Celem projektu było poznanie, w jaki sposób badani walczą ze smogiem i jakimi domowymi sposobami oczyszczają powietrze. Zbadano również znajomość marek produkujących maski antysmogowe oraz firm zajmujących się wykonywaniem i sprzedażą oczyszczaczy powietrza. Sprawdzono także jaki jest stosunek do zakazu palenia w piecach materiałami niedozwolonymi.
Najważniejsze wnioski
1) Tylko 19% badanych uważa, że kwestia zanieczyszczenia powietrza i smogu jest bardzo poważnym problem w ich miejscu zamieszkania. 39% wskazuje, że jest to dosyć duży problem, a 26% ankietowanych uważa zanieczyszczenie powietrza za niezbyt duże zagrożenie.
2) Najczęstszym działaniem podejmowanym w celu ochrony siebie i swoich bliskich przed zanieczyszczonym powietrzem, jest unikanie aktywności fizycznej na powietrzu (30%), posiadanie w domu / mieszkaniu roślin oczyszczających powietrze (29%) oraz niewychodzenie z domu, gdy wskaźnik zanieczyszczenia jest wysoki (27%).
3) Do ogrzania mieszkania najczęściej używa się gazu (28%), węgla kamiennego (22%) oraz drewna (21%).
4) Tylko 29% badanych w przyszłości zamierza wymienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Spośród 18% respondentów, którzy nie będą wymieniać pieców, 55% nie ma takiej możliwości, ponieważ mieszka w bloku, dla 5% ankietowanych wiąże się to ze zbyt dużymi kosztami, natomiast 4% nie dostrzega potrzeby wymiany ogrzewania.
Fragment raportu:
Metodologia badania
Badanie zostało zrealizowane w dniach 21-24.01.2019 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii. Pozyskano 807 wywiadów metodą CAWI (on-line) z wykorzystaniem panelu internetowego SW Panel. W badaniu dobrano próbę pełnoletnich mieszkańców Polski, na podstawie zmiennych: płeć, przedział wiekowy, klasa wielkości miejsca zamieszkania.
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań