Reklamy ekologiczne nie są powszechnie rozpoznawalne - tylko co trzeci badany zadeklarował kontakt z taką reklamą.
Wśród najpopularniejszych form ekologicznej promocji najczęściej wskazywano na zmianę opakowania produktu (76%) oraz wykorzystanie ikon/symboli ekologicznych (72%). W drugiej kolejności wymieniano stosowanie nazw BIO / EKO - z taką formą promocji spotkało się przeszło 60% badanych.
Według respondentów rolnictwo, hodowla zwierząt i uprawa roślin najczęściej wykorzystują komunikowanie elementów ekologii (40%). Wysoki wynik może być tłumaczony rosnącym trendem na żywność organiczną, niemodyfikowaną.
Drugą pozycję w eko-rankingu branż zajęły napoje i woda (37% wskazań), a trzecie miejsce przypadło branży beauty (32%), związanej z produkcją i usługami kosmetycznymi.
Na tak wysokie wskazania dla wymienionych branż istotny wpływ mogą mieć skojarzenia konsumentów związane z coraz bardziej powszechnym stosowaniem nowych, bardziej ekologicznych opakowań, symboli i ikon ekologicznych oraz używaniem oznaczeń EKO i BIO, wynikających po części z konieczności spełniania standardów i wymogów prawnych, a po części z działań czysto marketingowych i promocyjnych.
Metodologia badania
Badanie zostało zrealizowane w dniach 2-9.03.2020 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI). W ramach badania przeprowadzono 847 ankiet z użytkownikami SW Panel. Projekt będzie miał charakter cykliczny, realizacja kolejnej fali planowana jest na przełom czerwca i lipca 2020 r..
Więcej informacji o Ekobarometrze