Książka tradycyjna czy elektroniczna? Wyniki raportu
Książka tradycyjna czy elektroniczna? Wyniki raportu
18/11/2014

Ponad 40% czytelników nie może przekonać się do ebooków – wynika z naszego raportu, przygotowanego wspólnie z księgarnią internetową Legimi.

Głównym powodem niechęci do książek elektronicznych jest sentyment do papieru – czynnik ten wskazało ponad 80% badanych. Ankietowani często powoływali się na możliwość skupienia się na książce (61%) i duży wybór wydań papierowych (57%). Rzadko wskazywano natomiast na różnice cenowe między ebookami a tradycyjnymi książkami.

Co rozumieją czytelnicy przez sentyment? To przede wszystkim zapach i dotyk papieru. Często wymieniane były też przyzwyczajenie i możliwość gromadzenia własnej biblioteczki. Czytelnicy darzą książki papierowe pozytywnymi uczuciami, które często są związane np. z miłymi wspomnieniami czy zamieszczonymi na egzemplarzach dedykacjami lub własnymi notatkami.

W badaniu pytaliśmy też o wady ebooków. Wśród największych, czytelnicy wymieniali: brak sentymentu (68%), zmęczenie wzroku i brak koncentracji podczas czytania oraz ułatwioną pracę z papierową wersją egzemplarza.

Wśród przebadanych, 60% stanowiły kobiety, a 40% mężczyźni. Ankietowani to osoby głównie z wyższym wykształceniem, mieszkający w dużych miastach, czytające powyżej 15 książek rocznie. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 4598 osób.

 

Przeczytaj raport

<< Wstecz