Wojna w Ukrainie  - pomaganie Ukrainie w świetle badań
Wojna w Ukrainie - pomaganie Ukrainie w świetle badań
15/03/2022

Prezentujemy wybrane wyniki z pomiaru opinii wykonanego w drugim tygodniu wojny. Skupiamy się na ocenie niesionej pomocy oraz nastrojach Polaków

Kontekst badania przeprowadzonego w trakcie wojny Rosji z Ukrainą 


Wywołany 24 lutego 2022 roku przez Rosję konflikt w Ukrainie spowodował ogromną aktywizację polskiego społeczeństwa.  Wielu ekspertów uważa, że pomoc uchodźcom będzie trwać miesiącami, jeśli nie latami. Ta sytuacja może mieć trwały wpływ na nas w wielu aspektach, w tym w wymiarze psychologicznym np. przyzwyczajenie do wojny, ignorowanie jej, wypalenie, agresja, spadek produktywności i wiele innych.  Postanowiliśmy przeprowadzić badanie opinii wśród Polaków i przeprowadzić diagnozę stanu nastrojów Polaków względem wojny i niesienia pomocy Ukrainie. 
Prezentujemy wybrane wyniki z pomiaru opinii wykonanego w drugim tygodniu wojny. 

 

Pomagamy, mimo że połowa z nas nie zna żadnego obywatela Ukrainy

Ukraińców znamy głównie z pracy i studiów (30%). Rzadziej mamy ich wśród znajomych (18%). Tylko co 20 osoba (5%) ma taką osobę w swojej rodzinie. 

 

czy znasz kogoś z ukrainy? badanie

 

Szykujemy się na pomoc długodystansową

Ponad połowa Polaków (53%) ocenia, że większość uchodźców pozostanie w Polsce ponad pół roku. Co dziesiąta osoba sądzi, że pozostaną oni w Polsce na zawsze. Tylko niecałe 10% uważa, że sytuacja na tyle się poprawi, że Ukraińcy będą mogli wrócić do swojego kraju w ciągu 3 miesięcy. 

 

jak długo uchodźy zostaną w Polsce - wykres

Ocena przygotowania Polski i obywateli

Polacy jednoznacznie pozytywnie oceniają działania polskich obywateli dotyczące pomocy uchodźcom. Aż 82% ocenia je raczej i zdecydowanie dobrze, a tylko 3% dorosłej populacji Polski uważa inaczej. 

 

działania oddolne polskich władz - ocena - wykres

Wyniki nie są już tak jednoznaczne jeśli chodzi o ocenę przygotowania Polski, czyli pośrednio działań polskich władz.  Więcej Polaków sądzi, że kraj nie jest przygotowany niż że jest przygotowany (37% vs 31%). 

czy polska jest gotowa na uchodźców z ukrainy - wykres

 

 Co Polacy sądzą o pomaganiu Ukrainie?

Większość respondentów (59%) twierdzi, że każdy Polak powinien zaangażować się w pomoc uchodźcom. Przeciwnego zdania jest tylko 11% uczestników sondażu. 

 

co sądzimy o pomaganiu ukraińcom - wykres

 

Polacy oczekują pomocy od osób, które mają pieniądze lub mogą poświęcić swój czas. Takiego zdania jest również ponad połowa badanych osób (52%). 

 

pomoc uchodźcom - wykres


Jednak większe poświęcenie np. urlop od pracy w celu zaangażowania się w pomoc dla uchodźców nie jest oceniana jednoznacznie pozytywnie. Więcej osób uważa, że pomaganie nie powinno sprowadzać się do takiej formy zaangażowania (33% przeciwko vs 27% za braniem wolnego w pracy). 

pomoc ukraińcom wykres 2

 

Polacy w zdecydowanej większości nie są przeciwni świadczeniom finansowym od polskiego rząd dla osób pomagającym uchodźcom. Tylko 14% ma obiekcje do takiej formy wsparcia.

 

czy uchodźcy z ukrainy powinni otrzymywać wsparcie rządowe - wykres

 

 Wojna i psychologia – jak odbieramy informacje o wojnie


Po 2 tygodniach wojny ponad połowa z nas czuje się przytłoczona informacjami o niej (58%). Co więcej, aż połowa widzów już po kilkunastu minutach ma ochotę wyłączyć telewizor lub zmienić kanał by tylko nie oglądać wiadomości na temat wojny. 

 

przytłoczenie informacjami o wojnie - wykres

 

oglądanie informacji o wojnie - wykres

 

Wojna informacyjna i zachowania w internecie

Nadmiar informacji powoduje, że aż 54% badanych osób deklaruje, że ciężko im odróżnić informacje prawdziwe od fałszywych. Tylko 14% badanych osób nie ma z tym żadnego problemu. 

fake newsy o wojnie na ukrainie - wykres

 

Sytuacja wpływa także na naturalne przed wojną działania np. w social mediach.  Podobny, istotny odsetek  osób twierdzi, że udostępnianie w mediach społecznościowych lekkich treści niezwiązanych z wojną lub uchodźcami jest niestosowna.
Co czwarta osoba (24%)  spotkała się nawet z krytyką takich działań. 

 

udostępnianie inforacji o wojnie - wykres

krytyka udostępniania informacji o wojnie - wykres

 


Metodologia

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI przez agencję badawczą SW Research w dniach 9-10 marca 2022
Badanie obejmowało reprezentatywną (pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania) próbę 1004 Polaków w wieku 18+ 

 

Zapraszamy do kontaktu w sprawie badania.

 

Przeczytaj również o tym jak Polacy oszczędzają i zabezpieczają się finansowo w reakcji na wojnę w Ukrainie

 

<< Wstecz