Barometr Nastrojów Polaków (1) – problemy z organizacją pracy w izolacji
09/04/2020

4 na 10 pracowników wymienia ograniczoną i utrudnioną komunikację z ludźmi w czasie pracy oraz brak wyraźnych granic między czasem wolnym a zawodowym jako najważniejsze uciążliwości, w czasie pracy podczas izolacji

Co czwarty zatrudniony Polak wymienia zmianę trybu pracy ze stacjonarnej na zdalną jako jeden ze stosowanych środków zapobiegawczych w trakcie epidemii. Wśród tej grupy jedynie 3 na 10 wskazuje na zupełny brak uciążliwości związanych z dostosowaniem się do nowych okoliczności.

 


Kliknij aby powiększyć

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy na ogół bardzo poważnie potraktowali zalecenia Ministra Zdrowia dotyczącego nakazu pracy zdalnej, o ile nie wymaga tego charakter wykonywanej pracy. Na tle wymienianych środków ostrożności stosowanych w czasie pandemii badani nie wyróżniają w szczególny sposób pracy zdalnej, co może świadczyć o szybkim przystosowaniu się do zmian w trybie pracy i uznania ich za całkowicie naturalne – komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

A co jest najbardziej uciążliwe podczas pracy zdalnej? Wydaje się, że problemem nie jest ani brak dostępu do szybkiego internetu ani brak odpowiedniego sprzętu – te elementy wskazywane były przez badanych jako najmniej deficytowe. Polscy pracownicy skarżą się przede wszystkim (41% wskazań) na dwa zupełnie inne i jednocześnie niezależne od siebie zjawiska. Pierwszy problem to ogólny brak kontaktu z ludźmi, brak bezpośrednich rozmów i spotkań. Komunikacja ze współpracownikami w zasadzie ogranicza się do tele lub videokonferencji.

Drugim, równie ważnym aspektem pracy zdalnej, na który narzekają pracownicy jest przenikanie się życia zawodowego i prywatnego. Brak łatwego wyznaczenia granicy między czasem wolnym i zawodowym często prowadzi do problemów z koncentracją, skupieniem się w czasie pracy (39% wskazań).

 


Kliknij aby powiększyć

Okazuje się, że większości z nas bardzo łatwo wpaść w pułapkę „tak bardzo atrakcyjnej” pracy zdalnej. Zapewne nie wpadną w nią pracownicy mający z nią wcześniejsze doświadczenie, ale większość zatrudnionych szybko zorientowała się, że praca zdalna oznacza umiejętność narzucenia sobie samodyscypliny, o którą niełatwo w domowych warunkach – komentuje wiceprezes SW Research. Nagle okazuje się, że zwolnienie z obowiązku dojazdu do i z pracy powoduje, że pracownik rozpoczyna pracę o godzinę wcześniej, a kończy ją o godzinę później. Przy optymistycznym założeniu, że w międzyczasie nie zajmie się obiadem, porządkami czy opieką nad dziećmi – uzupełnia Zimolzak.

 

Fragment raportu:

 

Metodologia badania

Badanie zostało zrealizowane w dniach 31.03 – 1.04.2020 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI). W ramach badania przeprowadzono 1006 ankiet z użytkownikami SW PANEL. Projekt będzie miał charakter cykliczny, pomiary będą realizowane co dwa tygodnie na czas trwania epidemii.

Pobierz raport

i uzyskaj darmową prenumeratę kolejnych wyników badań

Administratorem danych osobowych przekazanych na potrzeby pobrania raportu jest SW Research sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Jarosława Dąbrowskiego 64a, 02-561 Warszawa. Zostaną one przetworzone, zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych, w celach przekazywania informacji marketingowych i promocyjnych oraz w celach analitycznych.

<< Wstecz

Kontakt

Sprzedaż / Biznes tel.: +48 535 987 335
tel.: +48 533 987 335
Sekretariat tel.: +48 535 987 102
Napisz do nas email: sw@swresearch.pl
Adres siedziby: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa
Fokusownia: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa