Opracowanie powstało w oparciu o badanie zrealizowane przez agencję SW Research na zlecenie Travelplanet.pl od 12 do 20 lipca na ponad tysiącosobowej, reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków, metodą wywiadów on-line (CAWI) oraz na podstawie danych rezerwacyjnych Travelplanet.pl i wyliczeń Expandera.
Na tegoroczne wakacje z biurami podróży wyjechało o ok. 14 proc. więcej dzieci i młodzieży do lat 18 niż było to ubiegłego lata. Dla porównania, ogólna liczba osób wyjeżdżających wzrosła w znacznie mniejszym stopniu (o 7,7%).
Odsetek dzieci i młodzieży wśród ogółu wyjeżdzających z biurami podróży zwiększył się z około 32 proc. podczas ubiegłorocznych wakacji do 34,5 proc. obecnie.
Co piąty beneficjent programu 500+ deklarował w sondażu, że pieniądze te przeznaczy na wyjazd dziecka. Respondenci oznajmili, że pieniądze z dofinansowania przeznaczają na ubrania (46%), żywność (38%) oraz oszczędzanie na przyszłe cele (32%). Aż 22% ankietowanych decyduje się na sfinansowanie z nich wyjazdów wakacyjnych.
Respondenci wysoko pozycjonowali wypoczynek wakacyjny dzieci w hierarchii wydatków. Prawie 60% badanych wyjechało w ciągu ostatniego roku, z czego 30% w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jedynie 4% ankietowanych nigdy nie było na urlopie. W ponad 40 proc. rodzin zdarza się, że z powodów finansowych dziecko nie wyjeżdża nigdzie na wakacje.
Najpopularniejszą destynacją jest Grecja (40 proc. wyjazdów z dziećmi wobec 41,5 ogółem). Pozycję wicelidera zdobyła tego lata Bułgaria (18,5 proc. wyjazdów z dziećmi / 17 proc. ogółem), a za nią uplasowała się Hiszpania (12,7 proc. / 14 proc.).
Zagraniczny wyjazd zorganizowany na własną rękę nie zawsze jest bardziej opłacalny niż z biurem podróży. Z analiz wynika, że w niektórych przypadkach może być droższy o ponad 500 zł.
Fragment raportu:
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań