GŁÓWNE WNIOSKI Z RAPORTU
Katar to zdecydowanie pospolita przypadłość. Prawie każdy respondent miewa czasem katar. prawie 30% osób miewa go raz na miesiąc lub częściej, a co trzeci Polak miewa katar raz na kilka miesięcy.
Katar jest uciążliwą dolegliwością dla badanych, w szczególności przyznają się do tego kobiety ? ponad połowa z nich zaznaczyła że nieżyt nosa jest zdecydowanie uciążliwy, wśród mężczyzn zaznaczyło tak dużo mniej osób ? co trzeci z nich. U nich przeważa zdanie, że katar jest raczej uciążliwy.
Zdecydowana większość Polaków nie chodzi do lekarza z katarem, tylko 4% odwiedza przychodnię za każdym razem, co ciekawe tak reagują na katar częściej mężczyźni.
Ponad 2/3 kobiet uważa, że mężczyźni inaczej przechodzą katar niż kobiety. Co trzecia badana uzasadnia to tym, że mężczyźni traktują katar jak ciężką chorobę, co czwarta zauważa, że mężczyźni w tym czasie częściej narzekają.
Według kobiet z związku mężczyźni mają bardziej intensywny katar, częściej kichają oraz dłużej chorują, kobietom zaś częściej towarzyszą bóle głowy i częściej wycierają nos.
Według kobiet z związku mężczyźni w czasie kataru bardziej narzekają, użalają się nas sobą, zostają częściej w łóżku, potrzebują większej opieki podczas kataru i uważają, że są bardziej chorzy niż to jest w rzeczywistości.
Dla zdecydowanej większości kobiet okres, w którym partner ma katar jest trudniejszy w porównaniu do życia codziennego.
2 na 3 partnerów badanych kobiet wyolbrzymia swoją dolegliwość, prawie tyle samo oczekuje od nich wyjątkowej opieki. Ponad połowa partnerów gorzej sypia w tym czasie, a kobieta ma więcej obowiązków i często sama się zaraża.
Prawie wszystkim kobietom zależy na jak najszybszym wyleczeniu partnera, kierują się przy tym raczej negatywnymi pobudkami: żeby partner przestał marudzić lub dla żeby mieć spokój.
Cierpliwość to najlepsza recepta na przetrwanie męskiego kataru, co dziesiąta kobieta wskazuje też leki i ignorowanie partnera.
Chęć zwrócenia na siebie uwagi to według kobiet najczęstsza przyczyna przesadzonego zachowania mężczyzn w czasie kataru. Co trzecia kobieta uważa, że mężczyzna chce w ten sposób uniknąć obowiązków lub powoduje to nadopiekuńcze wychowanie.
Fragment raportu:
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań