Boomerskie Słowo Roku 2022 - Podsumowanie
Boomerskie Słowo Roku 2022 - Podsumowanie
09/02/2023

Wyniki Plebiscytu na Boomerskie Słowo Roku 2022 zostały ogłoszone po trzech rundach głosowania, które zgromadziły ponad 100 000 oddanych głosów!

 

Boomerskie Słowo Roku to plebiscyt na anty-młodzieżowe słowa , którego wyniki poznaliśmy na początku grudnia 2022 roku. Zorganizowane przez nas głosowanie odbiło się szerokim echem w internecie zarówno gdy ogłoszone został jego wyniki jak i podczas wszystkich 3 rund zbierania głosów i propozycji nominowanych słów. Boomerskie słowo roku pojawiło się w mediach takich jak m.in. ESKA, 4fun.tv, WirtualneMedia. W całym przedsięwzięciu w tym roku partnerowały nam portale Joe Monster oraz Demotywatory.pl.

O akcji było też głośno na kanałach youtuberów takich jak m.in. Gimper(2mln sub), SA WARDEGA(3,6 mln sub) czy Lekko Stronniczy(400 tyś. sub).

 

boomerskie słowo roku 2022

 

W rundzie pierwszej która rozpoczęła się 18 listopada internauci podawali swoje propozycje Boomerskich Słów Roku.
W drugim etapie wszyscy odbyło się głosowanie na najbardziej boomerskie słowa w 13 różnych podkategoriach.
W ostatnim, trzecim etapie, wybrano te najbardziej kultowe wśród ludzi niemłodych słowa — zebraliśmy głosy w plebiscycie internetowym oraz dla uzupełnienia na grupie reprezentatywnej Polaków (N=1029, zmierzone narzędziem OmniWatch48 w dniach 13-15 grudnia).

Po zakończeniu naszego plebiscytu, w którym brali udział zarówno młodzi, jak i starsi głosujący, udało nam się wyłonić dwóch zwycięzców. Zdecydowaliśmy się podzielić wyniki ze względu na wiek respondentów, ponieważ naszym zdaniem preferencje wiekowe mogą mieć wpływ na wynik plebiscytu. W celu ułatwienia, zdefiniowaliśmy młodzież jako osoby poniżej 21 roku życia i na podstawie ich odpowiedzi wyłoniliśmy zwycięzcę w tej kategorii. 

żal.pl

 

Zwycięzcą Boomerskiego Słowo Roku 2022 w kategorii U21 zostało "żal" wraz z odmianami "żal pe el", "żalówa", "ale żal"
Wielu ze starszych użytkowników Internetu będzie miało trudność z akceptacją tego faktu. Dlaczego trudno niektórym z nas pogodzić się z tym stanem rzeczy? Powodem jest nasz wiek i fakt, że słowo „żal” było używane przez ludzi, którzy w naszych oczach są jeszcze dziećmi.

W klasyfikacji generalnej Boomerskie Słowo Roku 2022 (sumując wszystkie z zebranych głosów) oraz we wszystkich kategoriach powyżej 20 r.ż. zwycięża słowo „cepeen”

Słowo, które zostało wybrane jako zwycięskie, jest symbolem przemian systemowo-kulturowych i różnic pomiędzy pokoleniami. Jest również uważane za wskaźnik rozwoju naszego społeczeństwa i niekończących się zmian, które zachodzą w nas samych, kiedy stajemy się nagle przeciwieństwem młodzieży.

cepeen

 

"CePeeN" nie zostało wybrane przez dzisiejszą młodzież, prawdopodobnie ze względu na brak styczności z nim. Słowo to jest jedynie zabetonowane w ustach osób, które już nie należą do młodzieży, a które żyły w czasach, kiedy demokracja w Europie Środkowej i Wschodniej była dość młoda.

Podsumowując, otrzymaliśmy naukowe potwierdzenie, że kiedy chcemy być młodsi niż jesteśmy i użyjemy słowa, które kojarzy nam się z młodzieżą, takiego jak "żal pe el", jesteśmy uważani przez młodzież za osoby niemłodzieżowe.

<< Wstecz