi i podróżujących ze zwierzętami oraz miejsce i jego atrakcje turystyczne. Wygrywa właśnie ten ostatni czynnik, na który wskazywało aż 43% badanych.


Choć Polacy wykazują ogólną zgodność w deklarowaniu przyczyn spędzania Świąt poza domem, jedynym czynnikiem wpływającym na częściową rozbieżność odpowiedzi okazał się być wiek. Wszystkie grupy wiekowe wskazywały zgodnie na miejsce i atrakcje turystyczne, które znacznie wyprzedzały inne odpowiedzi. Jedynie w grupie osób do 24 lat dwa pierwsze wyniki są zbliżone: ci respondenci wskazują na miejsce i jego atrakcje (37%), ale także dodatkowe aktywności, takie jak koncerty i kino (31%). Najmłodsi respondenci mają więc nieco inne priorytety niż pozostałe grupy.

 

O BADANIU:


Badanie przeprowadziła agencja SW Research na zlecenie Leonardo Hotels Polska w listopadzie 2023 roku. Metoda badawcza: wywiady on–line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza i respondenci: przeprowadzono 1006 ankiet z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.
 

 

<< Wstecz