Postrzeganie przedsiębiorców w Polsce to temat, który zyskuje coraz większą uwagę badaczy. Najnowszy raport, przygotowany przez magazyn "Wprost", Szkołę Główną Handlową, agencję badawczą SW Research oraz Radę Polskich Przedsiębiorców Globalnych, dostarcza cennych informacji na temat tego, jak Polacy widzą rodzimych biznesmenów. Badanie wskazuje, że 37,8% Polaków kojarzy przedsiębiorców z kombinatorstwem, 34,6% z pracowitością, a 31,4% z wyzyskiem. Zaledwie 16% respondentów przypisuje im sukces, co świadczy o mieszanym wizerunku polskich przedsiębiorców.
Pomimo tych niejednoznacznych opinii, raport pokazuje, że postrzeganie przedsiębiorców ewoluowało na przestrzeni lat. Wcześniejsze badania wskazywały na negatywne skojarzenia związane z korupcją i aferami, co było spuścizną czasów PRL-u. Obecnie, niemal 80% respondentów uznaje wkład przedsiębiorców w życie społeczne, doceniając ich rolę w tworzeniu miejsc pracy, płaceniu podatków oraz generowaniu PKB. Młodsze pokolenie, pamiętające już tylko czasy gospodarki rynkowej, ma bardziej zróżnicowane opinie, ale wciąż dostrzega istotny wpływ biznesu na rozwój kraju.
Metodologia:
Badanie zostało zrealizowane w kwietniu i maju 2024 roku metodą wywiadów on-line na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 800 wywiadów z reprezentatywną ze względu na łączny rozkład płci, wieku i wielkość miejscowości próbą Polek i Polaków powyżej 18. roku życia. Respondentów zróżnicowano ze względu na: płeć, wiek, wykształcenie, dochód i miejsce zamieszkania.
Żródło: WPROST
Fragment raportu:
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań