Nasze odpowiedzi na 37 pytań Esomar

Dla klientów i podmiotów współpracujących z SW Research, którzy zamawiają lub planują wykonać badania online

Aktualizacja: maj 2024

 

Profil firmy

1.    Jakie doświadczenie ma Wasza firma w dostarczaniu prób badawczych do badań rynkowych? Jak długo świadczysz tę usługę? Czy świadczysz również podobne usługi do innych celów, takich jak marketing bezpośredni? Jeśli tak, jaka część Waszej pracy dotyczy badań rynkowych?

Agencja SW Research jest obecna na rynku badań od 2011 roku. W ciągu ponad 12 lat zrealizowaliśmy ok 5 mln wywiadów przez internet dla ponad 750 klientów i setek osób indywidualnych. Jesteśmy zespołem doświadczonych badaczy i programistów, którzy od wielu lat pracują w branży badawczej. W całości skupiamy się na badaniach rynkowych unikając działań związanych z marketingiem bezpośrednim w stosunku do użytkowników naszego panelu.

 

2.    Czy firma posiada pracowników odpowiedzialnych za rozwój i monitorowanie wydajności algorytmów doboru próby i powiązanych zautomatyzowanych funkcji, którzy również posiadają wiedzę w tym zakresie? Jakiego rodzaju szkolenia w zakresie technik doboru próby zapewniasz swoim pracownikom odpowiedzialnym za realizację prób?

SW Research zatrudnia ekspertów zajmujących się doborem prób. Nasz autorski, stale rozwijany ekosystem badawczy – Ankieteo – pozwala nam na  różnorodny dobór prób i monitoring skuteczności dotarcia do poszczególnych respondentów. Każdy pracownik SW Research pracujący z klientem przechodzi szkolenia związane z zarządzaniem doboru prób i obsługą naszych systemów doboru prób, jak również ma dostęp do najnowszych publikacji i osiągnięć w dziedzinie doboru próby do badań online.  

 

3.    Jakie inne usługi są oferowane? Czy zajmujesz się tylko realizacją prób badawczych, czy też oferujesz szeroki zakres usług gromadzenia i analizy danych?

SW Research to firma świadcząca kompleksowe usługi w zakresie badań rynku, oferująca wszystko, co obejmuje: projektowanie prób/badań, programowanie, utrzymywanie systemów ankietowych, zbieranie danych, przetwarzanie danych, analitykę i raportowanie.


Źródła próby i rekrutacja 

W uproszczeniu, istnieją 2 modele źródeł próby i rekrutacji respondentów

Panele – czyli prerekrutowane bazy potencjalnych uczestników, którzy deklarują chęć współpracy i wyrazili zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych w zamian za nagrodę/zachętę. Ta kategoria obejmuje tradycyjne panele (access panel), panele klienckie lub bazy danych osób, które wyraziły zgodę na realizacjęprojektów badawczych lub innych np. wykonywanie określonych zadań, oglądanie reklam, pobieranie aplikacji etc. 

Intercepts  - czyli osoby, które nie są na co dzień panelistami, ale znajdują ogłoszenie o ankiecie i biorą w niej udział. Obejmuje sieci afiliacyjne, portale ogłoszeniowe, social media i inne portale, które kierują użytkowników do ankiet.  CI respondenci mogą być wcześniej niezidentyfikowani lub sprofilowani na podstawie wcześniejszych badań.

 

4.    Korzystając z powyższych szerokich klasyfikacji, z jakich źródeł prób online pozyskujesz uczestników?

SW Research posiada jeden z największych paneli online w Polsce (ponad 350 tys. Respondentów), który zapewnia nam samowystarczalność w ponad 98% przypadkach wykonywanych badań. W rzadkich sytuacjach sięgamy po pomoc innych, certyfikowanych paneli należących do PKJPA lub ESOMAR. Przez ostatnie 3 lata ani razu nie korzystaliśmy z Intercepts 

 

5.    Które z tych źródeł są własne lub wyłączne i jaki jest procentowy udział każdego z nich w całkowitej próbie dostarczanej kupującemu? (Przyjmijmy, że własne  oznacza, że dostawca próby jest właścicielem zasobu. Przyjmijmy, że wyłączne oznacza, że dostawca próbki ma wyłączną umowę na zarządzanie/udostępnianie próby pierwotnie zebranej przez inny podmiot).

SW Research jest wyłącznym właścicielem panelu swpanel, który pokrywa ponad 95% projektów badań online, które realizujemy.  Do 5% prób wykonujemy na innych panelach online, nienależących do SW Research, głównie poza Polską. 

 

6.    Jakich kanałów rekrutacji używasz dla każdego z opisanych źródeł? Czy proces rekrutacji jest "otwarty dla wszystkich" czy tylko na zaproszenie? Czy korzystasz z metod probabilistycznych? Czy korzystasz z sieci afiliacyjnych i programów polecających i w jakich proporcjach? Jak korzystanie z tych kanałów różni się w zależności od regionu geograficznego?

Proces rekrutacji do panelu jest otwarty dla wszystkich.
SW Research udostępnia następujące sposoby rekrutacji do panelu:
a) Przez stronę internetową swpanel.pl 
b)  Przez aplikację mobilną swpanel w wersji IOS i Android
c)  Przez link polecający (ref link) innego zarejestrowanego Panelisty 
d)  Przez wiadomość mailową skierowaną na adres sw@swpanel.pl
Od 2018 roku nie prowadzimy ani nie zlecamy aktywnych kampanii rekrutacyjnych do panelu


7.    Jaką formę weryfikacji stosujesz podczas rekrutacji, aby upewnić się, że uczestnicy są prawdziwi, wyjątkowi i są tym, za kogo się podają? Opisz to zarówno pod względem praktycznych kroków podejmowanych w ramach własnej organizacji, jak i wykorzystywanych technologii. 

Ścieżka rekrutacji do panelu wygląda następująco: podanie adresu email -> weryfikacja adresu (opt-in) -> nadanie hasła -> uzupełnienie danych demograficznych -> uzupełnienie profilu.

Niezależnie od źródła rekrutacji (strona www z rejestracją, link polecający lub aplikacja mobilna) każde zarejestrowane nowe konto jest sprawdzane przez administrację pod kątem: 
a) Unikalności lub podobieństwa w adresie IP do innych kont
b) Unikalności haseł (hash) 
c) Spójności pomiędzy podanym imieniem, nazwiskiem, zadeklarowaną płcią a konstrukcją maila
d) Zarejestrowanych domen, korzystania ze skrzynek śmieciowych, kont tymczasowych etc.
e) Korzystania ze zmiennych adresów IP, w tym sieci TOR 
f) Anomalii np. seryjnego tworzenia nowych kont w jednostce czasu 
g) Spójności pomiędzy kodem pocztowym a podaną miejscowością 

Stosujemy techniczne środki zapobiegające nadużyciom w postaci:
a) Listy zakazanych domen śmieciowych, z których nie można utworzyć konta (ok 60 domen)
b) Mechanizm CAPTCHA – wykluczający zakładanie kont przez boty
c) Double opt-in -  wymagający posiadania adresu email
d) Ręcznego, wygodnego przeglądu osób zarejestrowanych przez administrację, z szybką możliwością: sprawdzenia i porównania kont (analiza multikont),  adresów IP, haseł, osób zaproszonych.

 

8.    Jakiej marki (domeny) i/lub aplikacji używasz z zastrzeżonych źródeł? Podsumuj, według źródła, odsetek próby uzyskującej dostęp do ankiet za pośrednictwem aplikacji mobilnej, poczty elektronicznej lub innych określonych środków.

Stosujemy model omnichannel, który oznacza, że paneliści kontakt z ankietą mogą mieć poprzez:
a)    Zaproszenie email (ok 30%)
b)    Strony www w wersji desktop (ok 35%) (www.swpanel.pl)
c)    Strony www w wersji mobile (ok 35%) (www.swpanel.pl)
d)    WebPush w aplikacjach mobilnych swpanel ios i android

 

9.    Jaki model (modele) oferujesz w celu dostarczenia prób badawczych? Usługa zarządzana, samoobsługa czy integracja API?

Domyślnie oferujemy usługę zarządzaną przez pracowników SW Research. Dysponujemy platformą samoobsługową umożliwiającą stworzenie i samodzielne zarządzanie projektem wraz z doborem próby z panelu, zapewniająca wysoką szybkość i elastyczność bez utraty jakości – ten moduł jest w fazie testów. 
Integracja za pomocą API jest możliwa, stosowana wyłącznie w projektach dedykowanych. 

 

10.    Jeśli oferujesz przechwytywanie lub zapewniasz dostęp do więcej niż jednego źródła, jaki poziom przejrzystości oferujesz w odniesieniu do składu próbki (źródło próby, dostawcy próby). Czy pozwalasz kupującym kontrolować źródła próby, które mają zostać uwzględnione w ich projektach, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy oferowane są mechanizmy integracji ze źródłami zewnętrznymi?

Nie ujawniamy współpracujących z nami dostawców. Z uwagi na bardzo niskie zapotrzebowanie na wykorzystywanie respondentów z innych źródeł niż nasz własny panel – nie jesteśmy zintegrowani z innymi źródłami zewnętrznymi. 

 

11.    Spośród dostępnych źródeł prób, jak opisałbyś przydatność każdego z nich do różnych zastosowań badawczych? Na przykład, czy dana próba jest odpowiednia do testowania produktu lub innych sytuacji rekrutacyjnych/przywoławczych, w których nabywca może potrzebować ponownie wrócić do tej samej próbki? Czy próbka nadaje się do krótszych czy dłuższych kwestionariuszy? Do kwestionariuszy tylko na urządzenia mobilne czy tylko na komputery stacjonarne? Czy nadaje się do rekrutacji w społecznościach? Dla grup fokusowych online?

Dobór źródeł prób do badania dokonywany jest z uwzględnieniem charakteru i wymagań projektu oraz czy istnieją jakieś specjalistyczne potrzeby klienta co do realizacji badania. Zwyczajowo, długie ankiety >20 minut wykonujemy wyłącznie na naszym panelu, gdyż możemy lepiej, całościowo kontrolować proces realizacji badania.

 

Dostarczanie próby i zarządzanie projektami 

 

12.    Krótko opisz ogólny proces od zaproszenia do wypełnienia ankiety. Jakie kroki podejmujesz, aby uzyskać próbę, która "wygląda jak" populacja docelowa? Jakie kontrole kwot demograficznych, jeśli w ogóle, zalecasz?

Dobór próby rozpoczyna się od weryfikacji oficjalnych statystyk takich jak: spis powszechny, inne raporty badawcze. Dla niektórych węższych populacji np. posiadaczy samochodów możemy dobrać reprezentatywne kwoty w oparciu o podpróbę z panelu.  
Dobór próby przeprowadzamy z pomocą naszego autorskiego oprogramowania Ankieteo, które umożliwia  ustawienie kwot / targetu na podstawie zadanych kryteriów. System ma możliwość automatycznego lub ręcznego wprowadzenia struktury próby.  Możemy dobierać próby reprezentatywne dla populacji Polski, internetu lub innych predefiniowanych.  
System ma wbudowany moduł „Pinczos”, który pozwala na automatyczny dobór respondentów wraz z rozłożonym w czasie wysyłaniem zaproszeń. Analizuje potrzebę zapełnienia kwot np. M 18-24 z województwa A i emituje zaproszenia uwzględniając minimalne nadwyżki.  System może wykluczyć respondentów biorących udział w innych podobnych projektach (karencja tematyczna) lub skierować zaproszenia wyłącznie do osób, które wypełniły ankietę A. 

Procedury wykluczania:
Stosujemy karencje czasowe związane z tematyką ankiety. Możemy kierować ankiety do osób, które nie wypełniły ankiety przez min 7 lub więcej dni. 

Proces zaproszenia:
Aby wziąć udział w ankiecie, paneliści mogą kliknąć link zawarty w wiadomości e-mail z zaproszeniem lub w swoim profilu użytkownika lub w aplikacji mobilnej. 
Jeżeli panelista przyjmie zaproszenie i weźmie udział w ankiecie, zostanie przekierowany na stronę z ankietą.  W większości przypadków następuje krótki proces sprawdzania. Jeśli panelista nie pasuje do targetu odbiorców, pomimo wstępnej selekcji lub jeśli odpowiednia komórka dotycząca limitu jest już wypełniona, zostanie odrzucony i przekierowany na ekran z informacją o możliwych powodach odrzucenia (bez podawania konkretnego powodu). Ten mechanizm uniemożliwia dzielenie się informacją miedzy panelistami o kryteriach rekrutacji. Jeżeli uczestnik wypełni ankietę, zostanie przekierowany z powrotem do strony internetowej panelu. W obu przypadkach uczestnicy otrzymują nagrody w czasie rzeczywistym w formie punktów panelowych naliczanych na koncie użytkownika.

Najczęściej stosowany schemat doboru próby:
1.    Zdefiniowanie operatu – na podstawie dostępnych informacji o respondencie (płeć, wiek, miejsce zamieszkania) zbiór rekordów ograniczany jest do osób spełniających kryteria badania
2.    Podział operatu na warstwy (kwoty) – każdy element należący do operatu zostaje przypisany do jednej z warstw. Warstwy są rozłącznymi podzbiorami operatu i są zdefiniowane za pomocą wartości kombinacji istotnych cech respondenta (np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania lub dowolna kombinacja tych cech). Przy określaniu warstw konieczne jest określenie kategorii, które mają je wyznaczać (np. kategoria wiekowa zamiast wieku lub daty urodzenia, klasa wielkości miejsca zamieszkania zamiast liczby mieszkańców). Jeżeli w badaniu nie są stosowane żadne warstwy, wówczas dobór próby ma charakter losowy prosty – każdy z elementów operatu ma jednakowe prawdopodobieństwo trafienia do próby, a rozkład cech respondentów ma charakter naturalny, tj. odpowiadający strukturze panelu 
3.    Następnie dla każdej z warstw określana jest liczba efektów wywiadów do osiągnięcia w próbie. Liczba ta wyznaczana jest na podstawie oczekiwanej struktury, która odpowiada strukturze wyznaczonych warstw. Źródłem wiedzy o oczekiwanej strukturze najczęściej są aktualne dane statystyczne np. GUS, ESS, Diagnoza Społeczne itd. 
4.    Dobór próby w każdej z warstw odbywa się niezależnie
5.    W każdej z warstw stosowany jest dobór losowy prosty 
6.     Wielkość wylosowanej próby w danej warstwie jest wypadkową 2 czynników: 1. efektywnej liczby wywiadów do osiągnięcia w warstwie oraz 2. oczekiwanego wskaźnika response rate w danej warstwie. Wskaźnik ten różni się w zależności od demografii respondenta (np. wyższy jest w przypadku osób młodych z dużych ośrodków miejskich, a niższy wśród osób starszych, z terenów wiejskich). Wskaźniki response rate są stale monitorowane i aktualizowane przez badaczy agencji SW Research 
7.    W przypadku nieosiągnięcia zakładanej efektywnej liczebności w danej warstwie, losowana jest próba rezerwowa, według tych samych zasad co próba pierwotna. 


13.    Jakie informacje profilujące posiadasz na temat co najmniej 80% członków panelu oraz wszelkich osób znanych Ci z wcześniejszych kontaktów? Jak różnią się one w zależności od oferowanych źródeł? Jak często każdy z tych punktów danych jest aktualizowany? Czy możesz dostarczyć te punkty danych jako dodatki do zestawu danych? Czy informacje o profilowaniu są zbierane bezpośrednio, czy dostarczane przez stronę trzecią?

Gromadzimy następujące informacje profilujące o Panelistach:
Dla 100% Panelistów posiadamy informacje o ich:
a) dacie urodzenia
b) płci
c) miejscowości zamieszkania: miejscowość, gmina, powiat, województwo
d) kodzie pocztowym przypisanym do miejsca zamieszkania 

Dla ponad 75% Panelistów posiadamy informacje o:
a) wielkości gospodarstwa domowego
b) Wykształceniu 
c) Posiadaniu samochodu 
d) Posiadanych zasobach:  TV, zmywarka, robot kuchenny, grill stacjonarny
e) Posiadanych zwierzętach  
f) Statusie zawodowym
g) Rodzaju wykonywanej pracy 
h) Dochodzie respondenta/gospodarstwa 
 i) Decyzyjności w firmie 
k) Statusie przedsiębiorcy (posiadania firmy lub działalności gospodarczej) 

Informacje o profilowaniu są dostarczane przez nas i mogą być dodane do zbioru danych dla Klienta.


14.    Jakich informacji potrzebujesz o projekcie, aby oszacować jego wykonalność? Co, jeśli w ogóle, robisz, aby określić górne lub dolne granice tych szacunków?

Szacunki wykonalności projektów wykonujemy w oparciu o następujące informacje:
a)  Ogólna definicja próby – kto jest uczestnikiem badania
b)  Demografia: określone zmienne i kwoty, które należy osiągnąć
c) Wszelkie inne kryteria kwalifikacyjne oraz to, czy:
– Wstępnie sprawdziliśmy nasz panel pod kątem tych czynników,
– Przed rozpoczęciem badania musimy przeprowadzić wstępną selekcję,
– Przychodzących respondentów możemy zakwalifikować już w samym badaniu
d) Incidence Rate – zazwyczaj szacujemy na podstawie historii z innych projektów
e) Szacowana długość wywiadu (LOI) 
f) Wymagana liczba wywiadów 
g) Wszelkie nadpróby/przekroczenia kwot, zwiększenia próby 
h) Zasady wykluczeń np. karencja
i) Treść i ciężar materiałów multimedialnych 
j) Wszelkie dodatkowe wymogi np.  dedykowane programowanie ankiety  
k) Termin przeprowadzanych wywiadów 
l) Termin dostarczenia wyników
m) Obecność w projekcie stron trzecich np. dostawców danych po stronie klienta

Dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie określić, czy i w jakim terminie jesteśmy w stanie wykonać projekt o określonej skali. W przypadku niemożliwości wykonania projektu o danej specyfikacji – najczęściej rekomendujemy klientowi wydłużenie terminu lub zmniejszenie liczby wymaganych wywiadów.

Jeśli nie posiadasz tych informacji - nie przejmuj się - niektóre z nich jesteśmy w stanie oszacować samodzielnie np. LOI, Incidence rate lub możemy zaproponować model relaizacji Best Effort (efektywnościowy, czyli zbieramy tyle wywiadów ile to możliwe bez określania minimum) 

 

15.    Co zrobisz, jeśli projekt okaże się niemożliwy do zrealizowania w terenie? Czy informujesz nabywcę próbki o tym, kto zostanie wykorzystany do ukończenia projektu? W jaki sposób w takich okolicznościach utrzymujesz i certyfikujesz źródła/podwykonawców zewnętrznych?

W wyjątkowych i bardzo rzadkich sytuacjach, gdy nasz panel nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości respondentów, informujemy Klienta o tej sytuacji z co najmniej 3 dniowym wyprzedzeniem. W tym czasie przedstawiamy plan B -  tj. albo przedłużenie projektu albo skorzystanie z podwykonawców. 
W przypadku realizacji projektu na innym panelu niż panel należący do SW Research, dostawca panelu zobowiązany jest do przestrzegania wymogów PKJPA zawartych na stronie:https://www.pkjpa.pl/wp-content/uploads/2023/06/PKJPA_Standardy_12062023.pdf, posiadać certyfikat PKJPA w dziedzinie CAWI lub równoważny.
Wyżej wymienione zapewnienie dostawca jest zobowiązany przekazać w postaci oświadczenia w formie pisemnej lub zostanie zawarte jako aneks w umowie.
Dostawca zobowiązuje się do zapewnienia swoim respondentom gratyfikacji za udział w badaniu.
W przypadku gdy proces realizacji badania przebiega na systemie Ankieteo, firma współpracująca musi przekazać swoim respondentom informację o tym przekierowaniu
W celu zapewnienie unikalności wypełnień, SW Research wymaga od swoich dostawców przekazywania unikalnego parametru użytkownika (np. unikalny ID, numer porządkowy Panelisty).


16.    Czy korzystasz z automatycznych systemów przydzielania panelistów (router) do ankiet? Jeśli tak, opisz, w jaki sposób przydzielasz uczestników do ankiet. W jaki sposób potencjalni uczestnicy są proszeni o udział w badaniu? Prosimy o określenie, w jaki sposób odbywa się to w przypadku każdego z oferowanych źródeł.

Nie stosujemy takich systemów. 

 

17.    Czy ustalasz limity czasu, przez jaki uczestnik może oczekuje na przydział ankiety, zanim zakwalifikuje się do ankiety?

Nie ustalamy limitów czasu. Jeśli Panelista  nie ma dostępu do ankiety – nie może on na nią oczekiwać. 

 

18.    Jakie informacje o projekcie są przekazywane potencjalnym uczestnikom przed podjęciem przez nich decyzji o wzięciu udziału w ankiecie? Jak są zróżnicowane w zależności od źródła próby?

Paneliści otrzymują zaproszenie do wzięcia udziału w ankiecie zawierającej następujące informacje:
a)    Unikalny, szyfrowany token z linkiem do ankiety skierowanej do konkretnej osoby
b)    Dane adresowe  SW Research 
c)    Adres e-mail / link do wsparcia technicznego
d)    Link do Regulaminu panelu
e)    Informacje dotyczące rezygnacji 
f)    Informacja o posiadanych punktach 
g)    Neutralna treść zaproszenia 

 

19.    Czy pozwalasz uczestnikom wybrać ankietę spośród dostępnych? Jeśli tak, jakie informacje o każdej ankiecie pomagają im dokonać wyboru?

Panelista może uzyskać dostęp do ankiet za pośrednictwem strony internetowej (profil panelisty po zalogowaniu) lub aplikacji mobilnej. Panelista może wybrać ankietę spośród wszystkich, do których ma dostęp.
Informacje podane na stronie internetowej i aplikacji obejmują:
a)    Informacje o ankiecie (numer ankiety/nazwa ankiety, neutralna treść zaproszenia, liczba punktów motywacyjnych, maksymalna data dostępności ankiety)
b)    Kompatybilność urządzeń (pokazywane są tylko ankiety kompatybilne z używanym urządzeniem)
c)    Unikalny adres URL zapewniający dostęp do kwestionariusza
d)    Link do polityki prywatności i regulaminu

 

20.    Jakie masz możliwości zwiększenia (lub zmniejszenia) zachęt oferowanych potencjalnym uczestnikom (lub podgrupom uczestników) w trakcie trwania ankiety? Jeśli tak, czy można to oznaczyć na poziomie uczestnika w zbiorze danych?

W naszym systemie możemy oferować dynamiczne stawki wynagrodzenia zmieniające się w czasie lub zróżnicowane ze względu na podgrupę. Na życzenie klienta możemy dostarczyć informacje o przydzielonych punktach. 

 

21.    Czy mierzycie zadowolenie uczestników na poziomie poszczególnych projektów? Jeśli tak, to czy możesz podać dane normatywne dla podobnych projektów (według długości, typu, tematu, grupy docelowej)?

Nie, nie mierzymy zadowolenia po każdej ankiecie. Jest to opcjonalne. Paneliści mają jednak możliwość zgłoszenia swoich uwag w trakcie lub po wypełnieniu danej ankiety. 
Raz w roku mierzymy zadowolenie z uczestnictwa w panelu na bazie wszystkich panelistów. 

 

22.    Czy po zakończeniu projektu sporządzany jest raport podsumowujący? Jeśli tak, czy możesz podać przykład?

SW Research sporządza raport podsumowujący z realizacji obejmujący:
a)    Datę startu i zamknięcia ankiety
b)    IR – Incidence rate 
c)    Informacja o średniej długości ankiety / medianie wypełniania ankiety 
d)    Inne raporty, w tym o liczbie usuniętych wywiadów są dostępne na żądanie. 

 

Jakość danych i data processing 

 

23.    Jak często ta sama osoba może brać udział w ankiecie? Jak różni się to w zależności od źródła próby? Jaki jest średni i maksymalny czas, przez jaki dana osoba mogła już brać udział w ankietach przed przystąpieniem do tej ankiety? Jak sobie z tym radzisz?

Biorąc pod uwagę zignorowane zaproszenia lub opóźnione odpowiedzi, przeciętny respondent wypełnia około 2,5 ankiety miesięcznie. Z natury rzeczy niektóre grupy docelowe otrzymują więcej zaproszeń do badania niż inni. Maksymalna ilość otrzymywanych zaproszeń w miesiącu to 8. 
Zaproszenie i udział w ankietach są automatycznie rejestrowane w systemie dla każdego członka panelu. Pozwala to nam na dostosowanie się do próśb klientów i zastosowanie ograniczeń czasowych/kategorii, na przykład jeśli klient wymaga nowych respondentów - wykluczamy z losowanej próby osoby biorące udział we wskazanych ankietach o podobnej tematyce.
 

24.    Jakie dane są przechowywane na temat poszczególnych uczestników, takie jak najnowsza historia uczestnictwa, data (daty) wejścia, źródło/kanał itp. Czy jesteś w stanie dostarczyć nabywcom analizę projektu takich danych na poziomie indywidualnym? Czy jesteś w stanie dołączyć takie dane do rejestrów uczestników?

Istotne informacje związane z projektem takie, jak:
a)    uczestnictwo w konkretnych projektach 
b)     dacie rozpoczęcia, ukończenia ankiet 
c)    źródła, meta dane dotyczące urządzeń
d)    informacje profilowe z ankiety profilującej
zostaną udostępnione na żądanie i zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych w formie zanonimizowanej.
Dalsze informacje o uczestnikach panelu, w szczególności dane wrażliwe lub dane osobowe są zastrzeżone wyłącznie dla odpowiednich zespołów ds. zarządzania panelami i wsparcia użytkowników zgodnie z przepisami o ochronie danych.

 

25.    Prosimy o opisanie procedur potwierdzania tożsamości uczestników na poziomie projektu. Prosimy o opisanie tych procedur, ponieważ są one wdrażane w punkcie wejścia do ankiety lub systemu przydzielania ankiet.

SW Research przeprowadza wszechstronne kontrole jakości w celu weryfikacji tożsamości użytkowników w momencie rejestracji i wykluczania multikont/duplikatów. Obejmuje to zautomatyzowane kontrole duplikatów, środki zapobiegające botom i narzędzie kontroli jakości zaimplementowane w systemie zarządzania panelem.
Dodatkowo SW Research na bieżąco przeprowadza ręczne kontrole we wszystkich istotnych punktach kontaktu projektu z panelistami. 
W celu weryfikacji, że respondenci są prawdziwi, używamy następujących środków:
a) geolokalizacja na podstawie adresów IP  
b) sprawdzanie duplikatów adresów IP – osoby z tym samym adresem IP nie są dopuszczane do ankiety (z wyjątkami) 
c) identyfikacja urządzeń – czy dane urządzenie np. smartfon był wykorzystywany w tej samej ankiecie 
d) detekcja proxy i sieci TOR 
e) automatyczne rozpoznawanie botów 
f) analiza wpisów w pytaniach otwartych 
g) pytania sprawdzające i podchwytliwe 
h) analiza niedozwolonych schematów wype lniania   (Straight-lining detection) 
i) analiza czasów wypełniania ankiety (speeding detection) 


26.    W jaki sposób zarządzasz spójnością i mieszaniem źródeł próby na poziomie projektu? W odniesieniu do trackerów, w jaki sposób zapewniacie, że charakter i skład źródeł prób pozostają takie same w czasie? Czy istnieją raporty dotyczące mieszanek próby i źródeł, które mogą być udostępniane nabywcom? Czy źródło może zostać dołączone do rekordów danych uczestników?

SW Research w przypadku badań trackingowych korzysta wyłącznie ze swoich panelistów. Jeśli panel partnerski musi zostać włączony w trakcie trwania projektu, SW Research dostosowuje się szczególnie w odniesieniu do kwot klienta, aby zapewnić najlepszy możliwy dobór próby dla projektu. Na etapie raportowania udostępniamy informacje na temat źródła próby. 

 

27.    Prosimy o opis śledzenia jakości uczestników/członków, wraz z wszelkimi danymi dotyczącymi sposobu, w jaki te dane są wykorzystywane do zapraszania, śledzenia, poddawania kwarantannie i blokowania osób przed wejściem na platformę, router lub ankietę. Jakie procesy zostały wdrożone w celu porównania profilowanych i znanych danych z odpowiedziami w ankiecie?

Nasi paneliści są monitorowani w kilku obszarach:
a)    nadaktywności – zbyt aktywni paneliści są pod szczególną obserwacją nawet jeśli ich odpowiedzi wyglądają rzetelnie
b)    udzielania odpowiedzi w ankiecie vs. Ankieta profilująca. Nasi analitycy po każdym projekcie sprawdzają odpowiedzi udzielane w ankiecie i porównują je z ankietą profilującą i profilem respondenta.  Osoby, które udzielają sprzecznych odpowiedzi są poddawane kwarantannie
c)    analiza „speedersów i klikaczy” – osoby, które w poprzednich ankietach wypełniały je nieuważnie lub schematycznie – trafiają do kwarantanny  

 

28.    W przypadku pracy, w czasie której programujesz, hostujesz i dostarczasz dane ankiety, jakie procesy zostały wdrożone w celu ograniczenia lub wyeliminowania niepożądanych zachowań w ankiecie, takich jak (a) przypadkowe odpowiedzi, (b) nielogiczne lub niespójne odpowiedzi, (c) nadużywanie braku odpowiedzi (np. "Nie wiem"), (d) niedokładne lub niespójne odpowiedzi, (e) niekompletne odpowiedzi lub (f) zbyt szybkie wypełnienie ankiety?

Nie ma jednej skutecznej metody zapobiegającej niepożądanym zachowaniom respondentów w trakcie badań online, podobnie jak przy innych metodach.   
Nasze wysiłku w celu eliminacji tych zachowań skupiają się na:
a)    rekrutacji jak najbardziej rzetelnych panelistów i usuwaniu z panelu panelistów niskiej jakości lub oszustów 
b)    tworzeniu jasnych i czytelnych komunikatów / instrukcji z wymuszaniem czasowym zapoznania się z nimi np. panelista musi spędzić na danym ekranie minimum 1 minutę by przejść dalej 
c)    tworzenia logiki i walidacji w obrębie ankiety np. sumowanie procentów do 100%, przekazywania wartości liczbowych lub treści między pytaniami, stosowanie logi między wszystkimi elementami ankiety 
d)    wymuszanie oglądania multimediów od początku do końca 
e)    zmiana kolorystyki / zmniejszanie widoczności odpowiedzi ucieczkowych typu: nie wiem
f)    wymuszanie udzielania odpowiedzi na każde pytanie, szczególnie na pytania otwarte  
g)    dbanie o dostępność ankiety  - wszystkie nasze ankiety są dostępne na urządzeniach mobilnych i małych ekranach. Dbamy o UX ankiet – duża czcionka, duże przyciski, szybkie ładowanie ankiety 
h)    bardzo długie ankiety dzielimy na kilka by nie zamęczyć respondentów 
i)    unikamy matryc, zbyt szerokich skal, suwaków – zastępując je jednym krótkim pytaniem na jednej stronie – minimalizujemy liczbę widocznych elementów ankiety  
j)    unikamy metody drag i drop – szczególnie problematycznej na smartfonach  
k)    długie i wymagające uwagi ankiety kierujemy tylko do użytkowników desktop 

 

Polityki i zgodność

 

29.    Prosimy o podanie linku do informacji o ochronie prywatności uczestników (czasami określanej jako polityka prywatności), a także podsumowanie kluczowych pojęć, do których się odnosi. (Uwaga: Jeśli spółka stosuje różne polityki prywatności dla różnych produktów lub usług, prosimy o podanie przykładu odnoszącego się do produktów lub usług objętych odpowiedzią na to pytanie).

Oprócz kompleksowych zasad i warunków, posiadamy Politykę prywatności i oddzielną Politykę plików cookiedla panelistów. Wszystkie zasady są dostępne podczas procesu rejestracji i muszą zostać zaakceptowane. Dodatkowo, zasady te można sprawdzić w dowolnym momencie odwiedzając naszą stronę internetową.
 

Polityka prywatności: https://swpanel.pl/polityka-prywatnosci 
Polityka prywatności wyjaśnia, jakie informacje są gromadzone, w jakim celu i w jaki sposób. Polityka zawiera szczegółowe informacje na temat przechowywania i ewentualnego udostępniania danych. Przedstawia środki bezpieczeństwa iwyraźnie podkreśla prawa panelistów dotyczące ich danych. Wyjaśnia również konkretne funkcje panelu i dane wykorzystywane w tych funkcjach.
 

Klauzula informacyjna (RODO): https://swpanel.pl/klauzula-informacyjna
Klauzula wyjaśnia w jaki sposób wykorzystujemy pliki cookie

 

30.    W jaki sposób przestrzegasz kluczowych przepisów i regulacji dotyczących ochrony danych, które mają zastosowanie w różnych jurysdykcjach, w których prowadzisz działalność? W jaki sposób uwzględniasz wymogi dotyczące zgody lub innych podstaw prawnych przetwarzania danych osobowych? W jaki sposób uwzględniasz wymogi dotyczące reagowania na naruszenia ochrony danych, transgranicznego przekazywania i przechowywania danych? Czy wyznaczono inspektora ochrony danych?

SW Research zobowiązuje się do odpowiedzialnego i pełnego szacunku obchodzenia się z danymi osobowymi zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi ochrony danych, a także wytycznymi ESOMAR i polskimi przepisanymi (PKJPA, OFBOR). Certyfikacja zgodnie z normą ISO 20252  (certyfikat PKJPA CAWI)  potwierdza zgodność ze wszystkimi obowiązującymi wymogami prawnymi. 
W ramach wewnętrznych środków organizacyjnych dotyczących bezpieczeństwa IT, wielowarstwowa struktura IT zapewnia, że pracownicy  SW Research mają dostęp tylko do tych danych, które są absolutnie niezbędne do ich pracy. Architektura systemu oprogramowania do zarządzania panelami i ankietami zapewnia oddzielne przechowywanie danych z ankiet panelistów i ich danych osobowych, które są zaszyfrowane. 
Wszyscy pracownicy podpisali umowy o ochronie danych, są zaznajomieni ze środkami technicznymi i organizacyjnymi regulacjami i przechodzą coroczne szkolenia w zakresie ochrony danych i ostrożnego obchodzenia się z danymi uczestników. 
Uczestnicy panelu mają możliwość skontaktowania się z inspektorem ochrony danych w dowolnym momencie, jeśli podejrzewają, że ich dane osobowe nie są przetwarzane zgodnie z przepisami o ochronie danych lub polityką prywatności lub jeśli chcą uzyskać wgląd w to, w jaki sposób ich dane są przechowywane i przetwarzane. 

 

31.    W jaki sposób uczestnicy mogą udzielać, zarządzać i zmieniać zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych? Jakie kanały wsparcia zapewniacie uczestnikom? W odpowiedzi prosimy o odniesienie się do przykładowych źródeł danych, które w całości należą do Państwa, jak również tych należących do innych podmiotów, którym zapewniają Państwo dostęp.

Uczestnicy panelu mogą w dowolnym momencie wyświetlić swój osobisty profil użytkownika, aby zobaczyć, jakie dane osobowe są przechowywane. Ponadto mogą uzyskać dostęp do przeglądu wszystkich plików cookie używanych przez SW Research. Indywidualne informacje profilowe można dostosować w profilu użytkownika, podobnie jak zgodą na przetwarzanie plików cookie.
Zgoda na ogólną politykę prywatności jest warunkiem wstępnym członkostwa w Panelu online. Uczestnicy są o tym informowani podczas procesu rejestracji. Uczestnicy mogą zakończyć swoje członkostwo w dowolnym momencie, jeśli nie zgadzają się już z polityką prywatności. Można to zrobić bezpośrednio w profilu użytkownika.
Jeśli w przypadku konkretnych ankiet gromadzone są dodatkowe dane osobowe lub szczególnie wrażliwe, uczestnicy są o tym wyraźnie o tym informowani w wiadomości e-mail z zaproszeniem lub na początku ankiety, a ich zgoda jest osobno wymagana. 

Zapewniamy wsparcie panelistom w dni robocze w godzinach 8-17. Paneliści kontaktują się z nami za pomocą poczty elektronicznej. Większość spraw załatwiamy w ciągu 48h. 

 

32.    W jaki sposób śledzisz i przestrzegasz innych obowiązujących przepisów prawa i regulacji, takich jak te, które mogą mieć wpływ na zachęty wypłacane uczestnikom?

Uczestnicy panelu są nagradzani punktami za udział w ankietach. Punkty te mają stałą wartość pieniężną i mogą być wymieniane na nagrody w internetowym sklepie z nagrodami panelu. Punkty mogą być wymienione na gotówkę – przelew wyłącznie do polskiego banku, PayPal, wsparcie organizacji charytatywnych lub dostęp do płatnej wersji systemu Ankieteo.pl.
Przyznawanie i wymiana punktów są szczegółowo opisane i uregulowane w regulaminie dla panelistów.

 

33.    Jakie jest Wasze podejście do gromadzenia i przetwarzania danych osobowych dzieci i młodzieży? Czy przestrzegasz standardów i wytycznych dostarczonych przez ESOMAR lub stowarzyszenia członkowskie GRBN? W jaki sposób przestrzegasz obowiązujących przepisów i regulacji dotyczących ochrony danych?

Umożliwiamy rejestrację w panelu osób od 13 roku życia. Osoby nieletnie muszą uzyskać zgodę rodzica na udział w panelu. 
Zazwyczaj ankiety online nie są przeprowadzane bezpośrednio z dziećmi. Jeśli wymagany jest bezpośredni udział dzieci w ankiecie, będzie on przeprowadzany wyłącznie we współpracy z ich rodzicami. Zaproszenie zostanie wysłane do rodziców, którzy następnie musieliby wyraźnie wyrazić zgodę na udział dziecka w ankiecie.
Środki te są zgodne z wytycznymi i standardami określonymi przez ESOMAR i GRBN, a także z przepisami ISO dotyczącymi certyfikacji ISO 20252.

 

34.    Czy wdrażasz "ochronę danych w fazie projektowania" (czasami określaną jako "prywatność w fazie projektowania"  ang. Data protection by design) w swoich systemach i procesach? Jeśli tak, opisz w jaki sposób.

Systemy zarządzania panelami i ankietami używane przez SW Research zostały opracowane wewnętrznie przez programistów we współpracy z badaczami rynku i analitykami. Służą one wyłącznie do zarządzania panelami online i gromadzenia danych do celów badań rynkowych. Od samego początku opracowano i wdrożono architekturę systemu zapewniającą płynne przetwarzanie danych zgodnie z wymogami branżowymi i przepisami o ochronie danych (aktualna wersja systemu powstała od nowa po wdrożeniu przepisów związanych z RODO – tj. po 2018 roku)
Jednym z aspektów jest zabezpieczenie zgromadzonych danych przed dostępem z zewnątrz. Środki bezpieczeństwa IT, w tym zarządzanie dostępem zarządzanie dostępem, zapory sieciowe, zarządzanie prawami i rolami i inne, są wdrażane zgodnie z najnowszymi standardami technicznymi.
Tylko pracownicy, którzy potrzebują dostępu do swoich obszarów pracy,  takich jak odpowiadanie na pytania panelistów lub przetwarzanie wymian punktów na nagordy mają dostęp do danych osobowych uczestników.

 

35.    Jakie są kluczowe elementy programu zgodności w zakresie bezpieczeństwa informacji? Proszę określić ramy lub procedury audytu, których przestrzegasz lub które certyfikujesz. Czy program obejmuje ocenę ryzyka opartą na zasobach i proces audytu wewnętrznego?

Program zgodności w zakresie bezpieczeństwa informacji jest obecnie nieformalny. Obecnie opracowywany jest program zgodności w zakresie bezpieczeństwa zgodny z normą ISO (oraz inne programy/standardy zgodności z normą ISO 27001). Standardy zgodne z ISO 27001 planujemy wdrożyć w 2025 roku. Wszystkie programy i standardy zostaną zmodyfikowane w ramach ISO 27001 podczas tego wdrożenia.

 

36. Czy firma posiada certyfikat zgodności z ramami jakości, takimi jak ISO 20252?

Od 2015 roku posiadamy certyfikat jakości PKJPA w dziedzinie badań CAWI (polski odpowiednik ISO 20252) 

 

Metryki 

 

37. Które z poniższych danych jesteś w stanie dostarczyć kupującym, w ujęciu zbiorczym oraz w podziale na kraje i źródła? 

1. Średni wskaźnik kwalifikacji lub ukończenia, trend według miesiąca
2. Odsetek płatnych zakończeń odrzuconych w danym miesiącu/projekcie, tendencja miesięczna
3. Odsetek usuniętych/kwarantannowanych członków/kont, trend według miesiąca
4. odsetek płatnych ukończeń od 0 do 3 miesięcy, trend według miesiąca
5. Odsetek płatnych uzupełnień ze smartfonów, trend według miesiąca
6. Odsetek płatnych finalizacji z relacji członkowskich własnych/markowych w porównaniu z uczestnikami przechwytującymi, trend według miesiąca
7. Średnia liczba dyspozycji (próby wypełnienia ankiety, odrzucenia ankiety i wypełnienia ankiety) na członka, trend według miesiąca (potencjalnie według kohorty)
8. Średnia liczba płatnych wypełnień na uczestnika, trend według miesiąca (potencjalnie według kohorty)
9. Aktywni unikalni uczestnicy w ciągu ostatnich 30 dni
10. Aktywni unikalni uczestnicy płci męskiej w wieku 18-24 lat w ciągu ostatnich 30 dni
11. Maksymalna wykonalność w danym kraju z kwotami nat rep, siedem dni w terenie, 100% zapadalności, 10-minutowy wywiad
12. Odsetek kwot, które osiągnęły pełny limit w momencie dostarczenia, trend według miesiąca
 

Dowiedz się więcej o pytaniach Esomar 37https://esomar.org/code-and-guidelines/37-questions-to-help-buyers-of-online-samples

 

Potrzebujesz więcej informacji?  

Napisz do mnie. 

panel swresearch

Przemek Wesołowski

p.wesolowski@swresearch.pl