Cel: Badanie miało na celu analizę związku między siłą więzi z przełożonym a zaangażowaniem w pracę, gotowością do jej kształtowania oraz dobrostanem psychicznym i fizycznym pracowników. Dodatkowo skupiono się na identyfikacji różnic w zaangażowaniu i podejściu do konstruowania pracy między pracownikami zarządzającymi a niezarządzającymi. W ramach badania określano również rolę takich czynników, jak wiek, płeć i wielkość organizacji w poziomie zaangażowania w pracę. Istotnym aspektem badania była także próba umiejscowienia specyfiki pracy zdalnej w kształtowaniu relacji między pracownikami a ich przełożonymi.
Metodologia: Wywiady online (CAWI), wykorzystujące skale LMX-7 (ocena więzi z przełożonym), UWES (zaangażowanie w pracę) oraz Job Crafting Scale (kształtowanie pracy).
Grupa docelowa: Menedżerowie liniowi i pracownicy niezarządzający zróżnicowani pod względem płci, wieku, miejsca zamieszkania i formy pracy (stacjonarna, zdalna, hybrydowa).
Badanie, przeprowadzone w lipcu 2024 roku na 601 respondentach, w tym menedżerach liniowych (351) i pracownikach nie zarządzających (250), wykorzystało narzędzia LMX-7 (ocena relacji pracownik–przełożony), UWES (pomiar zaangażowania w pracę) oraz Job Crafting Scale (analiza aktywności w modyfikowaniu warunków pracy), uwzględniając różnice między grupami zawodowymi i demograficznymi oraz kontekst zmieniających się modeli pracy, takich jak praca zdalna i hybrydowa.
Realizacja projektu wymagała współpracy z zagranicznymi naukowcami i ośrodkami badawczymi, co wiązało się z wyzwaniami, ponieważ wymagało dokładnego zrozumienia różnic w podejściu badawczym oraz skutecznej komunikacji między partnerami. Projekt, choć miał charakter naukowy, został skierowany do szerszego grona odbiorców, takich jak menedżerowie czy pracownicy. Przygotowaliśmy wyniki w prosty i przystępny sposób, udowadniając, że badania naukowe w dziedzinach takich jak psychologia czy socjologia nie są tylko dla wąskiego grona specjalistów, ale również mogą (lub nawet powinny być) inkluzywne i mające realny wpływ na rzeczywistość. Badanie potwierdziło istotne korelacje między więzią z przełożonym a różnymi aspektami pracy i zdrowia pracowników. Silniejsza więź była związana z wyższym poziomem zaangażowania, wigoru, koncentracji oraz oddania się pracy, zarówno u menedżerów liniowych, jak i pracowników niezarządzających.