Aktualności

Wyprawka szkolna 2022 - ile planujemy na nią wydać?
26/08/2022

Aż 80% rodziców spodziewa się zwiększenia wydatków na wyprawkę szkolną swoich dzieci – wynika z badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii wykonanego na zlecenie Empiku.

Obawa ta wzrosła o 18 p.p. na przestrzeni dwóch edycji badania. 44 proc. rodziców sądzi, że na wyprawkę szkolną w roku bieżącym raczej wyda więcej, a 36 proc., że zdecydowanie więcej. Zaledwie 14 proc. zakłada, że wyda tyle samo co w roku ubiegłym, a tylko 6 proc. zadeklarowało, że wydatki te będą niższe.

Co trzeci respondent przeznaczy na wyprawkę dla jednego ucznia od 301 do 500 zł, a co czwarty – między 501 a 700 zł. 14 proc. ankietowanych wyda na ten cel powyżej 700 zł, a 10 proc. powyżej 1000zł. Tylko 16% rodziców zamknie zakupy szkolne w kwocie do 300 zł. 87 proc. rodziców wzrost wydatków upatruje w ogólnym wzroście cen. Co drugi badany wskazał większe potrzeby swojego dziecka. 37 proc. respondentów przyznało, że ma mniej pieniędzy i musi oszczędzać. Rodzice którzy w tym roku na wyprawkę szkolną wydadzą mniej, jako przyczyny podali mniejsze potrzeby dziecka oraz zakup w zeszłym roku produktów dobrej jakości.

46 proc. respondentów planuje zakup nowej wyprawki szkolnej w całości. Będą to produkty z 10 różnych kategorii. Najczęściej na liście zakupów (ponad 70 proc. wskazań).pojawiają się: zeszyty i notatniki, przybory piśmiennicze, ubrania i obuwie (np. na zajęcia sportowe), podręczniki i przybory plastyczne (bloki papieru, farby, flamastry, kredki etc.). Ponad 50 proc. opiekunów zamierza wymienić dziecku podstawowe elementy wyprawki: plecak i piórnik. Poza wyprawką szkolną 55 proc. rodziców ma w planach uzupełnienie lub organizację od podstaw miejsca do nauki. Na liście zakupów najczęściej pojawiają się: krzesła i oświetlenie – po 52 proc. wskazań, a także szafki i organizery do przechowywania – 43 proc. wskazań. 34 proc. badanych planuje zakup nowego biurka, a 30 proc. elektroniki (np. komputer, tablet, słuchawki czy kamerę internetową). Dobra organizacja miejsca do nauki jest coraz bardziej istotna.W najnowszej edycji badania Empiku jeszcze więcej rodziców zadeklarowało, że ich dzieci najchętniej uczą się przy swoim biurku (70 proc.wskazań, +5 p.p.), w ciszy i spokoju (68 proc. wskazań, + 10 p.p.), bez niczyjej obecności (57 proc. wskazań, +8 p.p.).

W bieżącym roku rodzice planują także bardziej rozważne zakupy, zaplanowane z większym wyprzedzeniem. W przypadku części produktów (np.podręczniki, tornister czy odzież), wzrost liczby respondentów planujących wcześniejsze zakupy sięga +7 p.p. rok do roku.

Z przeprowadzonego badania wynika także, że w zakupie wyprawki szkolnej coraz więcej rodziców bierze pod uwagę opinię podopiecznych. 60 proc. ankietowanych jest w stanie zapłacić więcej za produkt, który podoba się dziecku. Dla 36 proc. respondentów cena jest głównym kryterium wyboru wyprawki. Rodzice liczą się jednak ze zdaniem swoich dzieci – 89 proc. kompletuje wyprawkę (przynajmniej częściowo) wspólnie z nimi. Im starszy uczeń, tym ma więcej do powiedzenia w kwestii wyboru konkretnych artykułów do szkoły. Ponad połowa nastolatków w wieku 13-15 lat decyduje o każdym elemencie wyprawki. Ogółem tylko co dziesiąty opiekun ogranicza konsultacje z dzieckiem do pojedynczych produktów. Prawie 50 proc. badanych przyznało, że ich dzieci same szukają informacji o przyborach szkolnych. Dzieci – zdaniem rodziców – wybierają to co im się podoba. Na pierwszym miejscu stawiają wygląd przyborów szkolnych. Przykładają także dużą wagę do wzorów i marki produktów, jak również kierują się aktualną modą i trendami. Dla rodziców natomiast najważniejsze są: jakość, odpowiednia cena, funkcjonalność, atrakcyjny wygląd i bezpieczeństwo.

Ponad połowa rodziców (53proc. – wzrost o 4 p.p.) zrealizuje zakupy na nowy rok szkolny zarówno w sklepach stacjonarnych, jak w Internecie. 35 proc. podało, że kupi produkty do szkoły wyłącznie w sklepach stacjonarnych, a 12 proc. tylko na platformach online. Z badania wynika, że na wybór konkretnego miejsca zakupów największy wpływ mają trzy czynniki: bogata i zróżnicowana oferta produktów, promocje i atrakcyjne ceny. W przypadku zakupów w internecie dużą rolę odgrywają także wygodne metody płatności (47 proc. wskazań) i czas dostawy (43 proc. wskazań.

Badanie SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku, przeprowadzono 5-11 lipca 2022 r. metodą CAWI na ogólnopolskiej grupie 501 dorosłych respondentów mających dzieci.

<< Wstecz

Kontakt

Sprzedaż / Biznes tel.: +48 535 987 335
tel.: +48 533 987 335
Sekretariat tel.: +48 535 987 102
Napisz do nas email: sw@swresearch.pl
Adres siedziby: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa
Fokusownia: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa