Aktualności

Adopcja zwierząt w Polsce - raport z okazji Międzynarodowego dnia Psa
01/07/2021

Blisko połowa Polaków kiedykolwiek rozważała adopcję psa ze schroniska, ale aż 3 na 10 nie zdecydowała się na ten krok z uwagi na obawę przed trudną socjalizacją czworonoga do nowych warunków

Sondaż SW Research z okazji Międzynarodowego Dnia Psa

1 lipca mija dokładnie pięć od lat od daty ustanowienia Międzynarodowego Dnia Psa. To doskonała okazja do refleksji nad losem naszych najwierniejszych czworonogów, szczególnie jeżeli nie był on dla nich dotychczas zbyt łaskawy.  Wspomniana data ma swoje niechlubne rationale – to umowny początek sezonu urlopowego, który dla niejednego psa oznacza początek smutnej historii w schronisku czy przytulisku dla zwierząt. I choć nieoczekiwanie pandemia COVID-19 odciążyła schroniska dla naszych braci mniejszych, to problem porzucanych psiaków jest stale obecny w naszym społeczeństwie . 

 

Często jedyną szansą dla czworonoga na nowe życie jest ścieżka adopcyjna

 

Jednak adopcja psa  bywa nierzadko złożonym problemem, zarówno od strony logistycznej, ale też mentalnej. Najnowszy sondaż agencji SW Research podejmuje właśnie tematykę potencjalnych barier związanych z adopcją psa ze schroniska.
Zacznijmy jednak od podstawowych statystyk. Nieco ponad połowa badanych (53 proc.) deklaruje, że w domu opiekuje się psem. Najczęściej, bo w blisko 2/3 przypadków (63 proc.), mamy do czynienia z sytuacją, gdy w domu czworonogiem zajmuje się więcej niż jedna osoba.  Najczęściej (41 proc.) pies zamieszkuje naszego gospodarstwo domowe, ponieważ otrzymaliśmy go od innej osoby. Takie historie szczególnie często występują na wsi i małych miejscowościach. Ponad ¼ respondentów (27 proc.) deklaruje, że kupiło swojego pupila. Natomiast do adopcji ze schroniska przyznaje się 23 proc. ankietowanych. Najrzadsze przypadki obecności psa w domu wynikają z przygarnięcia tzw. „znajdków” błąkających się samotnie bez schronienia. Jednak w tym przypadku wynik 15 proc. nie napawa optymizmem, ponieważ zdaje sprawę ze skali problemu porzuceń czworonogów.  
 

 

Stosunek Polaków do adopcji psów


A co ze stosunkiem Polaków do adopcji? Zapytano o to tę część społeczeństwa, która nie miała dotychczas takiego doświadczenia. Z jednej strony cieszy fakt, że blisko połowa badanych (48 proc.) kiedykolwiek rozważała takie działanie, z drugiej zaś odsłania kolejne pytanie o potencjalne bariery wstrzymujące potencjalnych opiekunów przed podjęciem finalnego kroku w stronę adopcji. 
 

 

Główne przeszkody przed adopcją psów


Okazuje się, że kluczową przeszkodą jest obawa związana z potencjalnie trudnym wychowaniem, socjalizacją psa do nowych warunków (28 proc.). Na drugim miejscu wskazywany była wątpliwość związana z brakiem odpowiednich warunków w domu czy mieszkaniu (23 proc.). Zbyt skomplikowane procedury adopcyjne były wymieniane przez 21 proc. badanych.
 

 

Skojarzenia właścicieli psów z ich psami

 

Jednak Międzynarodowy Dzień Psa to również okazja do pozytywnych wzruszeń. Na koniec badania poproszono opiekunów psów o samodzielne uzupełnienie polecenia Wpisz słowo, które jako pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz "mój pies". Respondenci swoimi słowami namalowali taką oto mapę psich skojarzeń (rozmiar czcionki określa częstotliwość występowania danego słowa):
 

 

Nota metodologiczna:


Badanie zostało zrealizowane w dniach 29-30.06.2021 r. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie n=815 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48.  Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.

 

SW Research wspiera schronisko na Paluchu i Fundację Przyjaciele Palucha.

 


Fundacja Przyjaciele Palucha została powołana w celu wspierania działalności Schroniska na Paluchu, pomocy zwierzętom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, działanie na rzecz ochrony zwierząt i przestrzegania ich praw. 
Wspieramy Fundację przekazując 10 PLN w postaci darowizny za każdą terminowo opłaconą nam fakturę. Jeśli jesteś naszym Klientem i terminowo opłacasz faktury SW Research = wspierasz zwierzęta i adopcję zwierząt. Dziękujemy Wam 😊  

 

** na zdjęciu tytułowym - Pinczos - adoptowany z "Palucha" pies przez Piotra Zimolzaka z SW Research. 

 


 

<< Wstecz

Kontakt

Sprzedaż / Biznes tel.: +48 535 987 335
tel.: +48 533 987 335
Sekretariat tel.: +48 535 987 102
Napisz do nas email: sw@swresearch.pl
Adres siedziby: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa
Fokusownia: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa