Komentarze do raportu.
Badanie On Board PR „Dialog kluczem do sukcesu lokalnych inwestycji” pokazało, że Polacy widzą korzyści z inwestycji realizowanych w ich regionach (75%). Oczekują, że przyniosą one nowe miejsca pracy, poprawią infrastrukturę, będą się wiązały z troską o środowisko naturalne, a gminie przysporzą wpływów z podatków. Ale Polacy także obawiają się tych inwestycji. A na ograniczanie tych obaw wpłynąć można przede wszystkim przez budowanie wzajemnego zaufania między inwestorem, przedsiębiorcą a lokalnymi interesariuszami. Członkowie społeczności lokalnych obawiają się bowiem, że realizowana inwestycja wpłynie negatywnie na środowisko w którym żyją i na ich zdrowie. wyraźnie po preferencjach branżowych – Polacy relatywnie chętnie akceptują inwestycje w przemysł lekki, spożywczy, elektromaszynowy, a także drzewno-papierniczy, ale będą się bronić przed inwestycjami w branżę chemiczna, paliwowo-energetyczną, czy metalurgiczną.
Takie obawy to ryzyko dla inwestora i przedsiębiorcy – szczególnie w branżach postrzeganych jako zagrożenie dla środowiska i zdrowia - że inwestycja nie zostanie zrealizowana w terminie, a firma (i jej produkty) będzie miała złą opinię, nie pozwalającą na efektywne realizowanie celów biznesowych. A ryzykiem należy zarządzać!
Nie lubimy instrumentalnego traktowania. Chcemy mieć poczucie, że uczestniczmy w procesach, które oddziałują na nasze życie. Dlatego, nawet jeżeli widzimy korzyści z inwestycji, które są realizowane w regionie, w którym mieszkamy, to chcemy, aby inwestorzy traktowali nas – mieszkańców – jako interesariuszy. Chcemy być informowani, chcemy czuć się współautorami realizowanej inwestycji. Skorzystają na tym na pewno przedsiębiorstwa. Ale powinny one realizować swoje inwestycje w oparciu o model „partycypacyjny”. Tak jak w oparciu o model produktowo-dystrybucyjno-marketingowy realizują dzisiaj z sukcesem swoje cele biznesowe.
Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek
Główna Ekonomistka Konfederacja Lewiatan
-----------------
Realizowane inwestycje w regionie zamieszkania respondenta przez większość osób są obierane pozytywnie, aż 75% uważa, że przynoszą one korzyści. Z drugiej strony respondenci nie są skłonni zgodzić się, by nowa inwestycja powstała w odległości 20 minut spacerem od ich miejsca zamieszkania. Na pytanie o to jakie inwestycje np. związane z przemysłem chemicznym lub elektromaszynowym, zaakceptowali by w swoim otoczeniu duża część respondentów odpowiedziała negatywnie i tylko w przypadku inwestycji związanych z przemysłem lekkim odsetek odpowiedzi "tak", przewyższał odsetek odpowiedzi "nie". Ukazuje to pewną sprzeczność - na ogólnym poziomie respondenci aprobują realizację inwestycji w swoim regionie, jednak nie chcieli by była ona realizowana niedaleko ich domu lub mieszkania.
Najważniejsze korzyści z inwestycji, który przekonałyby ponad połowę osób sceptycznych wobec realizacji inwestycji zagrażającej środowisku do zmiany zdania oraz były wymieniane najczęściej jako oczekiwania wobec firm inwestujących w regionie to: utworzenie nowych miejsc pracy, zaangażowanie inwestora w naprawę negatywnego wpływu inwestycji na środowisko oraz pozytywny wpływ inwestycji na rozwój regionu. Również w tej kwestii można powiedzieć, że respondenci postrzegają inwestycję z perspektywy własnych korzyści - zależy im na możliwości zmiany lub znalezienia pracy oraz na tym, by środowisko naturalne w ich otoczeniu pozostało nienaruszone lub nawet, by zachwiana równowaga biologiczna została przywrócona.
Czynnikami, które przekonują społeczność lokalną o tym, że inwestor jest wiarygodny były przede wszystkim: wywiązywanie się z ustalonego harmonogramu inwestycji, rzetelne informowanie o planach inwestycyjnych oraz wpływie inwestycji na środowisko. Te kwestie są dla respondentów ważne ponieważ mają wpływ na ich codzienne funkcjonowanie np. dojazdy do pracy, poziom hałasu w okolicy ich zamieszkania. Można domyślić się, że mieszkańcy, którzy będą czuli się dobrze poinformowani o harmonogramie prac związanych z inwestycją oraz pewnych utrudnieniach, które mogą jej towarzyszyć, będą bardziej przychylni realizacji inwestycji. Preferowanymi kanałami komunikacji są głównie media oraz rozpowszechnianie materiałów informacyjnych.
Piotr Zimolzak
Wiceprezes i główny analityk agencji badawczej SW Research
-------------------------------------------
METODOLOGIA BADANIA
Badanie zostało przeprowadzone metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję badawczą SW Research. Próba badawcza miała charakter losowy. Operatem losowania był panel internetowy SWpanel.pl Do udziału w badaniu zaproszono osoby, które ukończyły 16 lat. Zebrano łącznie 995 w pełni wypełnionych kwestionariuszy, a dopuszczalny błąd statystyczny w badaniu nie przekraczał 3,2 p. proc. dla całej próby. Kwestionariusz wywiadu składał się z 20 pytań badawczych uzupełnionych o pytania metryczkowe. Kwestionariusz został opracowany przez On Board PR przy konsultacji SW Research.