10% KONT NETFLIX POLSKA MOŻE BYĆ PIRACKA
10% KONT NETFLIX POLSKA MOŻE BYĆ PIRACKA
19/04/2018

Według szacunków SW Intelligence 10 proc. wszystkich płatnych kont Netflix w Polsce może pochodzić z nielegalnych źródeł. Zjawisko dotyka też inne serwisy, takie jak Spotify czy HBO Go, ale w nie aż tak dużym stopniu. 

Netflix najpopularniejszy wśród piratów

SW Intelligence - dział analiz Big Data agencji SW Research - oszacował skalę piractwa, które może dotykać serwisy z filmami i serialami online, jak również serwisy streamingowe z muzyką.

Według szacunków SW Intelligence 10 proc. wszystkich płatnych kont Netflix w Polsce może pochodzić z nielegalnych źródeł. Serwis VOD nie ujawnia, ile kont zarejestrowano na terenie naszego kraju. Jak donosi Gazeta Wyborcza ich liczba wynosi 500-600 tys. (13 kwietnia 2018 roku http://wyborcza.pl/7,156282,23173577,netflix-buduje-globalna-potege-z-serwisu-vod-chce-przeksztalcic.html).

Odnosząc dolną wartość do 10%, uzyskujemy liczbę 50 tys. pirackich kont. Przeliczając liczbę tych kont według średniego abonamentu na poziomie 43 zł, otrzymujemy ponad 2 miliony złotych, które nie wpłynęły do Netflix.

Wzrost skali zjawiska zaobserwowano od końca 2017 roku. Jeszcze jesienią zeszłego roku liczby te były znikome. Prawdziwy skok rozpoczął się od stycznia 2018 r., by w marcu br. osiągnąć poziom 10 proc. Najnowsze obserwacje przeprowadzone przez SW Intelligence w pierwszej połowie kwietnia wskazują na utrzymywanie się równie wysokiego natężenia zjawiska.

 

pirackie konta netflix

Źródło: opracowanie SW Research

Ponadto, według analiz SW Research, obserwowane szczyty zjawiska w podziale na poszczególne daty powtarzają się co 30 dni. A to oznacza, że wielu użytkowników cyklicznie zaopatruje się w nielegalny dostęp. Szczegółowe dane są w posiadaniu SW Research.

 

Oprócz serwisu Netflix obserwacji poddano także:

  1. Deezer
  2. HBO Go
  3. Showmax
  4. Spotify
  5. Tidal

Również w ich przypadku zaobserwowano tego typu proceder, choć nie w aż tak dużej skali jak w przypadku Netflix. Niemniej jednak istnieje możliwość, że nielegalnych użytkowników może być jeszcze więcej. SW Intelligence odkrył i sprawdził na czym polega ten mechanizm.

 

 

SW Intelligence jest w posiadaniu szczegółowych danych, które zawierają:

  1. Liczbę nielegalnych użytkowników w podziale na dni i miesiące od stycznia 2016 roku.
  2. Informacje o źródłach nielegalnych dostępów.

Badanie wykonano metodą desk research serwisów ecommerce m.in. Allegro, OLX, Sprzedajmy.pl, etc.

 

Informacji w sprawie pełnego raportu udziela:

Edward Korbel

Dyrektor SW Intelligence & Insight

Tel.: 690-925-992

Mail: e.korbel@swresearch.pl

<< Wstecz