Aktualności

Piłkarski branding. Robert Lewandowski dystansuje pozostałych zawodników
19/06/2018

Przed nami wielkie emocje związane z występem polskiej reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w Rosji. Tuż przed rozpoczęciem mundialu i pierwszym meczem biało-czerwonych, dokonaliśmy analizy wskaźników wartości marketingowej reprezentantów Polski. 

Analizie poddano wszystkich 23 zawodników powołanych na turniej. Wśród analizowanych wartości znalazły się te najważniejsze dla branży komunikacji marketingowej, przekładające się bezpośrednio na sprzedaż produktów i usług. Wyniki badania potwierdzają, że Robert Lewandowski, Kamil Glik i Jakub Błaszczykowski to trójka piłkarzy kadry narodowej, których wartość marketingowa jest oceniana najwyżej.

 

Źródło: opracowanie własne SW Research

 

Na uzyskane wartości całkowitego wskaźnika scoringowego składają się wyniki poszczególnych składowych: osiągnięcia sportowe, ekspozycja mediowa czyli liczba publikacji internetowych na jego temat, znajomość zawodnika, zainteresowanie zawodnikiem oraz wpływ na sprzedaż produktów i usług, których jest ambasadorem.

 

Źródło: opracowanie własne SW Research

 

Nie jest zaskoczeniem, że w przedstawionej analizie Robert Lewandowski zajmuje pierwsze miejsce, a każdy ze wskaźników składowych w jego profilu, uzyskuje wartości ponadprzeciętne. Lewandowski nie tylko odnosi sukcesy sportowe, ale jest też bardzo bezpiecznym kandydatem do budowania wizerunku marek. Jego całkowity scoring dystansuje go od innych zawodników o kilka długości. Taką tendencję obserwujemy w wielu wymiarach, poddanych analizie SW Intelligence. Drugi w rankingu Kamil Glik, którego każdy ze wskaźników składowych plasuje się powyżej średniej, w kategoriach: zainteresowanie, znajomość
i ekspozycja mediowa, uzyskał ponadprzeciętne wartości indeksów.

Naturalnym działaniem jest angażowanie do komunikacji znanych i lubianych osób. Wybitny sportowiec, z założenia, jest dobrem podnoszącym prestiż marki. Przy analizie wpływu na sprzedaż produktów i usług, zostały wzięte pod uwagę wskaźniki oddziaływania reklamy na konsumentów oraz sprzedaż produktów online z nazwiskami poszczególnych piłkarzy. W tej kategorii liderem jest również Robert Lewandowski, za nim plasują się Łukasz Fabiański, Jakub Błaszczykowski i Arkadiusz Milik. Kamil Glik w tym rankingu zajmuje 7. miejsce.

 

Źródło: opracowanie własne SW Research

 

 

Na wartość marketingową zawodnika znaczny wpływ mają także zmienne określające szanse rozwoju kariery sportowej. Są o tyle ważne, że zapowiadają możliwość dłuższej współpracy w przyszłości. W tej kategorii zaraz za Lewandowskim, na kolejnych pozycjach znajdują się Jan Bednarek, Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński.

 

Źródło: opracowanie własne SW Research

 

Trwają XXI Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji. Przed nami wielkie emocje i nadzieje, związane z występem biało-czerwonych. Oby trwały jak najdłużej.

Obecność na najważniejszej imprezie piłkarskiej to szansa nie tylko na pokazanie siły i umiejętności drużyny, ale również sprawdzian indywidualnych zdolności poszczególnych zawodników, które z pewnością przełożą się na wskaźniki ich wartości marketingowej. System pomiaru SW Intelligence pozwoli śledzić na bieżąco, jak wyniki meczów, efektywność i styl gry będą wpływać na miejsca w rankingu, zarówno podczas trwania mistrzostw, jak i po zakończeniu mundialu.

***

Badanie wartości marketingowej zawodników wykonano w maju i czerwcu 2018 roku. Zawiera ono dane za okres 1.01.2016-10.06.2018 z następujących źródeł:

* Google Trends

* Monitoring social media

* Tradewatch

* Transfermarkt

* UEFA

* oraz wyniki badania CAWI z dn. 12.06.2018 wykonanego przez SW Research na próbie Internautów N=843.

 

***

 

Edward Korbel

dyrektor SW Intelligence & Insight

690 925 992

e.korbel@swresearch.pl

<< Wstecz

Kontakt

Sprzedaż / Biznes tel.: +48 535 987 335
tel.: +48 533 987 335
Sekretariat tel.: +48 535 987 102
Napisz do nas email: sw@swresearch.pl
Adres siedziby: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa
Fokusownia: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa