Aktualny ranking najbardziej poważanych zawodów (2024)

 

Prezentujemy najnowsze zestawienie najbardziej poważanych przez Polaków wykonywanych zawodów: 

1. miejsce: STRAŻAK

2. miejsce: RATOWNIK MEDYCZNY

3. miejsce: LEKARZ

4. miejsce: PIELĘGNIARKA

5. miejsce: FARMACEUTA / APTEKARZ

6. miejsce: PROFESOR UNIWERSYTETU

7. miejsce: GÓRNIK

8. miejsce: INŻYNIER PRACUJĄCY W FABRYCE

9. miejsce: ROBOTNIK WYKWALIFIKOWANY, NP. TOKARZ, MURARZ

10. miejsce: SZEWC

 

10 najlepiej ocenianych zawodów

 

KOMENTARZ


W czołówce i w ogonie bez zmian

Polskie społeczeństwo kolejny rok z rzędu okazało się stabilne w swoich ocenach, zarówno jeśli chodzi o najbardziej, jak i najmniej poważane zawody. Śmiało można powiedzieć, że cała pierwsza szóstka zawodów powtórzyła tak samo dobry wynik, co w 2023 r. praktycznie zachowując swoje dotychczasowe pozycje.

Pozycję lidera rankingu czwarty raz obronił zawód strażaka powtarzając wskaźnik poważania sprzed roku, tj. 84%. Tuż za nim, również niezmiennie od czterech lat uplasował się ratownik medyczny z wynikiem 83%. Laureaci trzeciego miejsca na podium rotują co dwa lata – w latach 2021 i 2023 trzecie miejsce zajął zawód pielęgniarki, w latach parzystych, czyli również w 2024 – zawód lekarza z wynikiem 76%. Należy jednak zaznaczyć, że o finalnej kolejności zdecydował zaledwie ułamek procenta.

Analogiczny, dwuletni cykl rotacyjny wyłania się powoli w przypadku pary profesora uczelni wyższej i farmaceuty (debiut w roku 2023 r.). W tym roku reprezentant aptekarskiego fachu wyprzedził przedstawiciela świata nauki o 1 punkt procentowy.
 

10 najgorzej ocenianych zawodów

 

Internet i polityka – najmniej poważane sfery zawodowe

Zwróćmy teraz uwagę na przeciwny biegun rankingu, na którym znajdują się profesje najgorzej ocenione przez Polaków pod względem prestiżu. Przedstawiciele czterech specjalności zajęli niechlubne ostatnie pozycje, w ten samej kolejności co w roku 2023 r. Zaczynając od profesji o najniższym poziomie poważania trafimy kolejno na: influencera (12%), youtubera (13%), działacza partii politycznej (14%) i posła na Sejm (20%).

Sędzia rośnie w siłę. Poprawa fizycznych specjalizacji

W środkowej części rankingu nastąpiło wiele interesujących zmian – zarówno od strony awansów, jak i spadków. Zaczynając od wzrostów:

• Na uwagę zasługuje zawód sędziego, którego dobra passa nie opuszcza od lat – świadczy o tym ostatni skok o 3 pozycji w górę oraz stabilny wzrost od 2021 r.
• Po dwóch latach spadków swoją pozycję odbudowuje zawód robotnika wykwalifikowanego (tokarz, murarz).
• Od dwóch lat w rankingu pozycję poprawia pracownik sprzątający, wracając do swojego poziomu z 2021 roku.
Przedsiębiorca w dużej firmie – po ogromnym spadku w ostatnim roku wraca do poziomu z lat 2021-2022, notując największy wzrost w tegorocznym rankingu (+5 pozycji).
• Ciekawa jest też dynamika funkcji ministra – po zeszłorocznym kryzysie, szef resortu awansowałby również o 5 pozycji względem 2023 r. (efekt osłabiła obecność nowych zawodów w rankingu, które zostały ocenione lepiej).

Rolnicy w kryzysie. Złe wieści dla pracowników kadr i księgowości

Z kolei, jeżeli chodzi o spadek poziomu prestiżu widać następujące tendencje:

• Najbardziej spektakularny regres (-6 pozycji) dotyczy zawodu rolnika indywidualnego w średnim gospodarstwie. Jeszcze w 2021 r. przedstawiciele tego zawodu zamykali Top 10 rankingu, aby aktualnie znaleźć się na granicy trzeciej dziesiątki zestawienia.
• Koniec dobrej passy dla informatyka i analityka systemów komputerowych – po dwóch latach przedstawiciele tej profesji opuszczają pierwszą dziesiątkę i wracają do pozycji sprzed 3 lat.
• Coraz gorzej postrzegany jest zawód księgowego – po istotnym załamaniu w ubiegłym roku, obserwujemy kolejny spadek - w tym roku o 2 pozycje.
• Poważne spadki notują przedstawiciele zawodów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Zarówno trener biznesu (ang. coach) oraz rekruter / pracownik działu HR znaleźli w się w bezpośredniej okolicy tzw. „strefy spadkowej”, wyprzedzając tylko polityków i twórców internetowych, którzy od lat zajmują ostatnie miejsca w rankingu społecznego poważania.

PEŁNE ZESTAWIENIE EDYCJI 2024: 

Ranking zawodów 2024

POPRZEDNIE EDYCJE RANKINGU ZAWODÓW:

Wyniki rankingu zawodów z edycji 2021 znajdziesz Tutaj

Wyniki rankingu zawodów z edycji 2022 znajdziesz Tutaj

Wyniki rankingu zawodów z edycji 2023 znajdziesz Tutaj

 

W jaki sposób tworzymy ranking społecznie poważanych zawodów?

 

Badanie wykonujemy co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Pomiar wykonujemy na reprezentatywnej próbie n=1011 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48.  Metoda, którą wykonujemy badanie to wywiady online, CAWI. Źródłem próby jest panel badawczy SW PANEL.

Lista zawodów obejmuje 40 profesji (+2 w edycji 2024 roku). 

Informacja prasowa:
Format .docx : Pobierz
Format .pdf : Pobierz

Grafika 1 do pobrania
Grafika 2 do pobrania
Grafika pełnego rankingu do pobrania