Jak podróżują Polacy? – raport z badania
Jak podróżują Polacy? – raport z badania
13/09/2018

W ciągu ostatniego roku ponad 69 proc. Polaków wyjechało na urlop.

Wśród osób, które udały się na wypoczynek, Polskę wybrało 73 proc. ankietowanych, za granicę wyjechało blisko 46 proc. badanych. 3,5 proc. respondentów przyznało, że nigdy nie wyjechało poza miejsce swojego zamieszkania.

 

Dokąd na wakacje?

W tym roku na urlop za granicą zdecydowało się blisko 46 proc. ankietowanych, wakacje w kraju spędziło 73 proc. respondentów. Wyjazdy do polskich miejscowości wypoczynkowych tego lata, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzięki przepięknej pogodzie oraz coraz wyższemu standardowi oferowanych usług. Wśród powodów, dla których częściej decydowaliśmy się na urlop w kraju są: tradycja spędzania miesięcy wakacyjnych w Polsce (blisko 43 proc.), stosunkowo nieduża odległość oraz chęć zobaczenia ciekawych miejsc.
Z powodów finansowych na wakacje w Polsce zdecydowało się blisko 33 proc. badanych. Niemal 67 proc. ankietowanych sfinansowało wakacje z własnych oszczędności lub z bieżących środków (22 proc.). Powyższe wyniki tłumaczą nikłe (ok. 4 proc.) zainteresowanie kredytami i pożyczkami, które bylibyśmy skłonni wziąć na ten cel.

Niezmiennie najbardziej popularnym kierunkiem wakacyjnym w Polsce są miejscowości nadmorskie. Nad Bałtykiem odpoczywało w tym roku blisko 53 proc. rodaków. Ponad 22 proc. respondentów spędziło urlop w polskich górach, na Mazurach wypoczywało nieco ponad 18 proc. badanych.

gdzie wypoczywają polacy?

 

Jeśli zaś chodzi o lidera wśród wybieranych przez turystów destynacji zagranicznych, w tym roku największą popularnością cieszyła się Chorwacja (22,6 proc), która wyprzedziła pierwszą od kilku lat Grecję. Jak pokazują badania SW Research, wysoko w deklaracjach znalazła się również Hiszpania, Włochy oraz Niemcy. Z kolei na 6 i 7 miejscu w badaniu respondenci wskazali Turcję i Egipt, jako atrakcyjne miejsca letniego wypoczynku, pomimo wciąż niestabilnej sytuacji politycznej w tych krajach.

W jakim miejscu poza granicami Polski Pan(i) wypoczywał(a) w sezonie letnim? 

wypoczynek Polaków poza polską

 

Ci, którzy spędzają wakacje w kraju, zazwyczaj podróżują własnym samochodem. Ten środek transportu wybiera 70 proc. ankietowanych. Na podróż pociągiem decyduje się prawie 17 proc. ankietowanych. Wśród podróżujących pociągiem, ponad połowa korzysta z usług PKP InterCity. Natomiast co trzeci turysta, który podczas wakacji przemieszcza się autobusem, korzysta z usług PKS. Wybierając się na wakacje za granicę, najbardziej popularnym środkiem transportu jest samolot. Z takiego rozwiązania korzysta ponad połowa ankietowanych. Korzystamy najczęściej z tanich linii Ryanair i Wizz Air oraz z lotów czarterowych. Prawie 25 proc. wybiera się w zagraniczną podróż samochodem, 17 proc. autobusem.

 

środek transportu na wakacje

 

Wakacje na własną rękę czy z biurem podróży?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez SW Research, prawie 70 proc. ankietowanych samodzielnie planuje swój wyjazd, blisko 20 proc. organizuje wypoczynek na miejscu.  Z usług biur podróży skorzystało w tym roku nieco ponad 12 proc. Polaków. Polacy najczęściej sięgają po ofertę sprawdzonych tour-operatorów. Na trzech pierwszych miejscach znalazły się: TUI Poland (34 proc.), Itaka (31 proc.) oraz Rainbow Tours (28 proc.)

– Jedynie nieco ponad 12% badanych deklaruje, że organizując wakacje dla siebie i swoich najbliższych, korzysta z usług biur podróży – zauważa Piotr Zimolzak – Dyrektor ds. Badań i Analiz SW Research.  – Znamienne jest, że prawie trzy czwarte turystów organizuje sobie wyjazd samodzielnie i nie zawsze decyduje tutaj niższa cena. Respondenci nie decydują się na oferty biur, ponieważ nie chcą być uzależnieni od grupy bądź oferta nie jest dla nich wystarczająco interesująca – dodaje Zimolzak.

Internet. W czym nam pomaga?

W sieci szukamy informacji niezbędnych do zorganizowania wypoczynku, z uwagi na wielką oszczędność czasu oraz możliwość szybkiego porównania cen i ofert.  Dlatego nie jest zaskoczeniem, że 60 proc. badanych szuka w Internecie informacji na temat miejsca, do którego planuje wybrać się na wakacje, a ponad 50 proc. ankietowanych rezerwuje w ten sposób nocleg, najczęściej korzystając bezpośrednio ze stron internetowych hoteli i pensjonatów. Rośnie również popularność serwisów rezerwacyjnych. Badani najczęściej wskazują na Booking.com (30,3 proc.) oraz Trivago.pl (11 proc.). Za pośrednictwem Internetu kupujemy dodatkowe ubezpieczenie, bilety na samolot i inne środki transportu oraz sprawdzamy oferty biur podróży.

 

W takiej czy innej formie, w kraju czy zagranicą, odpoczynek przydaje się każdemu.  Korzystajmy zatem z uroków lata, poznajmy nowe miejsca, nieustająco zachwycajmy się otaczającym nas światem… i planujmy, bo kolejne wakacje już za rok.

 

NOTA METODOLOGICZNA

Badanie zostało zrealizowane w dniach 23.07-25.07.2018 przez SW RESEARCH Agencję Badania Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 831 ankiet z respondentami w wieku 16+. Dodatkowo pod uwagę wzięto takie zmienne jak: płeć, wiek, wykształcenie, dochód netto i klasa wielkości miejsca zamieszkania.

<< Wstecz