Uczciwość polityków ważniejsza niż dyplomy
Uczciwość polityków ważniejsza niż dyplomy
23/05/2025

Społeczne zaufanie do polityków buduje uczciwość (38%), nie dyplomy – tylko 8% uznało je za kluczowe

 

Choć 40% Polaków nie ma większych zastrzeżeń do działań polityków, niemal równie duża grupa formułuje wobec nich konkretne oczekiwania. Na szczycie listy znajduje się uczciwość i jawność działań, a dopiero na końcu – wykształcenie i merytoryczne przygotowanie.

Wyniki pokazują, że Polacy zwracają uwagę nie tylko na kompetencje, ale także na moralność i transparentność działań swoich przedstawicieli. W szczególności, aż 38% Polaków wskazuje na uczciwość jako kluczową cechę, którą powinni wykazywać się politycy, podczas gdy tylko 8% twierdzi, że dyplom akademicki jest równie ważny.

Główne wnioski z badania:

  • Oczekiwania wobec polityków: Wysoką wartość przywiązuje się do cech osobistych, takich jak uczciwość, przejrzystość i autentyczność.
  • Rola wykształcenia: Choć wykształcenie pozostaje istotnym czynnikiem, to nie ma już tak dużego wpływu na postrzeganą jakość polityki, jak w przeszłości. Polacy są bardziej zainteresowani tym, co politycy robią, niż tym, jakie mają tytuły naukowe.
  • Polaryzacja opinii: Aż 40% Polaków nie ma zastrzeżeń do działań polityków, a 39% formułuje konkretne oczekiwania wobec nich. Tylko 21% Polaków nie interesuje się polityką.

Warto również zauważyć, że Polacy bardziej niż kiedykolwiek oczekują od polityków realnych działań na rzecz transparentności, jawności i uczciwości. Ponad połowa badanych przyznała, że dla nich najważniejsze są nie tylko obietnice, ale i konkretne rezultaty działań, które są wynikiem transparentnych i uczciwych decyzji.

 

 

Oczekiwania obywateli stawiają polityków przed ogromnym wyzwaniem. Polacy nie oczekują jedynie dobrej mowy i dobrze wyglądających przemówień, ale konkretnego zaangażowania w sprawy społeczne i podejmowania decyzji, które służą interesom obywateli. Pytanie, które teraz staje przed politykami, to jak połączyć kompetencje merytoryczne z uczciwością i przejrzystością działań.

 

Niskie notowania polityków w rankingach społecznego poważania to zjawisko utrwalone, ale wciąż warte refleksji – mówi to więcej o kondycji demokracji niż o samych przedstawicielach władzy. Dane wskazują, że obywatele oczekują przede wszystkim uczciwości, przejrzystości i działania na rzecz dobra wspólnego, a nie wysokiego wykształcenia czy elokwencji – tych ostatnich elementów w przestrzeni medialnej wydaje się nie brakować. To sygnał, że kryzys zaufania nie wynika z braku kompetencji, ale z deficytu etosu. Z punktu widzenia socjologii zaufania społecznego, to właśnie ten rozdźwięk między deklaracjami a praktyką polityczną jest głównym źródłem frustracji obywateli. Niezdolność polityków do odpowiedzi na te oczekiwania może długofalowo osłabiać legitymizację instytucji publicznych 

Piotr Zimolzak
Wiceprezes Zarządu SW Research

 

Na tle tych oczekiwań wykształcenie staje się coraz mniej decydujące. Polacy, mimo że wysoko cenią wiedzę i kompetencje, wciąż bardziej zwracają uwagę na moralne aspekty polityki, w tym uczciwość i odpowiedzialność społeczną. Kolejne badania w tej dziedzinie będą mogły rzucić więcej światła na to, jak politycy mogą efektywnie odpowiadać na zmieniające się wymagania społeczne.

 

 

Wyniki badania SW Research stanowią cenny materiał do refleksji zarówno dla polityków, jak i dla obywateli, którzy wciąż poszukują polityków zdolnych do autentycznych działań, nie tylko na poziomie słów, ale także w rzeczywistych działaniach na rzecz wspólnego dobra. Zmiany w postrzeganiu polityków i ich roli w społeczeństwie z pewnością będą kontynuowane w najbliższych latach.

Nota metodologiczna:

Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą SW Research w dniach 13-14 maja 2025 r. techniką CAWI na reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych Polaków. 

Informacja prasowa dostępna do pobrania znajduje się na stronie:

Uczciwość polityków ważniejsza niż dyplomy

 

<< Wstecz