Aktualności

Święta z Szymonem Hołownią lub Igą Świątek? Czyli Polaków świąteczne rozmowy 2024
21/12/2023

Do świątecznego stołu najchętniej zaprosilibyśmy Szymona Hołownię, Roberta Lewandowskiego, Igę Świątek oraz Donalda Tuska.

 

Chętniej niż w zeszłym roku chcemy mówić o rzeczach przyjemnych, jak podróże i hobby, oraz o sprawach rodzinnych. Natomiast najmniej ulubionymi przez Polaków tematami przy świątecznym stole niezmiennie są choroby, gospodarka oraz polityka. 

 

 

 

LEKKI POWIEW OPTYMIZMU


Już po raz drugi Agencja Noise PR, wspólnie z Agencją Badań Rynku SW Research, postanowiła sprawdzić o czym najchętniej będziemy chcieli rozmawiać z bliskimi w Boże Narodzenie 2023 r., a jakich tematów unikać.


Z badań wynika, że chętniej niż w zeszłym roku (wzrost o 5 pkt. procentowych) chcemy rozmawiać o osobistych planach, jak ślub, posiadanie dziecka czy zakup mieszkania. Większy optymizm w kwestii planowania przyszłości może być związany z powolnie pojawiającymi się oznakami stabilizacji sytuacji gospodarczej i delikatnym hamowaniem inflacji. Choć według wskaźnika ufności konsumenckiej GUS (BWUK), na rynku nadal przeważają pesymiści, to widać poprawę obecnych i przyszłych nastrojów konsumenckich. Podobny wzrost optymizmu widać również w indeksie oceny nastrojów publikowanym przez Komisję Europejską (Wskaźnik Nastrojów Gospodarczych - Economic Sentiment Indicator).


Wysoce prawdopodobne jest więc, że rozmowy przy świątecznym stole będą przebiegać w atmosferze optymizmu. Uczestnicy badania chcieliby porozmawiać z bliskimi o hobby, pasjach i zainteresowaniach (81%) oraz na temat podróży (75%), a dla 71% respondentów przyjemnym tematem rozmów jest gotowanie, potrawy i przepisy.


EFEKT HOŁOWNI, CZYLI SZTUKA KOMUNIKACJI


Atak Rosji na Ukrainę i wywołany przez wojnę kryzys energetyczny bardzo negatywnie wpłynął na nastroje w zeszłym roku. I chociaż na co dzień tematy związane ze zdrowiem czy polityką dominują nasze rozmowy, to nie chcemy o nich rozmawiać przy świątecznym stole. Najwięcej Polaków nie chce rozmawiać o chorobach i dolegliwościach (43%), polityce, sytuacji w kraju i na świecie (41%) oraz o kryzysie gospodarczym, inflacji i cenach (35%).


Pomimo tego, że staramy się unikać tematów związanych z polityką, to w co czwartym domu osobą, z którą najchętniej chcielibyśmy porozmawiać przy świątecznym stole jest Szymon Hołownia (27%). Zaraz po nim chętnie usiedlibyśmy do wspólnej rozmowy z Robertem Lewandowskim (26%) oraz Igą Świątek (25%) i Donaldem Tuskiem (25%). Artyści i ludzie show-biznesu cieszą się naszym najmniejszym zainteresowaniem, ale podobnie jak w zeszłym roku najchętniej porozmawialibyśmy z Dodą (6%) i Kubą Wojewódzkim (5%).

- Na popularność najchętniej wskazywanych postaci niewątpliwie ma wpływ sukces osobisty każdej z nich – czy to na polu sportu czy na arenie politycznej. Ale również medialność i sposób komunikowania się z odbiorcami. Najlepiej widać to na przykładzie Szymona Hołowni, który jako cel postawił sobie, żeby pokazać, jak możemy ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadzamy – podkreśla Anna Czaplicka, Head of Strategy w Noise PR. – To naturalne, że zarówno w życiu biznesowym, jak i prywatnym, wolimy wybierać tematy, w których czujemy się pewnie i mamy coś do powiedzenia. W biznesie wybór dobrych tematów zwiększa wiarygodność, a w życiu prywatnym sprzyja angażującym dyskusjom i budowaniu relacji.


SZTUCZNA INTELIGENCJA A ŻYCZENIA ONLINE


Rozwój sztucznej inteligencji a także rozrywki cyfrowej oraz większa dostępność treści online sprawiły, że Polacy jeszcze chętniej niż w zeszłym roku chcą rozmawiać o rozrywce online, filmach i serialach (71%). Nie pomijamy również tematów dot. pracy, rozwoju osobistego czy studiów (49%), na co wpływ może mieć dynamiczny rozwój rynku i nowe możliwości zawodowe w sektorach wcześniej nie branych pod uwagę.
- Mimo wzrostu zainteresowania narzędziami AI i rozwoju mediów społecznościowych o nowe formaty, funkcje czy kanały, Polacy nie rezygnują ze składania życzeń osobiście. Tak jak w zeszłej edycji badań, 71% respondentów zadeklarowało, że wybierze tę metodę. Może wynikać to z faktu, że choć istnieją tysiące narzędzi dostępnych w Polsce opartych na sztucznej inteligencji, zdolnych do automatyzacji wielu aspektów życia, to jednak nie są one w stanie zastąpić głęboko ludzkiego aspektu interakcji z drugim człowiekiem, szczególnie pożądanego w okresie świątecznym – podsumowuje Małgorzata Głódź-Adamkiewicz, Head of Content & New Technology w Noise PR.


Wśród możliwości dotyczących formy złożenia życzeń 52% uczestników wybrało opcję telefoniczną. Co ciekawe, w najmłodszej grupie ankietowanych (do 24. roku życia) telefon wykona 38% Polek i Polaków. To więcej niż w ubiegłym roku, gdzie opcję tę wybrało 31% badanych. W grupie powyżej 50. roku życia już 61%, czyli podobnie jak w roku 2022 (60%). Z mediów społecznościowych i formy online skorzysta 33% osób. Tradycyjną kartkę bożonarodzeniową wyśle zaledwie co piąty Polak (17%), a filmik z życzeniami lub nagranie głosowe przygotuje 7% z nas. Zaledwie 5% nie planuje składać świątecznych życzeń w ogóle.


- Można stwierdzić, że w polskiej kulturze tradycja składania świątecznych życzeń jest niezmiennie silna. W tym roku, zauważalny wzrost optymizmu i nadziei w społeczeństwie dodatkowo wzmacnia tę tradycję. Świąteczne spotkania stają się okazją do osobistego wyrażania dobrych myśli, bez obaw związanych z ograniczeniami minionych lat. Wyniki badań wskazują również na zmianę sposobu komunikacji, zwłaszcza wśród młodzieży. Telefon, choć nadal jest ważnym narzędziem komunikacji, coraz rzadziej służy do składania życzeń. W kontraście, seniorzy wciąż cenią tradycyjne rozmowy telefoniczne, szczególnie podczas świątecznych okresów, kiedy to wyrażają bliskość i uczucia przez te bardziej bezpośrednie formy kontaktu - powiedział Piotr Zimolzak, wiceprezes Zarządu SW Research.


ŻYCZYMY SOBIE


Ankietowani wskazali, jakie nietypowe życzenie chcieliby aby się spełniło. Najwięcej osób życzy sobie „całego roku bez wizyty u lekarza” (49%). Niewiele mniejsza grupa (44%) życzy sobie „podwyżki wyższej niż inflacja”. Dla 22% respondentów ważna jest „miłość jak z komedii romantycznej”. 19% chciałoby „wysłać polityków na księżyc”, a 16% życzy sobie, żeby było ich „stać na wczasy all inclusive nad Bałtykiem”. Ponad co dziesiąty Polak życzy sobie „wiadomości bez fake newsów” (13%).

 

 

Nota metodologiczna

Badanie zostało zrealizowane w dniach 4-6 grudnia 2023 r. techniką CAWI na panelu badawczym SW PANEL, na reprezentatywnej próbie n=1017 dorosłych Polaków.
 

 

<< Wstecz

Kontakt

Sprzedaż / Biznes tel.: +48 535 987 335
tel.: +48 533 987 335
Sekretariat tel.: +48 535 987 102
Napisz do nas email: sw@swresearch.pl
Adres siedziby: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa
Fokusownia: Jarosława Dąbrowskiego 64a 02-561 Warszawa