Agencja badań rynku i opinii SW Research, we współpracy z agencją reklamową Runaways (znanej z prowadzenia profilu Mordor Na Domaniewskiej i projektu 31 maratonów w 31 dni), opublikowała najnowszy raport na temat kondycji psychicznej polskich pracowników. Wyniki badań, przeprowadzonych na grupie respondentów z różnych branż i typów firm, ujawniają niepokojące trendy w zakresie satysfakcji zawodowej i zdrowia psychicznego.
Ciekawym wnioskiem płynącym z badania jest fakt, że ponad 2/3 pracowników uważa, że są dobrzy w tym, co robią zawodowo, ale jednocześnie aż 80% nie czuje pasji do swojej pracy. Zdecydowanie bardziej niepokojące jest natomiast to, że 77% nie ma poczucia, że wykonywana praca jest potrzebna społeczeństwu. Co w połączeniu z faktem, iż 40% przyznaje, że sukces zawodowy jest w ich mniemaniu równoznaczny z sukcesem życiowym, może mieć wpływ na ogólne zadowolenie z życia.
Wyniki badania dotyczącego kondycji psychicznej pracowników w Polsce, wskazujące na znaczny wzrost poziomu stresu i wypalenia zawodowego, są faktycznie alarmujące. Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a wymagania zawodowe - rosnące nieadekwatnie do oferowanego wynagrodzenia, brak wsparcia mentalnego, umniejszanie kompetencjom - wywołują w pracownikach ogromną frustrację. Pojawiające się poczucie krzywdy w połączeniu z (niestety nadal) motywem mobbingu, wywołują krytycznie wysoki poziom stresu, który jest bezpośrednią przyczyną powstawania kryzysu psychologicznego
Iga Gałecka
Konsultant Kryzysowy
Raport ujawnia istotne wyzwania, przed którymi stoją polscy pracownicy: od braku satysfakcji zawodowej po stres związany z nadgodzinami. Jest to sygnał dla pracodawców i decydentów, że konieczne są działania mające na celu poprawę warunków pracy i wsparcie zdrowia psychicznego pracowników.
Dostęp do regularnych sesji terapeutycznych i poradnictwa psychologicznego powinien stać się standardem, aby zapobiegać kryzysom i wspierać pracowników w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami zawodowymi. Implementacja takich działań może nie tylko poprawić samopoczucie pracowników, ale również zwiększyć ich lojalność i zaangażowanie, co przełoży się na długofalowy sukces organizacji
Iga Gałecka
Konsultant Kryzysowy
Informacja prasowa:
Format .docx : Pobierz
Format .pdf : Pobierz
Metodologia:
Badanie zostało przeprowadzone techniką wywiadów on–line (CAWI) w kwietniu i maju 2024 roku. W ramach badania zebrano 1219 ankiet z dorosłymi osobami, deklarującymi swoją aktywność zawodową na rynku pracy.
W próbie zapewniono zróżnicowanie ze względu na płeć, wielkość miejscowości wielkości firm, branże, tryby pracy oraz przynależność do pokolenia.Fragment raportu:
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań