Świadomość różnych aspektów astmy
Świadomość różnych aspektów astmy
24/10/2022

Wyniki badania dostarczają cennych informacji na temat stopnia zrozumienia i świadomości na temat astmy wśród Polaków, zarówno wśród tych, którzy na nią cierpią, jak i wśród ogółu populacji

 

Wstępne założenia:


Cel: Badanie skupia się na świadomości różnych aspektów astmy, jej przyczyn, implikacji i percepcji choroby wśród ogółu polskiego społeczeństwa oraz osób chorujących na astmę.

Metodologia: Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ilościowej metody wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, z wykorzystaniem kwestionariusza zawierającego 16 pytań.

Grupa docelowa: Ogólnopolska grupa Polaków w wieku 18-78 lat, zarówno nieastmatyków (N=945) jak i astmatyków (N=200).


Realizacja:


Badanie przeprowadzono w dniach 12.04.2021 – 26.04.2022. Analizowano różne aspekty świadomości na temat astmy, w tym przyczyny, objawy, rodzaje astmy, leczenie, oraz związek astmy z aktywnością fizyczną i paleniem papierosów.

 

Rezultaty:


Mimo, że astma nie jest chorobą rzadką w ścisłym rozumieniu definicji tego rodzaju chorób, to dotarcie do osób cierpiących na tę przypadłość stanowi pewne wyzwanie badawcze. Niekwestionowaną wartością badania jest porównanie doświadczeń i świadomości między dwiema rozłącznymi kategoriami osób (pacjentów poddających się terapii oraz osób zdrowych). Odkrycia badania rzucają światło na ogólny poziom wiedzy społeczeństwa i osób chorujących na astmę w Polsce. Ujawniają różnice w poziomie świadomości między astmatykami a nieastmatykami oraz wskazują na obszary, które wymagają dalszej edukacji i świadomości, takie jak prawidłowe stosowanie leków, wpływ stylu życia na astmę, a także zrozumienie zależności między astmą a aktywnością fizyczną czy paleniem papierosów.

 

Przejdź do strony raportu

<< Wstecz