Cena, dostępność leku i bliskość apteki - badanie
Cena, dostępność leku i bliskość apteki - badanie
28/07/2023

Przy wyborze apteki, dla badanych konsumentów w wieku powyżej 60 lat, liczą się przede wszystkim wygoda i cena leków – czynnikiem najczęściej wskazywanym na pierwszym miejscu jest bliskość apteki (37%). Ponad 1/3 badanych (35%) jako kluczową wskazało cenę leków.

 

Bliskość apteki, dobre zaopatrzenie i niska cena leku są kluczowe dla polskich seniorów – potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego w lipcu 2023 r. wśród Polaków powyżej 60 r.ż. przez SW Research na zlecenie Pracodawcy RP. Najmniej istotnym czynnikiem przy wyborze apteki jest to, kto jest jej właścicielem. Aż 60% respondentów deklaruje, że to dla nich nieistotna kwestia.


Wygoda, cena, dobre zaopatrzenie apteki – ranking kryteriów wyboru placówki dla osób 60 plus
Kolejnym ważnym czynnikiem jest zaopatrzenie apteki – co piąty badany umieścił dostępność leków na pierwszym miejscu, a co trzeci umieścił je na drugim miejscu. Najmniej istotnym czynnikiem determinującym wybór apteki spośród podanych jest to, kto jest jej właścicielem. Zaledwie 4% respondentów umieściło ten czynnik na pierwszym, drugim lub trzecim miejscu. 60% badanych seniorów deklaruje, że jest to dla nich zdecydowanie lub raczej nieistotna kwestia, a niemalże ¼ nie ma zdania na ten temat.


Wśród innych kryteriów ważnych przez respondentów pojawiły się także między innymi godziny otwarcia, dostępność zamienników leków oraz dobry dojazd i możliwość parkowania. 


Ulubiona apteka polskiego seniora – czyli jaka? 
Prawie połowa, bo aż 44% badanych seniorów, deklaruje, że ma swoją jedną, ulubioną aptekę, w której najczęściej dokonuje zakupów leków. Jeszcze więcej ankietowanych (48%) wybiera jedną placówkę spośród kilku sobie znanych. Ulubiona apteka starszych pacjentów to ta, w której leki, których potrzebują, są zawsze dostępne (59,4% wskazań), która jest blisko domu (57,9%), ma tańsze leki w porównaniu do innych placówek (54,9%), zapewnia fachową pomoc farmaceuty (48,8%) i brak w niej kolejek (18%). Jedynie dla 8% badanych nie ma znaczenia, w jakiej aptece robią zakupy.


Ponad 7 mln Polaków potrzebuje apteki z tanimi lekami blisko swojego domu 
Według ostatnich danych GUS, liczba osób w wieku ponad 65 lat sięgnęła około 7,25 miliona osób, co stanowi niemal 20% całego społeczeństwa. Te statystyki wraz ze starzeniem się społeczeństwa będą tylko rosnąć. 


Źródło: Pracodawcy RP

 

<< Wstecz