Do kosza z maseczką – jak zmienił się stosunek Polaków
Do kosza z maseczką – jak zmienił się stosunek Polaków
14/07/2020

Mimo tego, że Polacy nie przewidują końca pandemii koronawirusa w najbliższych miesiącach, to z tygodnia na tydzień spada odsetek Polaków stosujących środki ochrony przeciw COIVD-19

Na początku marca zdiagnozowano pierwszy przypadek zarażenia się koronawirusem w Polsce. W związku z panującą na świecie pandemią, zamknięto granice Polski oraz ogłoszono stan epidemii w kraju. Wraz z nim wprowadzonych zostało wiele ograniczeń, m.in. zakaz przemieszczania się bez koniecznego powodu, nakaz minimalnej odległości 2 metry między pieszymi, obowiązek używania jednorazowych rękawiczek oraz zasłaniania nosa i ust. W kwietniu polski rząd przystąpił do czteroetapowego odmrażania gospodarki, w związku z którym stopniowo znoszono obostrzenia. Od 20 kwietnia (I etap odmrażania gospodarki) m.in. zwiększona została liczba klientów w sklepach, umożliwione zostało rekreacyjne uprawianie sportu oraz wchodzenie do lasów i parków. Wraz z II etapem, od 4 maja, otworzone zostały hotele i inne miejsca noclegowe, otworzono również galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. Od 17 maja (III etap) wznowiono działalność zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a także w odpowiednim rygorze sanitarnym wznowiły swoje działanie obiekty gastronomiczne. Z końcem maja wprowadzony został IV etap odmrażania gospodarki, a wraz z nim zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, umożliwione zostało organizowanie zgromadzeń do 150 osób, otworzone zostały baseny i siłownie, oraz wznowiona została działalność kin i teatrów. W połowie czerwca Polska otworzyła wewnętrzne granice z Unią Europejską oraz zniosła obowiązek odbywania kwarantanny przez obywateli wracających z krajów UE.

Jak stopniowe rozluźnianie restrykcji wpłynęło na Polaków? Ponad połowa Polaków przewiduje, że nie odnotujemy żadnych nowych przypadków zachorowań na COVID-19 dopiero za 3 miesiące, nie wcześniej (53%, istotny wzrost względem Pomiaru V – 43%). Co ciekawe, wzrasta odsetek osób, które nie widzą końca pandemii w najbliższych miesiącach, a z pomiaru na pomiar odnotowujemy spadki odsetków Polaków stosujących środki ochrony przeciw SARS-CoV-2. Pomimo tego, że odsetek osób często i dokładnie myjących ręce spadł poniżej odsetka z Pomiaru I, wciąż utrzymuje się on na najwyższym poziomie w porównaniu do stosowania innych środków bezpieczeństwa (Pomiar VI - 70%, Pomiar V – 71%, Pomiar IV – 76%, Pomiar III – 82%, Pomiar II – 80%, Pomiar I – 77%). Mniej niż połowa Polaków nie wychodzi z domu bez koniecznej potrzeby (Pomiar VI - 45%, Pomiar V – 51%, Pomiar IV – 58%, Pomiar III – 66%, Pomiar II – 80%, Pomiar I – 73%). Korzystanie z płynów dezynfekujących utrzymuje się na poziomie od ok. 60% do ok. 65% (Pomiar VI – 60%, Pomiar V – 59%, Pomiar IV – 60%, Pomiar III – 64%, Pomiar II – 66%, Pomiar I – 58%). Niewiele ponad połowa Polaków zachowuje bezpieczną i wymaganą odległość 2 metrów od innych osób (Pomiar VI – 52%, Pomiar V – 56%, Pomiar IV – 59%, Pomiar III – 63%, Pomiar II – 63%, Pomiar I – 61%). Odsetek osób stosujących rękawiczki ochronne jako środek bezpieczeństwa przeciw zachorowaniu na koronawirusa spadł o prawie połowę w porównaniu do Pomiaru II (Pomiar VI – 32%, Pomiar II – 56%). Z maseczek ochronnych korzysta więcej niż połowa Polaków (Pomiar VI – 55%, Pomiar V – 66%, Pomiar IV – 71%, Pomiar III – 75%, Pomiar II – 66%, Pomiar I – 19%).

 

koniec epidemii - prognozy

 

Zestawienie na osi czasu danych z sześciu pomiarów badania „Polacy w czasie epidemii” wraz z wydarzeniami, które nam towarzyszyły przez ten okres, pozwala na dokładniejszą analizę zachowań Polaków w czasie pandemii koronawirusa. Możemy zauważyć, że wraz z wprowadzaniem kolejnych etapów odmrażania gospodarki odnotowujemy mniejszy udział Polaków, którzy stosują środki ochrony przeciw SARS-CoV-2, mimo tego, że od początku podkreślano, że powrót do normalności w Polsce i otwierania kolejnych branż jest możliwe wyłącznie wraz z przestrzeganiem podstawowych zasad sanitarnych. Najwyższe odsetki stosowania większości środków bezpieczeństwa odnotowaliśmy w pierwszych trzech pomiarach, które zostały zrealizowane przed drugim etapem odmrażania gospodarki. Czy umożliwienie Polakom korzystania z galerii handlowych, a w kolejnych etapach z lokali gastronomicznych i usług fryzjerskich, otworzenie siłowni i instytucji kultury sprawiło, że część Polaków zapomniało o podstawowych zasadach sanitarnych? – zastanawia się Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu SW Research. 8 czerwca, czyli dzień przed realizacją VI Pomiaru, odnotowano najwyższy dzienny przyrost zachorowań na koronawirusa. Tego dnia zdiagnozowano COVID-19 u 599 osób. Wciąż niepokojące przyrosty chorych nie wpływają na rosnący odsetek osób często i dokładnie myjących ręce czy osób decydujących się na stosowanie izolacji. Zniesienie z końcem maja obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej sprawiło, że w pierwszej połowie czerwca niewiele ponad połowa Polaków zakłada maseczki gdy wychodzi z domu, a przecież dalej są one obowiązkowe przy korzystaniu z komunikacji miejskiej czy robieniu zakupów w sklepie. Analiza wyników z kolejnego pomiaru, który zakończy pierwszy kwartał realizacji barometru nastrojów Polaków w czasie epidemii, w zestawieniu z poprzednimi pomiarami oraz osią czasu wydarzeń w czasie pandemii umożliwi zauważenie trendów nie tylko w stosowaniu środków ochrony przeciw zachorowaniu na koronawirusa, ale także wśród obaw związanych z epidemią czy nastrojów budżetowych Polaków.

 

Dźwiękowe komentarze do raportu:

SW Research · Obawy Polaków w związku z pandemią COVID-19

 

SW Research · Jakie są prognozy w związku z COVID-19

 

SW Research · Zakupy w kontekście pandemii Covid-19 - lipiec 2020

 

 

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-15.06.2020 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W badaniu zebrano 1005 ankiet z reprezentatywną próbą grupy Polaków. Badanie ma charakter cykliczny, prezentowane wyniki pochodzą ze wszystkich sześciu pomiarów (Pomiar I – 31.03-01.04.2020, N=1006; Pomiar II – 15-17.04.2020, N=1000; Pomiar III – 29.04-04.05.2020, N=1003 Pomiar IV – 13-19.05.2020, N=1002; Pomiar V – 27-31.05.2020, N=1010).

Szczegółowe informacje o projekcie

Projekt badawczy „Polacy w czasie epidemii” to cykliczny barometr nastrojów i zachowań konsumenckich w czasie izolacji. Realizowany jest co dwa tygodnie przy pomocy wystandaryzowanego kwestionariusza. Pełne raporty z każdej fali badania publikowane są w zakładce „Raporty” (https://swresearch.pl/raporty).

 

Kontakt:

Piotr Zimolzak 

Wiceprezes Zarządu

p.zimolzak@swresearch.pl

tel.: +48 535 987 335

<< Wstecz