Aktualności

E-commerce Track, czyli zakupy przez Internet - grudzień 2013
21/01/2014

W 2013 roku Polscy Internauci zabrali się za zakupy świąteczne już pod koniec listopada, a więc wcześniej, niż można byłoby się tego spodziewać.

Wzrost zakupów w tym okresie dotyczył w szczególności produktów dziecięcych. W badaniu zmierzyliśmy również efekt ROPO i odwróconego ROPO. Te i inne trendy w zakupach internetowych opisujemy w cyklicznym badaniu E-commerce.

 

E-commerce Track to badanie realizowane przez IRCenter i SW Research. Celem projektu jest długoterminowe określenie postaw wobec zakupów w Internecie – najbardziej popularnych kanałów sprzedaży, produktów oraz natężenie zjawiska ROPO wśród polskich internautów.

Przejdź do raportu

W grudniu obserwujemy spadek deklaracji o zakupie przez Internet względem poprzedniego miesiąca. Potwierdza to spadająca w drugiej połowie grudnia liczba wyszukiwania w przeglądarce Google słowa „Allegro” – synonimu zakupów przez Internet (90% internautów robiących zakupy, kupowało w tym sklepie w ostatnim miesiącu). Możliwe że Internauci zaczęli robić zakupy przedświąteczne już pod koniec listopada i na samym początku grudnia (w listopadzie zaobserwowaliśmy spory wzrost w E-commerce w innych badaniach IRCenter).

 

Internauci najczęściej szukają i kupują ubrania, kosmetyki i książki, są to kategorie, u których zawsze obserwuje się wysokie wyniki w tym okresie.  W grudniu również tak było, aczkolwiek wartości te zmalały od poprzedniego miesiąca. Wzrosło natomiast kupowanie artykułów dziecięcych, gier i oprogramowania; prawdopodobnie były one kupowane w ramach prezentów świątecznych. Zauważalne zmiany spowodowane okresem przedświątecznym to również wzrost dla typowego dla kupowania prezentów sklepu, czyli empik.com.

 

Dzięki E-commerce, oprócz podstawowych informacji o zakupach w Internecie mierzymy również efekt ROPO. Wśród internautów, osób, które na początku szukają w Internecie informacji o opinii i cenie produktu, a dopiero później kupują ten produkt w sklepie offline jest 16%. Bardziej popularne jest odwrotne zachowanie - tak zwane odwrócone ROPO. Do takiego zachowania przyznaje się co trzeci badany. Zjawiska te są mniej popularne dla kupowania produktów przez komórkę lub tablet, jednak zakupy poprzez mobilne urządzenia w ogóle nie są zbyt powszechne i w ostatnim miesiącu procent ich zmalał.

 

Przyglądając się różnym platformom, dowiadujemy się, że polscy internauci najrzadziej szukają opinii na serwisach społecznościowych. 

Zmalało również szukanie informacji na forach internetowych oraz  na portalach aukcyjnych. Nie odbiło się to jednak na zakupach na liderze tej kategorii czyli Allegro. Internauci korzystają z portali aukcyjnych przede wszystkim w celu zakupu, a nie zdobycia informacji o produkcie. Przyglądając się innym sklepom, w których internauci robią zakupy przez Internet, na drugim miejscu w tym miesiącu plasuje się empik.com, którego popularność w grudniu wzrosła. W TOP 3 kanałów znajduje się również Tablica.pl, na nim z kolei kupiło produkt trochę mniej internautów porównując do poprzedniego miesiąca.

 

Przejdź do raportu

<< Wstecz

Kontakt

Sprzedaż / Biznes tel.: +48 535 987 335
tel.: +48 533 987 335
Sekretariat tel.: +48 535 987 102
Napisz do nas email: sw@swresearch.pl
Adres siedziby: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa
Fokusownia: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa