Kiedy i w jakich okolicznościach sięgamy po alkohol - raport
Kiedy i w jakich okolicznościach sięgamy po alkohol - raport
15/01/2018

Gdzie i w czyim towarzystwie Polacy sięgają po alkohol? Jakie trunki pijamy w domu, a jakie na spotkaniach ze znajomymi? Czym kierujemy się wybierając alkohol?

Gdzie i w czyim towarzystwie Polacy sięgają po alkohol? Jakie trunki pijamy w domu, a jakie na spotkaniach ze znajomymi? Czym kierujemy się wybierając alkohol? Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research zrealizowała badanie, którego celem było poznanie zwyczajów zakupowych oraz sposobów konsumpcji alkoholu przez Polaków.

W domu i ze znajomymi

Od kilku lat jesteśmy świadkami rewolucji gastronomicznej w Polsce. Zmieniające się zwyczaje żywieniowe Polaków i towarzyszące temu bogacenie się społeczeństwa, sprawiają, że chętniej i częściej stołujemy się na mieście. Naturalną odpowiedzią na ten trend jest rosnąca liczba barów oraz restauracji, które w okresie karnawału odwiedzamy szczególnie chętnie. Liczne lokale, poza daniami, oferują zazwyczaj alkohol. I choć wybór trunków i przygotowywanych na ich bazie drinków jest bogata, to jak wynika z badania zrealizowanego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, alkohol zdecydowanie wolimy pić w domu - swoim (39,6 proc.) lub znajomych (39,4 proc.). Tylko 11 proc. respondentów deklaruje, że miejscem, w którym najczęściej piją alkohol jest bar lub pub. Kiedy zaś już sięgamy po alkohol to najchętniej robimy to w towarzystwie przyjaciół i znajomych (50,3 proc.) lub rodziny (30,2 proc.), głównie podczas imprez, spotkań towarzyskich, imienin lub urodzin.

Piwo dla siebie wódka na imprezę

Nie jest tajemnicą, że wybór konkretnego alkoholu podyktowany jest w dużej mierze okazją, podczas której ma być spożywany. Obserwację tę potwierdziły wyniki badania zrealizowanego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research.  Okazało się, że alkoholami najchętniej kupowanymi na własny użytek są: piwo, wino i wódka czysta. Przy czym najwięcej osób wskazywało piwo (58,4 proc.). Kiedy jednak wybieramy alkohol, który ma być spożywany podczas spotkania towarzyskiego, wówczas najchętniej sięgamy po wódkę czystą (25,9 proc.), rzadziej zaś po wino (17,5 proc.) czy piwo (15 proc.). Badani poproszeni zostali również o wskazanie trzech marek alkoholi, które szczególnie chętnie wówczas  wybierają. Okazało się, że wśród wódek największą popularnością cieszą się: Finlandia Vodka, Żubrówka i Bols, a wśród win Carlo Rossi. 

Smak i znajomość marki przede wszystkim

Decyzja o wyborze konkretnego alkoholu podyktowana jest okazją, podczas której ma być spożywany oraz jego cechami, wśród których, jak pokazują wyniki badania, niezmiennie najważniejszy jest smak (41,2 proc.) i znajomość marki (28,9 proc.). Sugeruje to, że zdecydowanie chętniej sięgamy po produkty znane i cenione przez nas. A te, jak wskazali respondenci, w przypadku wódek to: Finlandia Vodka (32,1 proc.), Wyborowa (11 proc.) oraz Pan Tadeusz (8,9 proc.) oraz Jack Daniel’s (27,2 proc.), Johnny Walker (18,8 proc.) i Ballantine’s (14,3 proc.) w przypadku whisky.

 

Niewątpliwie ciekawym jest, że jak wynika z  badania elementy takie, jak ekspozycja marki, dołączone tzw. gratisy, czy reklama mają zdecydowanie mniejsze znaczenie przy wyborze alkoholu. Wśród argumentów tego typu tymi, które mają największy wpływ na nasze decyzje, są promocje cenowe.

 

***

Badanie, którego celem było określenie trendów związanych z zakupem alkoholi,  zrealizowane zostało w dniach 17.10-18.10.2017 przez agencję SW RESEARCH, metodą wywiadów on-line (CAWI), na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 853 ankiety wśród osób, które ukończyły 18 lat. Kwestionariusz badawczy został przygotowany przez agencję SW RESEARCH. 

 

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: https://unsplash.com/photos/08tX2fsuSLg

<< Wstecz