Ponad połowa polskiego społeczeństwa (58 %) deklaruje, że w ciągu ostatniego miesiąca spotkała się z reklamą czy promocją produktu usługi, która wykorzystywała elementy ekologiczne. Najczęściej Polacy wskazywali na zetknięcie się z nowym, bardziej ekologiczny opakowaniem (51%)
Prawie trzech na czterech Polaków ma pozytywne podejście do reklam z elementami ekologicznymi (74%). Najczęściej wymieniane zdanie nt. reklam z takimi elementami jest, że przyczyniają się one do wzrostu świadomości ludzi na temat problemów ze środowiskiem (50%) W porównaniu do Pomiaru II w Pomiarze III mniej osób wykazuje się znajomością poprawnej definicji greenwashingu (13%) Pomiar II (16%)
64% respondentów deklaruje, że firmy, w których pracują podejmują pojedyncze działania na rzecz ekologii. Jedynie 13% osób wskazało, że ich firmy podejmują wiele różnych działań pro ekologicznych Odsetek ten jest najwyższy w firmach zatrudniających poniżej 5 osób Prawie połowa osób pracujących jest zdania, że oszczędności związane z niższymi kosztami eksploatacji czy niższymi opłatami związanymi z segregacją odpadów są motywacją firm do bycia pro ekologicznymi Najczęściej wskazywaną akcją podejmowaną przez firmę na rzecz ekologii jest umieszczenie pojemników do segregacji śmieci (59%) Czysta chęć bycia ekologiczną firmą jest motywacją częściej dla małych przedsiębiorstw (31%) firmy zatrudniające do 5 osób; 38% - firmy zatrudniające 5-9 osób) niż dla większych firm.
Prawie połowa Polaków (46%) deklaruje, że zanieczyszczenie powietrza i smog jest poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania. Głównym skutkiem oddychania zanieczyszczonym powietrzem smogiem jest zdaniem Polaków podrażnienie gardła, krtani, tchawicy (34%). 40%nie zauważa żadnych efektów smogu
Najczęściej kupowanym produktem higienicznym czyszczącym jest papier toaletowy. (79%c- suma odpowiedzi 6-10). Respondenci przy wyborze produktów higienicznych, czyszczących kierują się przede wszystkim właściwościami produktu (73% - T2B) Najrzadziej zwracają uwagę na dostępność eko zamienników 30% T2B)
Partnerem 3 edycji EKOBarometru jest EcoWipes.
Fragment raportu:
Opis badania
Badanie ma charakter cykliczny (trackingowy). Prezentowane wyniki dotyczące obszaru społecznego są sumą dwóch pomiarów zrealizowanych przez SW RESEARCH w czerwcu (4-24.06.2020 r.),w marcu (2-24.03.2020 r.) i październiku (13-29.10.2020) (metodą wywiadów on-line (CAWI). W ramach badania przeprowadzono w sumie 2 991 ankiet (Pomiar III - 1583) Pomiar II – 1 515, Pomiar I – 1 476) z użytkownikami panelu badawczego SW Panel.
O projekcie
Projekt EKOBAROMETR to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia. Jedną z nich jest wymiar społeczny, ukazujący m.in. jak Polacy podchodzą do ekologii jako takiej i jak różnią się między sobą ich postawy wobec środowiska. Drugą sferą jest obszar komunikacji marketingowej, ukazujący m.in. jak konsumenci odbierają reklamy wykorzystujące motywy ekologiczne.
Pobierz raport
i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań