Co czwarty Polak uważa, że przepisy podatkowe są niejasne
Co czwarty Polak uważa, że przepisy podatkowe są niejasne
18/02/2025

26% ankietowanych Polaków uważa, że przepisy podatkowe są niejasne, 25% badanych twierdzi, że nie rozumie z jakich ulg może skorzystać podczas rozliczenia PIT

 

Z sondażu przeprowadzonego u progu sezonu podatkowego na zlecenie PITax rozliczenie PIT wynika, że ponad połowa ankietowanych obawia się popełnienia błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Jak co roku PIT można złożyć do końca kwietnia, ale im szybciej to zrobimy, tym szybciej można liczyć na zwrot podatku, a najszybszego zwrotu nadpłaty oczekuje 82% ankietowanych. 


Ponad 20 milionów Polaków od soboty może już wysyłać administracji skarbowej swoje roczne rozliczenie PIT. Czas na dopełnienie tego obowiązku mija 30 kwietnia. Większość podatników – tak jak w latach poprzednich – zdecyduje się zapewne na wysłanie swojej deklaracji przez Internet. Tymczasem najnowszy sondaż przeprowadzony kilka dni temu pokazuje, że dla sporej grupy Polaków rozliczenie PIT nadal jest dużym wyzwaniem. 


Skomplikowane przepisy i niejasne zasady ulg podatkowych

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie PITax rozliczenie PIT co czwarty ankietowany przyznał, że ma problemy ze zrozumieniem zasad dotyczących ulg i odliczeń. Tyle samo osób wskazało, że dużym problemem podczas rozliczenia są niejasne przepisy. Na kolejne pytanie – o obawę przed popełnieniem błędu w rozliczeniu, twierdząco odpowiedziała ponad połowa ankietowanych (55,5%). 

 

Polski system podatkowy nie należy do przejrzystych. System ulg, odliczeń i odniesień w przepisach tworzy skomplikowany zbiór regulacji, w których sprawne poruszanie się wymaga pogłębionej wiedzy. Sondaż „Rozliczanie PIT” pokazuje, że choć Polacy deklarują coraz większą świadomość w tym obszarze, to nadal obawiają się popełnienia błędów, bo nie w pełni rozumieją zasady obowiązujących ulg i odliczeń. Z pomocą mogą przyjść edukacja oraz intuicyjne narzędzia do rozliczeń, które podpowiadają możliwość skorzystania z konkretnych ulg, dopasowanych do sytuacji podatnika

Krzysztof Biernacki

doradca podatkowy PITax rozliczenie PIT


Wyniki sondażu potwierdzają potrzebę edukacji w tym obszarze. Aż 84% ankietowanych przyznało, że chciałoby lepiej poznać ulgi podatkowe, z których mogliby skorzystać a 29% badanych wskazało, że jedną z ważniejszych funkcji programów do rozliczeń PIT są właśnie podpowiedzi co do ulg z których mogliby skorzystać. 


Liczy się szybki zwrot podatku

Zdecydowana większość osób (82%), które wzięły udział w badaniu przyznało, że zależy im na jak najszybszym zwrocie podatku. Jednak natychmiastowe rozliczenie PIT tuż po starcie sezonu zadeklarowało 38% badanych, 44% przyznało, że stara się to zrobić w miarę szybko, a 7% poddając się prokrastynacji, zostawia sobie ten obowiązek na ostatnią chwilę. W sondażu zapytano także o czas potrzebny na wypełnienie rozliczenia PIT. 38% podatników przyznało, że zajmuje im to od 30 do 60 minut, a 29% zadeklarowało, że robi to w czasie krótszym niż pół godziny. Tylko 4,5% podatników potrzebuje na to więcej niż dwóch godzin, co sugeruje, że intuicyjne i proste w obsłudze programy i aplikacje odgrywają kluczową rolę w szybkim rozliczeniu.


Jakiego wsparcia potrzebują polscy podatnicy?

Wśród najważniejszych cech programu do rozliczenia PIT ankietowani wskazali, że powinien on być darmowy (37%) i podpowiadać ulgi (29%) a co czwarty ankietowany cenił sobie prostą obsługę programu. W Polsce dostępne są różne aplikacje do rozliczenia PIT, które odpowiadają na te potrzeby a podatnicy oceniają je bardzo dobrze lub dobrze – takie odpowiedzi wybrało w sumie 44% ankietowanych.

 

Polska jest w czołówce cyfrowej i internetowej rewolucji, które nie ominęły sfery podatków. Roczne rozliczenie PIT najłatwiej przygotować i wysłać właśnie przez Internet. Wyzwaniem jest wciąż niepełna wiedza podatników co do wariantów rozliczeń oraz ulg, które realnie obniżają wartość podatku. Na pewno warto inwestować w narzędzia, które automatyzują proces rozliczenia, ale przy okazji są realnym wsparciem, prowadzą za rękę i dbają także o interes i pieniądze podatnika

Krzysztof Biernacki

doradca podatkowy PITax rozliczenie PIT

 
Polacy wiedzą kogo chcą wesprzeć swoim 1,5% podatku

Z badania wynika również, że polscy podatnicy chcą mieć kontrolę nad tym, gdzie trafiają ich pieniądze w ramach wsparcia organizacji pożytku publicznego 1,5% podatku. Nieco ponad trzy czwarte podatników (77%) biorących udział w badaniu zadeklarowało, że samodzielnie wybiera organizację, której udziela wsparcia. 


Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Blisko 82% ankietowanych przyznało, że chętnie skorzystałoby z narzędzia, które pomaga w rozliczeniu PIT i automatycznie przesyła je do właściwego urzędu, ale tylko 22,3% korzystało dotąd z komercyjnych programów, które tego typu funkcje oferują. Warto w tym miejscu uściślić, że co prawda rządowy program automatycznie wysyła przygotowane rozliczenie fiskusowi, ale program ten nie doradza na przykład w zakresie ulg. 


Sztuczna inteligencja próbuje zaznaczyć swoją obecność także w sferze rozliczania podatków. 12% ankietowanych przyznało, że korzystało z podpowiedzi AI zbierając informacje do rozliczenia i miało pozytywne doświadczenia, natomiast 77% badanych nie zdecydowało się na poszukiwanie tych informacji przy wsparciu AI. W kolejnym pytaniu 11% badanych przyznało, że byłoby gotowych zlecić sztucznej inteligencji wypełnienie rocznego PIT, a 24% zrobiłoby to, gdyby jakość AI uległa poprawie. 
Badanie przeprowadzone na zlecenie PITax rozliczenie PIT przez SW Research pokazuje, że Polacy podchodzą do rozliczeń podatkowych coraz bardziej świadomie, choć obawy przed błędami i skomplikowane przepisy wciąż są dużą barierą. Oczekiwania wobec narzędzi do rozliczeń PIT są jasne – mają być szybkie, intuicyjne i gwarantować maksymalny zwrot podatku. Przyszłość rozliczeń to większa automatyzacja, ale i potrzeba lepszego dostępu do wiedzy podatkowej.
 

Metodologia

Badanie „Rozliczanie PIT” przeprowadziła pracownia badawcza SW Research na zlecenie PITax rozliczenie PIT. Ankiety wypełniła reprezentatywna grupa 1023 dorosłych Polaków, mieszkańców miast i wsi. Odpowiedzi zebrano metodą CAWI (online), na panelu internetowym SW Panel. Badanie zrealizowano w pierwszej połowie lutego 2025.


 

<< Wstecz