Celem badania było określenie motywacji wyboru kierunku studiów.
Najważniejsze wnioski
1) Co piąty badany to student kierunku ekonomicznego/ prawniczego, niewiele mniejszy odsetek studiuje na kierunku przyrodniczym/ matematycznym/ statystycznym. W większości studenci wybierają studia stacjonarne (76%) oraz uczelnie publiczne (86%). Wśród badanych studentów największa grupa to studenci trzeciego roku (27%).
2) Najważniejszy dla badanych argument przy wyborze uczelni to kierunku, jakie oferuje (41%). Niewiele mniejszy odsetek kieruje się swoimi zainteresowaniami (38%), a co trzeci ? lokalizacją uczelni. Częściej niż co piąty ankietowany zwraca uwagę na prestiż uczelni.
3) Dla dwóch na trzech respondentów istotna jest przy wyborze charakter studiów (niepubliczne/ publiczne).
4) Ponad połowa ankietowanych porównywała koszty czesnego na rożnych uczelniach.
5) Przy wyborze kierunku studiów badani kierują się głównie swoimi zainteresowaniami (62%). Ponad 40% ankietowanych zwraca jednak uwagę na późniejsze oferty na rynku pracy, a 37% sprawdza program studiów.
Fragment raportu:
Badanie zostało zrealizowane w dniach 15.05-16.05.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 152 ankiet z osobami, które studiują (N=113) lub skończyły szkołę średnią i wybierają się na studia (N=39).
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań