Ponad połowa Polaków wesprze 23 finał WOŚP
Ponad połowa Polaków wesprze 23 finał WOŚP
05/01/2015

Z badania przeprowadzonego przez SW Research wynika, że sześciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że weźmie udział w nadchodzącym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przy czym wsparcie WOŚP chętniej deklarują osoby powyżej 35 roku życia (najczęściej w grupie 35-44 latków).

Co piąty Polak nie jest jeszcze w stanie określić czy wesprze akcję Jerzego Owsiaka.


 

finał 23 WOŚP - badanie

 


Wyniki komentuje Piotr Zimolzak, Wiceprezes i szef działu analiz w agencji badawczej SW Research: Z deklaracji przyszłych uczestników 23. finału WOŚP, połowa datków na Wielką Orkiestrę Świąteczne Pomocy nie przekroczy wartości 15 PLN. Wysokość pieniędzy wrzucanych do puszek wolontariuszy jest jednak zróżnicowana ze względu na wiek respondenta, który z kolei jest związany z poziomem zarobków. Wśród najmłodszej grupy (poniżej 25 roku życia) wsparcie WOŚP kwotą powyżej 21 PLN deklaruje tylko 14,9% badanych, wśród osób 25-34 lat odsetek ten wynosi 17,2% a wśród 35-44 latków już 27,8%. 35-44 latków. Prawdopodobnie większa deklaracja chęci wsparcia styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wynika z tego, że to już 23 finał i osoby z tej grupy wiekowej pamiętają pierwsze edycje i mają do nich sentyment.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w terminie 13.-15.12.2014. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 16-64 lata. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Liczebności w warstwach zostały wyznaczone ze względu na łączny rozkład płci i kategorii wiekowych. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 16-64 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne (łączny rozkład płci oraz wieku, dane na podstawie badania Diagnoza Społeczna 2013).

<< Wstecz