Jak płacimy za zakupy w sieci? Wyniki II edycji badania
Jak płacimy za zakupy w sieci? Wyniki II edycji badania
07/09/2022

Jak w przeciągu 2 lat zmieniły się zwyczaje zakupowe online wśród Polaków? Na zlecenie Tpay sprawdziliśmy jakie zwyczaje panują na polskim rynku płatności za zakupy dokonywane w sieci.

Jest to już druga edycja badania które wykonujemy na zlecenie Tpay (wyniki i raport poprzedniej edycji z 2020 roku możecie sprawdzić tutaj -> link)

W porównaniu z wynikami z 2020 r

Spośród osób, które przynajmniej raz skorzystały z płatności BLIKIEM, ta metoda płatności preferowana jest przez 70% badanych – to o 1% mniej niż na koniec 2020 r.

W przypadku przelewu online ta liczba wynosi 38% badanych i jest o 1% większa

Karty płatnicze preferuje 34% badanych, czyli spadek o 2%  

Popularność przelewu tradycyjnego spadła natomiast aż o 8% (z 29% na 21% badanych).

preferowane metody płatności

Po raz pierwszy zbadano płatności odroczone*. Okazało się, że spośród osób, które przynajmniej raz skorzystały z tej metody, jest ona preferowana przez 19% badanych.

*Odroczone płatności to usługa, która pozwala na przesunięcie terminu zapłaty za zakupy zazwyczaj o 30 dni, bez żadnych kosztów. Jednak w przypadku, gdy przekroczymy termin spłaty, będziemy musieli rozłożyć kwotę na raty, albo zapłacić za zakup jednorazowo – z doliczoną prowizją.

płatności odroczone - raport

Wiek płatnika a urządzenie, z którego korzysta podczas e-zakupów

Ponad połowa 18–24-latków preferuje zakupy za pomocą laptopa lub komputera. W grupie 25–34-latków zdania są równo podzielone. Wśród 35–44-latków 49% stawia na laptopa lub komputer, a 40% na smartfona.

Zdaniem badanych internautów najbezpieczniejszą metodą płatności jest płatność przy odbiorze (51%), przelew tradycyjny (34%), BLIK (30%) i karta płatnicza (26%)

Czego obawiamy się dokonując zakupów w sieci?

49% respondentów wskazało na bezpieczeństwo danych i konta bankowego, a 36% problemów związanych z płatnością tj. niejasną procedurą finalizacji zamówienia czy podwójnym naliczeniem.

ulubione płatności - raport

Badanie zrealizowane metodą CAWI (1260 ankiet z osobami, które dokonują zakupów online)

Raport z badania można pobrać ze strony: link

<< Wstecz