Zdrowie psychiczne podczas pandemii
Zdrowie psychiczne podczas pandemii
09/04/2021

Badanie pokazało wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne Polaków, podkreślając kluczowe zmiany w wielu sferach w ciągu roku od jej rozpoczęcia

 

Wstępne założenia:


Cel: Diagnoza skali rozwoju zjawiska lęku w społeczeństwie oraz analiza zmian natężenia jego poziomu na przestrzeni czasu, ze szczególnym uwzględnieniem skutków w sferze emocjonalnej, somatycznej, behawioralnej i społecznej.

Metodologia: Badanie realizowane metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu badawczym SWPanel. Pomiar przeprowadzano w okresie od 27 kwietnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku w formie cyklicznych dwutygodniowych pomiarów.
 

Grupa docelowa:  Reprezentatywna próba Polaków w wieku 18+, z uwzględnieniem płci, wieku i miejsca zamieszkania.
 

Realizacja:


Badanie obejmowało łącznie 13 565 respondentów, którzy regularnie odpowiadali na pytania dotyczące ich zdrowia psychicznego w kontekście pandemii COVID-19. Realizacja badania była rozłożona na kilka etapów pomiarowych, począwszy od kwietnia 2020 roku, z krótką przerwą w lipcu, a następnie ponownie od listopada 2020 roku do kwietnia 2021 roku. Zespół badawczy skoncentrował się na zbieraniu danych dotyczących różnych aspektów zdrowia psychicznego, obejmujących stany emocjonalne, dolegliwości somatyczne, zmiany w zachowaniach oraz relacjach społecznych. Za warstwę merytoryczną projektu odpowiada Szymon Kukanow i Dominika Nawrocka.
 

 

Rezultaty:


Mimo tego, że stan zdrowia psychicznego nie jest łatwym tematem do rozmów, to w badaniu udało się zebrać ponad 13 tysięcy respondentów, którzy pomogli zgłębić ten aspekt życia udzielając wielu odpowiedzi. Badanie to stanowi istotne źródło informacji na temat kondycji psychicznej Polaków podczas pandemii, ujawniając potrzebę dalszych działań w zakresie wsparcia psychologicznego oraz promocji zdrowia psychicznego.
 

 

Przejdź do strony raportu

 

<< Wstecz