Psujący się sprzęt w pracy  - raport z badania
Psujący się sprzęt w pracy - raport z badania
27/06/2023

Aż 63% Polaków pracujących na laptopach twierdzi, że ich sprzęt co jakiś czas się zawiesza. Co piąty respondent, który doświadczył takiej sytuacji, miał ochotę wyrzucić niedomagający laptop przez okno.

 

Laptop to codzienne narzędzie pracy wielu Polaków – do celów zawodowych używa go co trzeci z nas. Ważne jest więc, by nasz komputer przenośny pozwolił nam realizować każde zadanie, czyli cechował się mocą obliczeniową i niezawodnością.


Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Huawei CBG Polska, 36% Polaków używa laptopa jako narzędzia swojej pracy. Ten mobilny sprzęt wyprzedził dominujące w poprzednich dwóch dekadach komputery stacjonarne (aktualnie korzysta z nich 27% pracowników), które codziennie czekały na nas w biurze. Przewaga komputerów przenośnych jest jeszcze większa, jeśli chodzi o użytek niezwiązany ze sprawami zawodowymi. W celach prywatnych, czyli np. rozrywkowych lub do nauki, korzysta z nich 80% z nas. Zaledwie 12% osób w Polsce w ogóle nie używa laptopów – ani zawodowo, ani prywatnie.


Do jakich celów Polacy używają laptopów w pracy?
Pracownicy, którzy korzystają w codziennej pracy z laptopa, najczęściej – bo aż w 60% – potrzebują go do pracy z dokumentami i arkuszami. Połowa (52%) używa laptopa do wysyłania maili i komunikacji za pomocą komunikatorów internetowych; podobny odsetek (50%) wykorzystuje go do pisania treści. Na dalszych miejscach plasują się już jednak zadania wymagające zdecydowanie większej mocy i wydajniejszych podzespołów, takie jak prowadzenie dokumentacji i baz danych (44%), a także analiza danych i obliczenia, które wykonuje 37% pracowników. Niemal co piąty Polak wykorzystuje swój laptop do zawodowego tworzenia treści czy prezentacji, a co siódmy – do projektowania graficznego i działań w programach fotoedytorskich.


Nasze laptopy zawodzą w pracy, przez co często mamy ochotę zrobić im krzywdę
Jak pokazało badanie, 44% osób wykonujących swoje zadania na laptopach twierdzi, że ich służbowe urządzenia nie spełniają ich oczekiwań! Powszechnie narzekamy na zawieszanie się sprzętu, co zadeklarowało 63% użytkowników. Reakcje na urządzenia odmawiające posłuszeństwa są zróżnicowane i często bezpardonowe oraz mocno emocjonalne. Co piąta osoba, której laptop się zawiesił, miała ochotę wyrzucić go przez okno! Może to właśnie dlatego w nowych biurowcach zazwyczaj nie da się ich szeroko otworzyć? Niektórzy szukają rozwiązań werbalnych i nie przebierając w słowach, grożą swojemu laptopowi rychłym końcem (15%). Inni (13%) klikają w nieskończoność, co tylko pogarsza sprawę. Część daje wyraz swojemu niezadowoleniu poprzez uderzanie myszką w blat (9%) lub przejawiając przemoc fizyczną wobec swojej myszki i klawiatury (6%). Większość ankietowanych stara się jednak zachować spokój – ponad połowa (56%) doskonale pamięta złote rady działu IT i pokornie decyduje się na zrestartowanie urządzenia, a jedna trzecia (36%) bierze sprawę na chłodno i cierpliwie czeka, aż sprzęt się odwiesi, by kontynuować pracę.

 

zepsuty sprzęt w pracy - infografika


Informacje o badaniu
Badania zostało przeprowadzone w maju 2023 r. przez SW Research na zlecenie HUAWEI CBG Polska, na grupie 1048 respondentów, metodą CAWI.


Źródło: HUAWEI

 

<< Wstecz