Młodzi Polacy w erze mobilnej
Młodzi Polacy w erze mobilnej
16/06/2023

Z najnowszegp badania wynika, że dwie trzecie młodych Polaków w wieku 15-35 lat korzysta z aplikacji mobilnych do zarządzania swoimi finansami. Rozwiązania cyfrowe stają się dla nich kluczowym wsparciem w łagodzeniu skutków kryzysu

Technologie mobilne jako odpowiedź na zmiany rynkowe

W obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy i wyzwań gospodarczych, młodzi Polacy coraz częściej sięgają po technologie mobilne. Raport Future Mind „Młodzi vs. Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej” ukazuje, że aż 80% respondentów stawia na inwestowanie w edukację i rozwój technologiczny oraz budowę silnego państwa. W ich ambicjach zawodowych także dominuje dążenie do samorozwoju – jedna trzecia młodych ludzi chce pracować nie tylko dla zarobku, ale przede wszystkim dla własnego rozwoju.

Wyzwania współczesnego rynku pracy

Obecna sytuacja gospodarcza budzi niepokój wśród młodych Polaków. Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Future Mind pokazują, że aż 75% osób poniżej 35. roku życia negatywnie ocenia wpływ bieżącej sytuacji makroekonomicznej na swoje życie. Jedynie 6% ma odmienne zdanie.

Młodzi Polacy, zwłaszcza ci poniżej 25. roku życia, starają się przystosować do aktualnych warunków, efektywnie wykorzystując technologie mobilne, takie jak aplikacje zakupowe, aby kupować taniej.

Elastyczność i zaradność w obliczu wyzwań ekonomicznych

Uczestnicy badania wykazują się dużą elastycznością i zaradnością, stosując różne strategie ograniczania wydatków. Aż 62% respondentów szuka okazji i promocji w sklepach. Ponad 40% wybiera tańsze warianty ulubionych produktów, a 25% korzysta ze specjalnych aplikacji wyszukujących promocje. W grupie wiekowej 21-25 lat, 30% robi zakupy w tych samych sklepach, aby korzystać z bonusów. Firmy mają doskonałą okazję do inwestowania w programy lojalnościowe – zauważa Izabela Franke, Head of Advisory w Future Mind.

Motywacja do rozwoju mimo wyzwań

Młodzi Polacy, mimo ekonomicznych przeszkód, nie rezygnują ze swoich ambicji, dążąc do podnoszenia kompetencji poprzez aktywność na rynku pracy. Badania wskazują, że nawet z zabezpieczeniem finansowym, jedna trzecia z nich pracowałaby dla własnego rozwoju, a blisko jedna czwarta dla podniesienia standardu życia.

W przypadku poszukiwania nowej pracy, młodzi ludzie cenią sobie przede wszystkim wysokie wynagrodzenie (55%), elastyczne godziny pracy (41%), szerokie możliwości rozwoju (28%), korzystne dodatki do pracy (28%) oraz możliwość wyboru trybu pracy – zdalnej lub hybrydowej (27%).

Kwestie wartości i technologii

Nacisk na rozwój osobisty i technologiczny jest bardzo silny wśród młodych respondentów. Widoczna jest tendencja do łączenia różnych idei, co wskazuje na zmieniające się wartości młodego pokolenia. 80% młodych ludzi uważa, że inwestowanie w edukację i rozwój technologiczny oraz budowanie silnego państwa jest priorytetem. 70% z nich dąży do kompromisu między różnymi ideami, 67% ogranicza wpływ człowieka na środowisko, a 66% wspiera poszerzanie praw zwierząt.

Rola smartfonów w życiu codziennym

Technologie mobilne odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu młodych Polaków. Już 60% z nich spędza przed ekranem smartfona od 2 do 5 godzin dziennie, a w grupie wiekowej 15-20 lat, 40% spędza nawet do 10 godzin. Smartfon jest nieodłącznym elementem życia młodych ludzi, pełniąc funkcję budzika, okna na świat i narzędzia do wypełniania codziennych obowiązków.

Wpływ mediów społecznościowych

Smartfony i media społecznościowe są głównym źródłem informacji o aplikacjach mobilnych dla młodych ludzi. W grupie wiekowej 15-20 lat, ponad jedna czwarta opiera się na rekomendacjach rodziny i forów internetowych, natomiast tylko co dziesiąta osoba korzysta z poleceń znajomych. Media społecznościowe stają się dla młodych ludzi drugim domem, zastępując tradycyjne źródła informacji i komunikacji.

smartfony na obrazku


Raport "Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej" opiera się na badaniu przeprowadzonym metodą CAWI na ogólnopolskim panelu online SW Panel. Próba obejmowała 1011 osób w wieku 15-35 lat i została zrealizowana w kwietniu 2023 roku przez Future Mind i SW Research.

Źródło: www.futuremind.com

 

<< Wstecz